AML: kas ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un kāpēc tā ir svarīga?

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana ir krimināla rīcība, kas ļauj nelikumīgi nopelnītai naudai iekļūt sabiedrības pamata naudas plūsmā. Ņemot vērā to, ka visā pasaulē ar finanšu produktiem un pakalpojumiem ir saistīti noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu (AML), starptautiskā sabiedrība nepārprotami ir vienisprātis par naudas atmazgāšanas draudiem pasaules ekonomikai. Šajā rakstā ir paskaidrots, kāpēc un ko mēs varam darīt, lai to novērstu.

Naudas atmazgāšana pat bez ziepēm un ūdens neapšaubāmi apzīmē procesu, kurā „netīra nauda” kļūst par tīru. Tās mērķis ir padarīt nelikumīgi iegūtas naudas izcelsmi neizsekojamu, lai noziedznieki to varētu tērētu bez draudiem tikt atklātiem. Pats teiciens ir cēlies no bēdīgi slavenā 1920. gadu gangstera Al Kapones, kurš, apstrādājot ar bandām saistītos noziegumos nopelnīto naudu, izvēlējās izmantot savas veļas mazgātavas.

Parasti process ietver trīs posmus: izvietošana, slāņošana un integrācija. Nauda, kas iegūta ar noziedzīgiem līdzekļiem – piemēram, organizētā noziedzība – tiek ieskaitīta bankā vai ieguldījumu kontā (izvietošana), sajaukta ar naudu no citiem avotiem (slāņošana) un pakāpeniski tiek atkal integrēta sabiedrības pamata naudas plūsmā (integrācija). Banku un citu finanšu iestāžu veiktā AML prakse ir paredzēta, lai novērstu naudas atmazgāšanu visos šī procesa līmeņos.

Naudas atmazgāšanas negatīvie aspekti

 

No sabiedrības viedokļa vislielākais ar naudas atmazgāšanu saistītais negatīvais aspekts ir tas, ka tā finansē un pieļauj organizēto noziedzību. To bieži iegūst no narkotikām, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, nelegālām precēm un cilvēku tirdzniecības, un tā tiek izmantota arī terora aktu atbalstam. Ja pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja aplēsēm aptuveni 2–5% procenti no pasaules pašreizējā IKP (800 miljardi līdz 2 triljoni ASV dolāru) ir nonākuši globālajā banku sistēmā, izmantojot naudas atmazgāšanu, ir saprotams, ka tas rada bažas visā pasaulē. Lai cīnītos ar šo problēmu Eiropā, ES tiesību akti nosaka, ka finanšu pakalpojumu sniedzējiem ir jāveic AML pārbaudes par cilvēkiem, kuri izmanto to pakalpojumus, centienos novērst šo praksi.

Ko ietver noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārbaudes

 

Lai novērstu naudas atmazgāšanu, finanšu pakalpojumu sniedzējs vai iestāde verificē katra klienta identitāti un uzrauga viņu darījumus. Pārbaudes var ietvert arī prasību klientiem sniegt sīkāku informāciju, ja banka vai iestāde atklāj kādu aizdomīgu darbību vai ja klients sasniedz noteiktu atskaites punktu, pie kura ir nepieciešams veikt uzticamības pārbaudi. Finanšu iestāde var lūgt personai, kura veic lielu iemaksu savā kontā, pierādīt šīs naudas izcelsmi. Īstiem klientiem, kuri nesaprot izmeklēšanas iemeslu, tas var šķist kā nevajadzīgs apgrūtinājums, taču patiesībā AML pārbaudēm ir izšķiroša nozīme naudas atmazgāšanas novēršanā.

Tāpat kā lielākā daļa finanšu uzņēmumu visā pasaulē, Mintos – Eiropas vadošā platforma investēšanai aizdevumos – aktīvi veic pasākumus, lai novērstu naudas atmazgāšanu un nodrošinātu finanšu kopienas drošību, veicot savu klientu un aizdevēju AML pārbaudes, lai ievērotu ES noteikumus un pasargātu mūsu platformu no ļaunprātīgas izmantošanas.

Finanšu kopienas drošības uzurēšana

 

Neatkarīgi no tā, vai esi aktīvi iesaistījies banku vai ieguldījumu kopienās vai nē, finanšu pakalpojuma izmantošana tevi padara par daļu no viņu finanšu ekosistēmas. Nelikumīgu darbību apturēšana šajā ekosistēmā ir svarīga, lai aizsargātu īstos finanšu pakalpojumu lietotājus, jo pat tad, ja viņi paši nav iesaistīti naudas atmazgāšanā, naudas atmazgātāju darbība potenciāli var ietekmēt viņu izmantotos produktus un pakalpojumus.

Kā piemēru ņemsim izplatītu finanšu produktu – bankas kontu. Jauna bankas konta atvēršana ir vienkārša darbība, ko var izdarīt ikviens, kurš atbilst minimālajām prasībām. Bet, ja banka neveic nekādas AML pārbaudes, cilvēki, kas vēlas tur atmazgāt naudu, var izmantot šo pieejamību. Turklāt, ja banka kļūtu zināma kā vieta ar augstu naudas atmazgāšanas līmeni, un ja tā nepieliktu nekādas pūles, lai to apturētu, varas iestādes galu galā varētu apturēt bankas licenci, kas viņiem liktu pārtraukt darbību. Tās būtu sliktas ziņas ne tikai bankai, bet arī tās īstajiem klientiem, kuri zaudētu piekļuvi saviem kontiem. Lai aizsargātu visu ekosistēmu, bankai ir jāievēro AML noteikumi un laiku pa laikam jāveic tās kontu turētāju pārbaudes.

Tāpat kā bankas, mēs dažreiz investoriem lūgsim sniegt vairāk informācijas, lai ievērotu AML. Labā ziņa ir tā, ka, papildu informācijas sniegšanas pieprasījuma saņemšanai nevajadzētu atturēt leģitīmos investorus izmantot Mintos platformu. Tev vajag tikai sniegt nepieciešamo informāciju, un Tu varēsi turpināt iesākto, droši zinot, ka mēs nopietni uztveram savu atbildību aizsargāt Tavu finanšu ekosistēmu.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner