AgroCredit aizdevumi dod pievilcīgu riskam atbilstošu peļņu

AgroCredit Latvia ir nebanku aizdevējs, kas specializējas lauksaimniecības nozarē.

AgroCredit Mintos investoriem piedāvā lauksaimniecības kredītus ar procentu likmi 6%. Šī ir salīdzinoši augsta likme, lai gūtu pievilcīgu riskam atbilstošu peļņu (zema riska darbības nozare, drošs kredītu segments un uzņēmums ir nozares līderis valstī). Tajā pašā laikā šāda atdeve ir pieņemama, lai nodrošinātu AgroCredit pietiekamu bruto peļņu, ņemot vērā tā GPL un faktu, ka visiem kredītiem ir atpirkšanas garantija. 

Šobrīd AgroCredit kopējais portfelis sastāv no:

– Sezonālā finansēšana (tiek piedāvāta Mintos investoriem) (65% no portfeļa)

– Nodrošināti aizdevumi (25%)

– Mašīniekārtu līzings (10%)

Vidējā procentu likme gadā, ko AgroCredit piedāvā saviem klientiem, ir 12%, kas ir salīdzinoši zems rādītājs nebanku sektorā, taču tas nodrošina kvalitatīvas klientu bāzes piesaisti un zemu kredītrisku.

Astoņu darbības gadu laikā uzņēmums simtiem lauksaimnieku ir izsniedzis finansējumu vairāk nekā 50 miljonu eiro apmērā. AgroCredit kredītpolitika nebanku kreditēšanas nozares kontekstā ir ļoti konservatīva, un tā ir ļāvusi iegūt augsta standarta portfeļa rādītājus, kā arī kredītzaudējumu līmeni vidēji zem 0,5% no portfeļa. Vidējā kredītņēmēja profils ir uzņēmums ar 150 hektāru lielu kopējo zemes masu un vidējo aizņēmumu 40 000 eiro apmērā.  

Kopš darbības uzsākšanas 2011. gadā, AgroCredit ir nepārtraukti palielinājis piešķirtā finansējuma apjomu, un paredzams, ka līdz šī gada beigām tā portfeļu apjoms sasniegs 10 miljonus eiro. Palielinājušies ir arī procentu ienākumi un rentabilitāte, un 2018. gada auditētajos finanšu pārskatos uzrādītā neto peļņa pārsniedz 200 000 eiro (29% neto peļņas marža). Uzņēmums 2019. gadā ir audzis, kas būs redzams aprīlī auditētajā finanšu pārskatā.

AgroCredit piedāvā galvenokārt sezonālo finansējumu graudu audzētājiem, kura pamatā ir nākotnes graudu piegādes līgumi. Kredīta mērķis ir finansēt lauksaimnieku apgrozāmā kapitāla vajadzības: mēslojuma, sēklu, ķimikāliju, degvielas iegādi, tehnikas remontu u.c. Kredīta atmaksa tiek ieturēta no graudu tirgotājam (AgroCredit partnerim) piegādāto graudu iepirkuma cenas atbilstoši stingriem graudu piegādes līgumiem. Tas ir ievērojams risku mazinošs faktors, jo AgroCredit kredīti ir labi nodrošināti un tiem ir prioritāte pār citiem aizņēmēja kreditoriem. Finansējuma limiti tie noteikti konservatīvi un stingri atbilstoši lauksaimnieka graudu ražas apjomam, lai saistības varētu izpildīt arī sliktas ražas gados. Parasti limits nepārsniedz 50% no vidējā sagaidāmā ražas apjoma. Tādējādi vidējā paredzamā naudas plūsma (kredīta nodrošinājums) vairāk kā divas reizes pārsniedz kredīta apmēru.

Esošā situācija Latvijas banku nozarē ir novedusi pie kredītresursu pieejamības samazināšanās – pēc 2009.-2011. gada krīzes mainījās valdošais klimats, un regulatora rīcība līdztekus nesenajām AML problēmām ir sekmējusi banku nevēlēšanos finansēt vairāk klientu šajā segmentā. Līdz ar to ir palielinājies pieprasījums pēc kredītproduktiem, kurus augrāk nodrošināja bankas: hipotekārie kredīti, tehnikas līzings. Reaģējot uz pieprasījumu, AgroCredit nesen sāka aktīvāk piedāvāt šāda veida finansējuma, lai palielinātu klientu un produktu klāstu, uzlabojot portfeļa diversifikāciju.

Klikšķini šeit, lai apskatītu AgroCredit kredītus pirmreizējā tirgū.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner