Dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny na Mintos – krok 7

Rynek Mintos oferuje inwestorom możliwość stworzenia wysoce zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego w obrębie jednej platformy. Na Mintos można różnicować inwestycje pod kątem rodzaju pożyczki, okresu spłaty, kraju, waluty, stopy zwrotu, poziomu ryzyka, gwarancji wykupu oraz pierwotnego pożyczkodawcy. Opis każdego z tych kroków znajduje się tutaj.


Jedną z najpopularniejszych rad dotyczących dywersyfikacji podczas inwestowania typu peer to peer jest dywersyfikacja platform. W większości przypadków platformy pożyczek społecznościowych umożliwiają inwestorom dostęp do pożyczek tylko jednego pierwotnego pożyczkodawcy – ich samych. Natomiast Mintos zapewnia ofertę wielu pierwotnych pożyczkodawców w obrębie jednego rynku. W praktyce oznacza to połączenie możliwości kilku platform w jednym miejscu.

Inwestowanie w pożyczki różnych pierwotnych pożyczkodawców

Mintos dynamicznie się rozwija. Nieustannie dołączają do nas kolejni pierwotni pożyczkodawcy. Obecnie na naszej platformie znajduje się 38 różnych pierwotnych pożyczkodawców z czterech kontynentów – Afryki, Azji, Europy i Ameryki Południowej. Każdy z nich ma niepowtarzalną ofertę – różne rodzaje pożyczek, stopy zwrotu, okresy spłaty, kraje i waluty. Pożyczkodawcy są także na innych etapach rozwoju. Mamy zarówno młode i szybko rozwijające się firmy, jak i większe korporacje z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Dzięki inwestowaniu w pożyczki różnych pierwotnych pożyczkodawców nie tylko otwierasz się na więcej możliwości inwestycyjnych, ale również rozkładasz ryzyko na wypadek trudności finansowych pierwotnego pożyczkodawcy. Ma to duże znaczenia, ponieważ pierwotny pożyczkodawca zarządza pożyczkami w imieniu inwestora. Jeżeli pierwotny pożyczkodawca ma problemy finansowe, może nie być w stanie skutecznie egzekwować płatności od pożyczkobiorców, co oznacza z kolei, że inwestorzy mogą z opóźnieniem otrzymywać swoje środki. Ponadto w mało prawdopodobnej sytuacji bankructwa pierwotnego pożyczkodawcy nie będzie on mógł wywiązać się z gwarancji wykupu. Jednak na Mintos mamy różne rodzaje zabezpieczeń ograniczających ryzyko oraz umowy, które mają na celu zapewnić inwestorom należne środki – więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Dywersyfikacja nie oznacza, że musisz inwestować w cokolwiek. Możesz nadal uwzględniać swoje preferencje. Na Mintos mamy doskonałą funkcję Auto Invest, która pomoże Ci stworzyć zdywersyfikowany portfel w sposób zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Auto Invest automatycznie wdraża wybraną strategię inwestycyjną. Wystarczy, że wybierzesz kryteria inwestycji, przykładowo określonego pierwotnego pożyczkodawcę, walutę i okres spłaty. Następnie narzędzie Auto Invest automatycznie zainwestuje w pożyczki, które spełniają Twoje warunki. Do narzędzia Auto Invest możesz przejść w dowolnej chwili i sprawdzić wyniki portfela w czasie rzeczywistym, aby upewnić się, że inwestycje realizują założone cele.

W zakładce „Auto Invest” w swoim koncie inwestora możesz stworzyć nowy portfel.

Jak inwestować w pożyczki różnych pierwotnych pożyczkodawców?

Na Mintos, jeżeli inwestujesz ręcznie i chcesz inwestować w pożyczki jednego lub kilku pierwotnych pożyczkodawców, możesz sortować pożyczki dzięki opcji „Pierwotny pożyczkodawca”, która znajduje się w lewej części stron Rynek pierwotny i Rynek wtórny. Po wybraniu pierwotnego pożyczkodawcy wyświetlą się tylko jego pożyczki.

Jeżeli korzystasz z narzędzia Auto Invest, możesz także wybrać określonych pierwotnych pożyczkodawców, których chcesz uwzględnić w swoim portfelu. Aby dodać do portfela wszystkich pierwotnych pożyczkodawców lub usunąć ich z niego, zaznacz opcję „Wybierz/Wyczyść wszystkie”.

Dla naszych inwestorów przygotowaliśmy także bardzo przydatną funkcję dywersyfikacji w narzędziu Auto Invest, która pozwala na łatwe różnicowanie pierwotnych pożyczkodawców. Włączona funkcja dywersyfikacji automatycznie ustalała równy limit inwestycji dla każdego pierwotnego pożyczkodawcy w portfelu. Przykładowo jeżeli w portfelu znajduje się dziesięciu pierwotnych pożyczkodawców, funkcja dywersyfikacji ustawi limit 10% dla inwestycji w pożyczki każdego z nich. Funkcję tę możesz także włączyć w istniejących portfelach Auto Invest.

Możesz zmienić udział procentowy pożyczek każdego pierwotnego pożyczkodawcy, podając wartość przy nazwie danego pożyczkodawcy.

Dzięki narzędziu Auto Invest możesz tworzyć różne portfele dla różnych strategii. Masz kontrolę nad swoimi inwestycjami i jednocześnie czerpiesz korzyści, a dywersyfikacja staje się łatwa i skuteczna.

Warto także pamiętać, że tworzenie zdywersyfikowanego portfela nie jest jednorazową czynnością. Gdy ryzyko dla Twojego portfela jest ograniczone do poziomu, który Cię zadowala, kontroluj go. Oznacza to monitorowanie inwestycji pod kątem zmian w strategii, wyników i ryzyka. Zaleca się częste sprawdzanie inwestycji, aby zachować wybrany poziom ryzyka i skorygować wszelkie odchylenia w związku z sytuacją na rynku.

Rynek Mintos umożliwia siedem sposobów dywersyfikacji portfela pożyczkowego. Możesz różnicować swoje inwestycje pod kątem rodzaju pożyczki, okresu spłaty, stopy zwrotu, kraju, waluty, gwarancji wykupu i pierwotnego pożyczkodawcy. Wykorzystaj możliwości i elastyczność rynku Mintos i już dziś stwórz wysoce zdywersyfikowany portfel!

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner