ID Finance rozděluje provozy do dvou skupin – ID Finance a IDF Eurasia

Od Prosinec 2019 se společnost ID Finance rozhodla rozdělit své provozy do dvou skupin:

ID Finance – úvěry ze Španělska a Mexika;

IDF Eurasia – úvěry z Kazachstánu. 

Od 18.03.2020 jsou obě skupiny na Mintosu vedeny jako samostatné úvěrové společnosti. Předvolby nástroje Auto Invest budou automaticky upraveny na všechny 3 země. Chtějí-li investoři ze svého portfolia vyloučit jednu z těchto dvou skupin, musí si ručně aktualizovat nastavení nástroje Auto Invest.

Důvod rozdělení

Společnost ID Finance přistoupila k rozdělení provozů, neboť ID Finance a IDF Eurasia jsou dva značně rozdílné subjekty, které se liší svou vyzrálostí i potenciálem na příslušných trzích. Zároveň mají i odlišné strategie.

Společnost IDF Eurasia je zavedeným a vyzrálým podnikem působícím v Rusku a Kazachstánu, kde má také značný podíl na trhu. Čistý zisk společnosti IDF Eurasia za rok 2018 dosáhl asi 12 milionů €. Společnost také vydala dluhopisy s ratingem BB+, které jsou kótovány na moskevské burze. IDF Eurasia v následujících třech letech plánuje první veřejnou nabídku akcií (IPO).

Společnost ID Finance je stále v rané fázi svého vývoje. Zážívá zatím mnohem dynamičtější růst a rychleji proniká na trh, přestože její potenciál ještě není plně využit. Očekávaný růst této skupiny převyšuje ten sesterské skupiny IDF Eurasia. Společnost ID Finance také uvažuje o možnosti IPO – v září byla vybrána společností Euronext, majitelem Pařížské burzy, aby ze zapojila do jejího programu pre-IPO, který má technologické společnosti připravit na potenciální první veřejnou nabídku akcií.

Plány do budoucna

V roce 2020 se ID Finance plánuje zaměřit na upevnění své pozice v zemích, kde momentálně působí, a to navýšením svého úvěrového portfolia, rozšířením své klientské základny a vývojem nových produktů.

Trhy ve Španělsku, Brazílii a Mexiku patří mezi ty nejpříznivější na světě, neboť nabízejí stálou poptávku po úvěrech, kterou místní hráči v oboru nedokáží uspokojit. Celková velikost těchto trhů se odhaduje na 90 miliard €. ID Finance také uvažuje o vstupu na trhy v Kolumbii a USA. Celkovým cílem společnosti je stát se jedničkou v oboru alternativního půjčování v Latinské Americe.

Pro rok 2020 ID Finance opět plánuje zdvojnásobit výkonnost svého podniku. Konkrétně má v plánu dosáhnout příjmů ve výši 174 milionů € a provozního zisku ve výši 22 milionů €.     

IDF Eurasia se naopak   roce 2020 plánuje držet své vlastní diverzifikační strategie spočívající v udržení marží a vedoucích pozic a v posilování klíčových ukazatelů, jako jsou podíl na trhu, portfolio poskytnutých úvěrů a zisk. Společnost IDF Eurasia očekává, že objem poskytnutých úvěrů v roce 2020 dosáhne 365 milionů €, což je 1,7x více než v roce předchozím. V letošním roce také společnost plánuje zdvojnásobit svůj čistý zisk. IDF Eurasia chce využít své klientské základny, která v tuto chvíli čítá 7,86 milionu registrovaných uživatelů.

O společnosti

K založení ID Finance došlo v roce 2012, kdy společnost spustila svůj první projekt, kterým byla ruská online služba pro půjčování peněz s názvem Moneyman. V roce 2014 společnost vstoupila na trh v Kazachstánu. S dalším rozšířením podnikání v roce 2015 společnost vstoupila na evropský trh ve Španělsku a Polsku a následně na trh latinskoamerický v Brazílii a Mexiku v letech 2016 a 2017.

S uváděním úvěrů na Mintos začala společnost ID Finance v roce 2017. Zpočátku měli investoři možnost investovat do úvěrů poskytnutých ve Španělsku, s rychlou expanzí společnosti přibyla možnost investovat i do úvěrů v Kazachstánu a Mexiku.

V současnosti je ID Finance rychle se rovíjejícím high-tech podnikem, jenž ve svém oboru dosáhl značného uznání:

    • Jmenována „Fintech startupem, na který se zaměřit v roce 2020“ serverem Sifted
    • Nejrychleji rostoucí fintech ve Španělsku a TOP 3 fintech na seznamu FT 1000 Europe
    • 50. místo v žebříčku Inc 5000 Europe
    • Zařazena na seznam TechScale200 – seznam nejnadějnějších technologických společností v Evropě

 

  • Úspěšně navýšila svůj kapitál o rekordních 5,4 milionu € na Crowdcube

 

Ve Španělsku společnost ID Finance dosáhla v roce 2019 vynikajících výsledků. Dle zatím neauditované účetní závěrky za rok 2019 dosáhl španělský podnik příjmů ve výši 49 milionů €, což je dvakrát více než v roce 2018. Provozní zisk vzrostl pětinásobně. V roce 2018 dosáhla španělská pobočka hranice rentability na úrovni čistého příjmu, v roce 2019 pak svou ziskovost již značně posílila na 7,3 % příjmů a zároveň zdvojnásobila i rozsah svého podnikání.

Co se týče společnosti IDF Eurasia, ta v roce 2019 dosáhla celkového objemu poskytnutých úvěrů ve výši 214 milionů €, což je o 17 % více než v roce předchozím. Čisté úvěrové portfolio činilo 80,2 milionu €, což představuje 46% meziroční nárůst. Čistý zisk společnosti pak přesáhl 9,6 milionu €.

Další informace

Pro další informace o společnostech ID Finance nebo IDF Eurasia se podívejte na jejich firemní prezentace.

Podívejte se na prohlášení společnosti ID Finance ohledně COVID-19 a na její webinář z 19. března 2020.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner