Februāra Mintos ieskats: 2022. gada investīciju tirgus stāvokļa vērtējums un prognozes 2023. gadam

Šī mēneša Mintos ieskatā mēs aplūkojam, kādus rezultātus 2022. gadā uzrādījā galvenās aktīvu klases un kā tas ietekmēja izaugsmi 2023. gada janvārī. Mēs analizējam arī tendences, ar kurām saskarsimies turpmākajos šī gada mēnešos.

2022. gada tendences: rekordslikti rezultāti

Aizvadītajā gadā vairākas aktīvu klases uzrādīja rekordsliktus rezultātus. Finanšu pakalpojumus lielā mērā ietekmēja Krievijai piemērotās sankcijas (Ukrainā notiekošā kara dēļ), kā arī Krievijas īstenotie atbildes pasākumi. Karam sākoties 2022. gada februārī, pastāvēja lielas bažas par tā radītajām sekām.

Pasaules tirgus sašūpoja ierobežojoša monetārā politika, strauji augošas enerģijas cenas, kā arī Covid-19 pandēmijas ilgstošās sekas, līdz ar to 2022. gada rezultāti bija sliktāki, nekā gaidīts.

Taču alternatīvo investīciju tirgū situācija nebija tik drūma. Mintos vadītājs un līdzdibinātājs Mārtiņš Šulte komentē: “Nepieredzēto globālās ekonomikas notikumu dēļ 2022. gads tika aizvadīts uz nenoteiktības nots. Taču, neraugoties uz šiem izaicinājumiem, Mintos izaugsme turpinājās, un procentu likmes eiro valūtas investīcijām pieauga no 9% līdz 14%.

Lai gan nav iespējams prognozēt, kas mūs sagaida 2023. gadā, esošie Mintos darbības rādītāji ir daudzsološi. Mēs ceram, ka, neraugoties uz sagaidāmo konservatīvāko izaugsmi, 2023. gads mūsu investoriem nesīs stabilus rezultātus un nepārtrauktu attīstību.

Tradicionālās aktīvu klases

Akcijas

2022.gada vidū bija skaidrs, ka akciju tirgū ir iestājies “lāču tirgus” (ilgstošs cenu kritums, kas parasti pārsniedz 20%). S&P 500 aizvadīto gadu noslēdza ar vairāk nekā desmitgades sliktākajiem rādītājiem, atdevei noslīdot līdz -19,44% (salīdzinājumam -38,49% 2008. gadā).1

Daudzi tirgotāji uzskata, ka S&P 500 sniegums janvārī ir spēcīgs atskaites punkts atlikušā gada rezultātu prognozēšanai. Ne velti par janvāra barometru saka: “Kā aizvadīs janvāri, tā aizvadīs visu gadu”.2 Izmantojot to par mērauklu, S&P 500 indekss janvārī pieauga par gandrīz 6,2%.3 Lai gan janvāra barometru nevar uzskatīt par absolūti drošu garantiju tam, ka S&P 500 uzrādīs spēcīgu atdevi arī turpmāk 2023. gadā, kopējā tendence liecina, ka šāda iespēja ir liela.4

Līdzīga situācija bija novērojama arī Eiropas akciju tirgū, kas uzrādīja sliktākus rezultātus, lai gan ne tik negatīvus kā ASV indeksi. STOXX Europe 600 indekss 2022. gada beigās samazinājās līdz 10,4% salīdzinājumā ar +25,1% 2021. gadā. Lai gan YTD ienesīgums ir pieaudzis līdz +7,01%, ir grūti noteikt, vai tas liecina par līdzīgiem rezultātiem arī turpmāk.5

Sparīgi aizsākot februāri, ASV Federālo rezervju sistēma (Fed) nupat paziņoja, ka tā vēlreiz palielinās bāzes procentu likmes par ceturtdaļu procentpunkta (0,25 %).6 Gaidāms, ka arī Eiropas Centrālā banka (ECB) tuvākajās dienās izziņos likmju paaugstināšanu par pusi procentpunkta (0,5%).7 Likmju paaugstināšana sekmēs akciju tirgu atveseļošanos. Plānots, ka vēl var sekot mazāki procentu likmju kāpumi, pēc kuriem atlikušajos gada mēnešos izmaiņas netiek prognozētas.8

Pēc pēdējā likmju paaugstinājuma un Fed preses konferences S&P 500 indekss pieauga par 1,05%.9 Neraugoties uz paziņojumu, ka līdz 2023. gada beigām likmes netiks samazinātas, investori nešķiet satraukti un ir optimistiski noskaņoti.

