Dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny na platformie Mintos – krok 2

01.03.2018

mintosblog

Nasza siedmioczęściowa seria artykułów opisuje sposoby dywersyfikacji portfela inwestycyjnego na rynku Mintos. W pierwszym artykule przedstawiliśmy, w jaki sposób możesz zdywersyfikować swój portfel pożyczkowy, inwestując w różne rodzaje pożyczek. Tutaj znajdziesz poprzedni artykuł.


W Mintos wierzymy, że zdywersyfikowany portfel jest jednym z najlepszych sposobów na osiągniecie sukcesu inwestycyjnego w dłuższej perspektywie. Na naszej platformie możesz różnicować swój portfel zarówno według rodzaju pożyczek, jak i okresu ich spłaty. Jest to kolejne zabezpieczenie, które ogranicza ryzyko, i drugi sposób dywersyfikacji na rynku Mintos.

Aby uzyskać jak najbardziej zdywersyfikowany portfel, a co za tym idzie – najbardziej korzystne możliwości, warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę inwestycji, lecz także na różnice między nimi. Im mniejsze zależności między poszczególnymi pożyczkami, tym lepiej. Można to osiągnąć poprzez inwestycje w pożyczki o różnych okresach spłaty.

Inwestowanie w pożyczki o rożnych okresach spłaty

Inwestowanie w pożyczki o różnych okresach spłaty umożliwia dostęp do różnych rodzajów pożyczek, czyli różnych grup pożyczkobiorców. Przykładowo, niezabezpieczone, krótkoterminowe pożyczki konsumpcyjne mają zwykle miesięczny okres spłaty, natomiast pożyczki hipoteczne – nawet do 20 lat. Aby zdywersyfikować portfel, warto inwestować w pożyczki o długich i krótkich okresach spłaty. Inwestowanie w różne grupy pożyczkobiorców niesie za sobą liczne korzyści, które przedstawiliśmy w poprzednim artykule z serii.

Rynek Mintos to doskonałe miejsce na dywersyfikację pod kątem terminów zapadalności. Dostępne są następujące pożyczki o okresach spłaty od 30 dni do 20 lat:

 

Rodzaj pożyczki

Okres spłaty (w miesiącach)

Pożyczki rolne

1–20

Pożyczki na działalność gospodarczą

1–96

Pożyczki samochodowe

1–72

Faktoring

1–4

Pożyczki hipoteczne

6–240

Pożyczki pod zastaw

1–24

Pożyczki krótkoterminowe

Maks. 1

Pożyczki osobiste

2–60

 

Dlaczego warto inwestować długoterminowo?

Uwzględnienie w swoim portfelu pożyczek długoterminowych zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze, pożyczki z dłuższym okresem spłaty mają zwykle wyższe oprocentowanie, co może pozytywnie wpłynąć na całkowity zwrot z portfela.

Po drugie, inwestowanie długoterminowe pozwala generować zyski przez dłuższy czas. Nie trzeba się także zastanawiać nad reinwestowaniem. Jest to ważne, ponieważ niezainwestowane środki mogą mieć znaczny wpływ na całkowity zwrot.

Jeżeli martwisz się, że inwestowanie długoterminowe oznacza mniejszą płynność, Mintos znalazł doskonałe rozwiązanie. W przypadku gdy z jakichkolwiek przyczyn potrzebujesz natychmiast środków, na rynku wtórnym możesz sprzedać swoje inwestycje innym inwestorom.

Jak dywersyfikować pożyczki według ich okresu spłaty?

Jeżeli inwestujesz samodzielnie, możesz wybrać okres spłaty w górnej, prawej części stron Rynek główny i Rynek wtórny, przesuwając dany suwak.

IMAGE_1_PL

Domyślne ustawienia suwaków uwzględniają pożyczki o wszystkich okresach spłaty. Możesz jednak przesunąć każdy z suwaków, aby zawęzić wybór.

IMAGE_2_PL

W przypadku korzystania z narzędzia Auto Invest procedura jest podobna. Możesz wybrać okres spłaty pożyczek, które pojawiają się w Twoim portfelu, przesuwając suwakami w sekcji „Pozostały okres kredytowania (w miesiącach)”:

IMAGE_3_PL

Ogranicz ryzyko do minimum i dywersyfikuj portfel według rodzaju pożyczek i ich okresu spłaty. Pamiętaj jednak, że istnieje jeszcze pięć innych sposobów na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Już niedługo pojawią się kolejne artykuły z serii.

Komentarze

Szukanie

Important

Podążaj za nami