Diverzifikuje svoje investiční portfolio na Mintos – krok šestý

29.03.2018

mintosblog

Na Mintos je sedm způsobů, jak můžete diverzifikovat Vaše investiční portfolio. Naše série článků o diverzifikaci blíže popisuje tyto strategie, abyste mohli na našem tržišti vytvořit dobře diverzifikované investiční portfolio. Zatím bylo diskutováno investování do různých typů půjček, dob splatností, zeměpisných oblastí, měn a výnosů. Abyste se podívali, jak vypadalo předešlých 5 kroků, klikněte zde.


Šestý způsob, jak můžete diverzifikovat Vaše investice na Mintos, je výběrem půjček k investování s garancí nebo bez garance zpětného odkoupení (dále „garance zpětného odkupu“). Garance zpětného odkupu na Mintos je příslib poskytovatele půjčky poskytnutý investorům. Záruka zajišťuje, že poskytovatel půjčky odkoupí konkrétní půjčku od investora, pokud dlužníkovi platby budou v prodlení 60 dní nebo více. Pokud tato situace nastane, půjčka je automaticky odkoupena zpět poskytovatelem půjčky za nominální hodnotu nesplacené jistiny plus nahromaděný úrok do data odkoupení. Všechny půjčky s garancí zpětného odkupu jsou na Mintos tržišti označeny ikonou štítu .

Garance zpětného odkupu od poskytovatele půjčky je skvělá pro minimalizování rizika investorů. Nicméně garance zpětného odkupuj je většinou nabízena s vysoce rizikovými spotřebitelskými úvěry, jako jsou nezabezpečené a krátkodobé úvěry. Ačkoli garance zpětného odkupu přesunuje dlužníkovo riziko nedobytnosti půjčky z investora na poskytovatele půjčky, riziko nedobytnosti půjčky stále zůstává.

Investování do půjček s garancí nebo bez garance zpětného odkupu

Obecně mylný názor je, že pokud investujete pouze do půjček s garancí zpětného odkupu, tak diverzifikace není potřeba. Nicméně toto není pravda. I když investujete pouze do půjček s garancí zpětného odkupu, tak byste stále měli rozložit Vaše investice přes několik půjček, i když jsou od stejného poskytovatel půjček. Můžete se zeptat, proč tomu tak je? Pokud investujete na Mintos například 1 000 EUR a investujete je do jedné půjčky s garancí zpětného odkupu a poskytovatel půjčky v nepravděpodobném případě zkrachuje, tak není dále schopen dostát garanci zpětného odkupu. Pokud následně dlužník nebude splácet půjčku, můžete ztratit celou Vaši investici. Nicméně pokud byste například svoje investice rozložili napříč 40 různými půjčkami s garancí zpětného odkupu (25 EUR do každé) a poskytovatel půjček by zbankrotoval, tak pokud někteří dlužníci nebudou splácet, přijdete pouze o část Vaší investované jistiny. Investování do půjček s garancí zpětného odkupu od různých poskytovatelů půjček také zvýší Vaši diverzifikaci a dále ochrání Vaše investice, jelikož rozkládáte svoje riziko.

Další důvod, proč je důležité investovat do několika půjček s garancí zpětného odkupu je dosáhnout lepšího rozložení splátek. Pokud byste investovali pouze do jedné půjčky, tak dostanete splátku pouze jednou za čtrnáct dní nebo měsíc v závislosti na splátkovém kalendáři dlužníka. Nicméně pokud byste investovali do několika půjček, které budou mít s největší pravděpodobností různé splátkové kalendáře, tak dostanete více konstantní splátky a tedy budete mít méně nevyužité hotovosti. Toto je důležité, jelikož nevyužitá hotovost může z dlouhodobého hlediska uškodit Vašemu výnosu portfolia, jelikož neinvestujete na tržišti a tedy přicházíte o potenciální výnosy.

Je také důležité zmínit, že ne všichni poskytovatelé půjček nabízející garanci zpětného odkupu na Mintos hromadí ušlí úrok na zpožděné části splátky. Toto znamená, že když je dlužních na své půjčce v prodlení, tak dostanete pouze úrok, který byl nahromaděn do okamžiku, kdy byla platba splatná.

Na Mintos se můžete podívat, jestli poskytovatel půjčky nabízí úrok na zpožděné splátky v sekci „Poskytovatelé půjček“ vybráním „Další informace“ na Vašem zvoleném poskytovateli půjček a následně zvolením možnosti „Podrobnosti“. 

Na Mintos je důležité neinvestovat pouze do půjček s garancí zpětného odkupu, ale také do půjček bez této záruky. Častý názor je, že tyto půjčky jsou svojí podstatou rizikovější než investování do půjček s garancí zpětného odkupu. Nicméně, půjčky, které nejsou zabezpečeny garancí zpětného odkupu, jsou obyčejně půjčky s nízkým rizikem, které jsou místo toho zajištěny zástavou, která může být od aut po nemovitosti. Dodáním těchto dalších typů půjček do Vašeho investičního portfolia je klíčové pro dosažení dobře diverzifikovaného portfolia a získání stabilních výnosů, jak bylo popsáno v předešlých článcích této série. Tímto způsobem se dostanete k různým skupinám dlužníků a minimalizujete celkové riziko Vašeho portfolia. Pokud investujete pouze do půjček s garancí zpětného odkupu, tak přicházíte o mnohé výhody, které diverzifikace nabízí.

Jak investovat do půjček s garancí a bez garance zpětného odkupu

Jsou zde dva způsoby, jak můžete investovat do půjček s garancí a bez garance zpětného odkupu, v závislosti jestli investujete manuálně nebo s pomocí Auto Invest. Pokud investujete manuálně, tak můžete filtrovat půjčky na Primárním a Sekundárním trhu filtrem „Garance zpětného odkoupení“, který můžete najít na levé straně.V případě Auto Invest, filtr může nalézt na vrchu stránky Vašeho Auto Invest Portfolia.

Jsou Vám k dispozici mnohé příležitosti, jak vytvořit vyvážené a dobře diverzifikované portfolio na Mintos. Využijte bohaté příležitosti, které Vám Mintos tržiště poskytuje, investováním do různých typů půjček, dob splatností, zeměpisných oblastí, měn, úroků a půjček s garancí nebo bez garance zpětného odkupu. Nicméně toto stále nejsou všechny způsoby, jak můžete diverzifikovat Vaše investiční portfolio na Mintos. Je zde stále jeden poslední způsob, jak můžete dosáhnout vyváženého a diverzifikovaného investičního portfolia, který bude odhalen v závěrečném článku série. Očekávejte jeho vydání nadcházející týden.

Komentáře

Hledat

Important

Následuj nás