Arī ASV Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Džeroms Pauels (Jerome Powell) apstiprināja, ka “ir sācies dezinflācijas (inflācijas palēnināšanās) process. Mēs to īpaši redzam preču cenās,”10 un tas dod pārliecību, ka turpmāk 2023. gadā ierobežojošā monetārā politika nebūs tik agresīva, vairojot investoru uzticību.

Obligācijas

Obligācijas ierasti ir labs nodrošinājums pret recesiju (ko var izraisīt inflācija), jo pastāv apgriezta korelācija starp obligācijām un procentu likmēm. Parasti, pieaugot procentu likmēm, esošo obligāciju vērtība samazinās, jo investoriem kļūst pievilcīgākas jaunas obligācijas ar augstākām procentu likmēm.

2022. gadā FED ievērojami paaugstināja procentu likmes līdz 15 gadu laikā augstākajam līmenim, lai samazinātu augšupvērsto spiedienu uz cenām (inflācijas cēloni).11 Sliktākajā brīdī 2022. gadā ASV kopējais obligāciju indekss (The U.S. Aggregate Bond Index) bija samazinājies līdz 13,06%.12

ECB daudz neatpalika no FED – līdz 2022. gada decembrim trīs galvenās procentu likmes tika paaugstinātas kopumā par 0,75 %.13 Papildus procentu likmju paaugstināšanai ECB arī apstiprināja, ka īstenos kvantitatīvu stingrāku politiku, pārdodot tai piederošās obligācijas piecu triljonu euro vērtībā.14 Tas, visticamāk, liks investoriem neuzticēties obligācijām, jo investori paredz obligāciju cenu kritumu (ienesīgums ir apgriezti proporcionāls cenām).

Investori ierasti veic likmes pret Vācijas obligācijām, jo tās parasti izmanto kā nodrošinājumu. Kad mēs pēdējo reizi aplūkojām Vācijas valdības 10 gadu obligāciju ienesīgumu, tas nepārtraukti pieauga. 2022. gada beigās tas bija gandrīz 2,6%, 2023. gada janvāra beigās piedzīvojot nelielu kritumu līdz 2,2%.15

Līdzīga tendence bija arī citu Eiropas valstu obligāciju ienesīgumam – Francijas 10 gadu valdības obligāciju ienesīguma likme, kas decembrī bija 3%, šobrīd ir nokritusies līdz 2,7%.16 Arī Itālijas 10 gadu valdības obligāciju ienesīguma likme laika posmā no decembra līdz 2023. gada janvāra beigām samazinājās par aptuveni 0,6%.17 Ņemot vērā Fed un ECB nostāju 2023. gadā stabilizēt procentu likmes, varam sagaidīt, ka šis rezultāts palielinās obligāciju cenas un samazinās ienesīgumu, inflācijai tiekot kontrolētai.

Nekustamais īpašums

Arī REIT (nekustamā īpašuma ieguldījumu trasti) bija viena no aktīvu klasēm ar sliktākajiem rezultātiem 2022. gadā, jo procentu likmes pieauga, bet pieprasījums samazinājās. Gandrīz visu 2022. gadu REIT saglabājās volatīli, bet gada nogalē bija vērojamas nelielas atveseļošanās pazīmes. Tomēr vairums REIT gadu noslēdza ar kritumu. Kopējās atdeves kritums decembrī noteica FTSE EPRA Nareit Europe kritumu par vairāk nekā 25% 2022. gadā.18

Prognozes 2023. gadam ir nedaudz optimistiskākas. Pagaidām FTSE EPRA Nareit Europe ir palielinājies par 8,77%.19 Ņemot vērā, ka ECB ir ķērusies pie inflācijas stabilizācijas, ir ticams, ka 2023. gadā būs iespējams izvairīties no recesijas.20 Tā kā procentu likmes pārstāj kāpt un inflācija tiek ierobežota, tas rada apstākļus, kuros REIT atlikušajos 2023. gada mēnešos varētu uzrādīt labākus rezultātus.

