Dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny na platformie Mintos – krok 1

15.02.2018

mintosblog

Z pewnością znasz powiedzenie „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Zasada ta doskonale sprawdza się w inwestowaniu, dlatego na Mintos mówimy: nie wkładaj wszystkich pieniędzy w jedną pożyczkę – dywersyfikuj!

Większość profesjonalnych inwestorów przyznaje, że dywersyfikacja jest najważniejszym elementem w osiągnięciu długoterminowych celów finansowych przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Szybkie spojrzenie na statystyki na rynku Mintos również pokazuje, że inwestorzy, którzy dywersyfikują swój portfel mają większe szanse na stabilne zyski i są mniej narażeni na wahania rynku niż inwestorzy, którzy nie różnicują inwestycji.

Mintos zapewnia niezrównane możliwości dywersyfikacji. Portfel pożyczkowy można różnicować według rodzaju pożyczki, okresu spłaty, kraju, waluty, stopy zwrotu, poziomu ryzyka i pierwotnego pożyczkodawcy. Aby pomóc naszym inwestorom w jak najlepszym wykorzystaniu okazji na rynku, przedstawiamy serię artykułów na temat dywersyfikacji portfela inwestycyjnego na Mintos. Publikację zaczynamy od inwestycji w różne rodzaje pożyczek.

Inwestowanie w różne rodzaje pożyczek

W skrócie inwestowanie w różne rodzaje pożyczek jest ważne, ponieważ zapewnia dostęp do wielu grup pożyczkobiorców. Pozwala to na wykorzystanie różnych okazji charakteryzujących się innym poziomem ryzyka w zależności od cech danego segmentu.

Przykładowo profil pożyczkobiorców, którzy pożyczają 100 euro na 1 miesiąc, różni się znacznie od profilu pożyczkobiorców wnioskujących o pożyczkę osobistą w kwocie 1500 euro na większy zakup. Ich charakterystyka jest także inna od profilu pożyczkobiorców spłacających pożyczki samochodowe czy hipoteczne. Faktoring i pożyczki na działalność gospodarczą zwiększają poziom dywersyfikacji, ponieważ pozwalają zainwestować w pożyczki udzielone firmom a nie osobom prywatnym.

Dlaczego jest to tak ważne? Dywersyfikacja segmentów pożyczkobiorców pomaga osiągać zyski w związku z faktem, że wyniki różnych grup są mniej ze sobą powiązane niż wyniki pożyczkodawców w obrębie jednej grupy.

Przykładowo, w przypadku globalnej recesji zachodzi prawdopodobieństwo wyższej stopy bezrobocia, co z kolei może zwiększyć wskaźnik niespłacanych pożyczek, ponieważ pożyczkobiorcy nie będą w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że wyższe bezrobocie w różnym stopniu wpłynie na poszczególne grupy pożyczkobiorców. Może mieć większy wpływ na klientów tzw. chwilówek niż na osoby spłacające pożyczkę samochodową. W takim przypadku zainwestowanie w oba rodzaje pożyczek oznacza mniejsze straty niż inwestycja jedynie w pożyczki krótkoterminowe. Zatem im więcej grup pożyczkobiorców znajdzie się w Twoim portfelu inwestycyjnym, tym lepszy wynik możesz osiągnąć.

Jak dywersyfikować pożyczki ze względu na ich rodzaj?

Obecnie na platformie Mintos znajduje się osiem rodzajów pożyczek: rolna, na działalność gospodarczą, samochodowa, faktoring, hipoteczna, pod zastaw, osobista i krótkoterminowa. Rozłożenie inwestycji pomiędzy różne segmenty pożyczkobiorców pozwala na dostęp do pożyczkodawców o różnej sytuacji życiowej i poziomie dochodu. Każdy rodzaj pożyczek oznacza inną grupę demograficzną, poziom dochodu, wskaźnik zadłużenia do dochodu i znajomość finansów.

Jeżeli inwestujesz samodzielnie, możesz dywersyfikować swój portfel pożyczkowy wybierając określone rodzaje pożyczek. Wybierz filtr „Rodzaj pożyczki” znajdujący się w lewej części stron Rynek pierwotny i Rynek wtórny:

IMAGE_1_-_PL

Po wybraniu parametrów wyświetlą się wszystkie dostępne pożyczki, które spełniają zaznaczone kryteria, natomiast pozostałe zostaną ukryte.

W przypadku korzystania z narzędzia Auto Invest parametry każdego portfela można zdefiniować analogicznie poprzez filtr „Rodzaj pożyczki”.

IMAGE_2_-_PL

Daj sobie szansę na sukces – zdywersyfikuj swój portfel pożyczkowy i inwestuj w różne rodzaje pożyczek. Już niedługo pojawią się kolejne artykuły z serii, które pomogą Ci w skutecznym inwestowaniu!

 

Komentarze

Szukanie

Important

Podążaj za nami