Kriptovalūtas

No 2020-2021. gadam kriptovalūtu sniegums pārspēja visas gaidas. Iemesls tam ir fakts, ka pieauga institucionālā pieņemšana no riska ieguldījumu fondu un investīciju banku puses, turklāt divas valstis to atzina par likumīgu valūtu.21 Tas izraisīja daudz lielāku pieprasījumu pēc šī aktīva. Arī COVID-19 pandēmija ātri pierādīja, ka kriptovalūta ir spēcīgs nodrošinājums pret inflāciju un potenciāls droša veida aktīvs, līdzīgi kā zelts. Bitcoin vairākkārt sasniedza jaunus rekordus, 2021. gada novembrī tā vērtībai pārsniedzot 65 000 ASV dolāru, kas vēl vairāk nostiprināja tā spožo reputāciju.22

Tomēr kriptovalūtu pozitīvā izaugsme nebija ilgstoša. Tāpat kā attiecībā uz lielāko daļu citu aktīvu klašu 2022. gadā, arī kriptovalūtu vērtības samazināšanos var saistīt ar Fed īstenoto procentu likmju paaugstināšanu līdz 4,5%.23 Kopsolī ar citiem negatīviem faktoriem, piemēram, FTX (viena no pasaules lielākajām kriptovalūtu biržām tajā laikā) sabrukumu, tas noveda pie liela vērtības krituma. Kad FTX 2022. gada novembrī pasludināja bankrotu, Bitcoin cenas strauji kritās, gadu nogalē esot nedaudz lielākai par 16 000 ASV dolāru.24 Kopumā aizvadītajā gadā Bitcoin vērtība samazinājās par gandrīz 65 %.

Neraugoties uz to, ka iepriekš šī aktīvu klase bija spēcīgs nodrošinājums pret inflāciju, tās nākotne ir ļoti atkarīga no inflācijas līmeņa attīstības turpmāk 2023. gadā. Lai gan to ir grūti prognozēt, iespējams, Fed īstenota turpmāka ierobežojoša monetārā politika vēl vairāk mazinās kriptovalūtu vērtību.25

Aizdevumu investīcijas Mintos platformā

Aizdevumu investīcijām parasti ir zema korelācija ar tirgiem: tās netiek publiski tirgotas, tāpēc tie paši tirgus virzītājspēki tās ietekmē mazāk, un tas savukārt nodrošina buferi pret tirgus lejupslīdēm. Vidējā neto atdeve Mintos platformā 2022. gadā bija 7,8 %, kas liecina par izaugsmes gadu. Ja līdz tam vidējā procentu likme bija ap 9%, tad pērn tā svārstījās 14% robežās.

Lai gan 2022. gadā izaugsme ir bijusi pozitīva, jāatzīmē, ka Ukrainā notiekošais karš ievērojami ietekmēja aizdevumu atmaksu no Krievijas kreditēšanas uzņēmumiem. Taču, neraugoties uz Krievijas Centrālās bankas noteiktajiem ierobežojumiem, maksājumu plūsmas ir atjaunotas. Šī ieskata publikācijas brīdī (2023. gada 6. februāris) ir atmaksāts 9,1 miljons eiro.

Mintos darbība: 2023. gada janvāris

Janvārī ik nedēļu tika veiktas investīcijas gandrīz 20 miljonu eiro apmērā. Vidējā procentu likme bija 12%, kas ir nedaudz zemāka nekā decembrī. To lielā mērā var skaidrot ar sezonalitātes efektu – janvārī kreditēšanas uzņēmumiem nav tik agresīvi nepieciešama piekļuve jaunam finansējumam kā decembrī.

Vēl viens iemesls ir investoru pieprasījuma pieaugums, jo likmes svārstās atkarībā no piedāvājuma un pieprasījuma. Tā kā vairāk cilvēku veic investīcijas, arī procentu likme, visticamāk, svārstīsies.

“Pozitīvā investīciju pieauguma tendence turpinājās arī janvārī, mēneša investīciju apjomam pārsniedzot 71 miljona eiro robežu. Vidējā procentu likme investīcijām eiro valūtā nedaudz samazinājās un mēneša beigās bija 13,4% (salīdzinājumā ar 13,6% decembrī),” komentē Mintos partnerības nodaļas vadītājs  Pēteris Miķelsons.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskatu arhīvā. Savukārt plašāka informācija par investēšanu ir pieejama Mintos investoru akadēmijā.

Iesaki draugam Mintos, lai jūs abi nopelnītu

Mēs esam atsākuši “Iesaki draugiem” programmu! Tikai ierobežotu laika periodu – uzaicini savus draugus pievienoties Mintos, un, ja viņi līdz 2023. gada 28. februārim investēs vismaz 1000 eiro, jūs abi nopelnīsiet 50 eiro bonusu. Tavs draugs saņems arī 1% bonusu no vidējās investētās summas pirmajās 90 dienās.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Footnotes: 

 1. Silverblatt, H., U.S. Equities Market Attributes December 2022, S&P Dow Jones Indices (Skatīts 2023. gada februārī)
 2. Hirsch J. (2007), Stock Trader’s Almanac 2008
 3. S&P Dow Jones Indices (Skatīts 2023. gada februārī)
 4. Dorfman J., Market Is Following A Classic January Playbook So Far, Forbes (Skatīts 2023. gada februārī)
 5. iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF (DE) (Skatīts 2023. gada februārī)
 6. Federal Reserve issues FOMC statement, Board of Governors of the Federal Reserve System (Skatīts 2023. gada februārī)
 7. Evans C., Fernandez C., ECB to raise rates again and face questions about future path (Skatīts 2023. gada februārī)
 8. Fed Chair Powell: Disinflationary process has started for the first time, CNBC Television (Skatīts 2023. gada februārī)
 9. S&P Dow Jones Indices (Skatīts 2023. gada februārī)
 10. Fed Chair Powell: Disinflationary process has started for the first time, CNBC Television (Skatīts 2023. gada februārī)
 11. Decisions Regarding Monetary Policy Implementation, Board of Governors of the Federal Reserve System (Skatīts 2023. gada februārī)
 12. iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (Skatīts 2023. gada februārī)
 13. Monetary policy decisions, European Central Bank (Skatīts 2023. gada februārī)
 14. ECB to start offloading bond holdings in March, Reuters (Skatīts 2023. gada februārī)
 15. Germany 10 Year Government Bond, Wall Street Journal (Skatīts 2023. gada februārī)
 16. France 10 Year Government Bond, Wall Street Journal (Skatīts 2023. gada februārī)
 17. Italy 10 Year Government Bond, Wall Street Journal (Skatīts 2023. gada februārī)
 18. FTSE EPRA Nareit Global Real Estate Index Series, FTSE Russell (Skatīts 2023. gada februārī)
 19. FTSE EPRA Nareit Global Real Estate Index Series, FTSE Russell (Skatīts 2023. gada februārī)
 20. Chakravarty S., Chakrabarty S, Goldman Sachs no longer expects recession in euro zone in 2023 (Skatīts 2023. gada februārī)
 21. Bitcoin becomes official currency in Central African Republic, BBC (Skatīts 2023. gada februārī)
 22. Bitcoin USD (BTC-USD) Price History & Historical Data, Yahoo Finance (Skatīts 2023. gada februārī)
 23. Decisions Regarding Monetary Policy Implementation, Board of Governors of the Federal Reserve System (Skatīts 2023. gada februārī)
 24. Bitcoin USD (BTC-USD) Price History & Historical Data, Yahoo Finance (Skatīts 2023. gada februārī)
 25. Royal, J. How Fed rate hikes impact stocks, crypto and other investments (Skatīts 2023. gada februārī)

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner