Iepazīstinām ar Notes – drīzumā gaidāmu investēšanas veidu aizdevumos regulētā vidē

Mēs turpinām darbu pie tā, lai kļūtu par investīciju firmu, un ieviešam nepieciešamās izmaiņas.

Viena no galvenajām izmaiņām būs veidā, kā investori investē aizdevumos. Regulētā vidē investīcijas Mintos izvietotajos aizdevumos kļūs par investīcijām Notes jeb finanšu instrumentos, kas ir nodrošināti ar aizdevumiem. Ar prieku pastāstīsim Tev par tiem plašāk. 

Svarīgākie punkti

  • Mintos izvietotie aizdevumi tiks klasificēti kā regulēti finanšu instrumenti, saukti par Notes
  • Viens pilna apmēra Note atbildīs vienam pilna apmēra aizdevumam, no kura atskaitīta līdzdalība aizdevumā
  • Katram Note būs savs starptautiskais vērtspapīru identifikācijas numurs (ISIN)
  • Par Notes uzkrātie procenti darbosies līdzīgi kā obligācijām un citiem parāda vērtspapīriem
  • Būs pieejami detalizēti prospekti par potenciālajām investīcijām aizdevumos (Notes)
  • Lietotāju pieredze Mintos aizdevumu tirgū lielākoties būs tāda pati kā līdz šim

 

Iepazīstinām ar Notes

Mēs esam apkopojuši labāko praksi Eiropā un nonākuši pie secinājuma, ka Notes ir labākais risinājums, jo tas gan atbilst regulatīvajām prasībām, gan atbalsta investoru interesi par lielāku skaidrību un drošību attiecībā uz investīcijām aizdevumos.

Pašlaik, ikreiz, kad investors investē Mintos izvietotos aizdevumos, starp investoru un aizdevēju tiek noslēgts attiecīgs aizdevuma cesijas līgums. Savukārt Notes ir finanšu instrumenti, kas atbilst Eiropas normatīvajām prasībām, tostarp ES Regulai par prospektu.

Notes mērķis ir nodrošināt pārredzamākas naudas plūsmas no aizņēmēju maksājumiem un sniegt lielākas iespējas Mintos aizsargāt investoru intereses problēmsituāciju gadījumā.

Viens pilna apmēra Note atbildīs vienam aizdevumam, no kura atskaitīta līdzdalība aizdevumā.

Piemēram, ja Tu investēsi 20 eiro Note finanšu instrumentā, kas pēc 20% amortizācijas ir 80 eiro vērts, Tu iegūsi 0,25 jeb 25% no Note. Skati piemēru attēlā zemāk.

Investīciju process Mintos aizdevumu tirgū būs tāds pats kā pašlaik ar aizdevumu daļām.

Turklāt katram Note būs savs individuālais starptautiskais vērtspapīru identifikācijas numurs (ISIN), ko piešķir vērtspapīru depozitārijs. ISIN identifikatori atbalsta precīzu un efektīvu vērtspapīru klīringu un norēķinus, kā arī apstrādi, kas saistīta ar emisijas dzīves cikla laikā veiktajiem maksājumiem.

Izmaiņas uzkrātajos procentos

Procenti par finanšu instrumentiem tiks uzkrāti no 1. dienas katru dienu (Note līmenī, bet ne investora līmenī) – tas nozīmē, ka tad, kad investors iegādājas Note (vai Note daļu), viņš nopērk pamatsummu kopā ar uzkrātajiem procentiem.

Kad pienāk nākamais procentu maksājuma datums, investors saņems arī uzkrātos procentus, par kuriem viņš samaksāja, veicot investīciju aizdevumā. Vairumā gadījumu uzkrātie procenti, ja tādi būs, būs salīdzinoši nelieli, jo tos aprēķina no pēdējās atmaksas dienas, kas parasti ir līdz vienu mēnesi iepriekš.

Pieņemsim, ka investors vēlas iegādāties Note, kas piedāvā 12% gada atdeves likmi vai 1% mēnesī un kas tika izvietota Mintos pirmreizējā tirgū pirms mēneša. Šī mēneša laikā būtu uzkrājies 1%, un tas kļūtu par investīcijas daļu.

Piemēram, ja investors investē 100 eiro, investīcija automātiski tiktu sadalīta divās daļās: 99 eiro kā pamatsumma un 1 eiro kā uzkrātie procenti.

Pienākot nākamajam atmaksas datumam, investors nopelnītu ikmēneša 1% (no 99 eiro pamatsummas) un 1 eiro (pirms pirkuma uzkrātos procentus).

Uzkrātie procenti ir tirgus standarts, ko izmanto obligācijām un citiem parāda vērtspapīriem, kas ir līdzīgi Notes finanšu instrumentam. Parasti uzkrātie procenti tiek maksāti papildus investīcijai, bet tos var padarīt arī par daļu no investīcijas, kā redzams iepriekš izklāstītajā piemērā, lai tas būtu ērtāk investoriem.

Svarīgi ir tas, ka šādi netiek ietekmēts gala rezultāts, proti, atdeves rādītāji, bet tikai procentu aprēķināšanas un pārskaitīšanas process.

Prospekti, kas apraksta investīciju iespējas

Jaunais investīciju veids Mintos platformā tiks papildināts arī ar padziļinātiem prospektiem, kas sniegs informāciju par potenciālajām investīcijām aizdevumos (Notes).

Katrā prospektā būs iekļauta informācija par Notes, ar investīciju saistītiem riska faktoriem, pamatā esošajiem aizdevumiem, tirgus un valsts datiem, aizdevēju un citām darījuma pusēm, darījumu pārskatu (ieskaitot spēkā esošos būtiskos līgumus) un cita informācija, ko pieprasa piemērojamie noteikumi.

Pirms Notes var tikt piedāvāti investoriem, prospekti tiks reģistrēti Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK). FKTK pirms to apstiprināšanas novērtēs, vai prospekts atbilst pilnīguma, saprotamības un konsekvences standartiem. Prospekti tiks publicēti Mintos mājaslapā, un investori ar tiem varēs iepazīties pirms investēšanas lēmumu pieņemšanas. Turklāt prospekti katru gadu būs jāatjauno, lai tajos minētā informācija būtu aktuāla.

Investoriem ir jāatceras, ka tāpat kā līdz šim ar investēšanu aizdevumos ir saistīts risks. 

Papildinformācija un jautājumi

Notes laika gaitā aizstās pašreizējos cesijas līgumus, nodrošinot atbilstību Eiropas normatīvajiem aktiem atbilstošā uzraudzības sistēmā. Mēs sagaidām, ka pilnīga pāreja ilgs līdz vienam gadam, sākot no brīža, kad Mintos kļūst par regulētu aizdevumu tirgu.

Lai gan nākamajos mēnešos Mintos komandai vēl ir daudz darāmā, mēs aicinām ikvienu komentāru sadaļā dalīties ar savu viedokli un uzdot jebkuru sev interesējošu jautājumu. Mēs sniegsim pēc iespējas vairāk informācijas, piedāvājot skaidrojumus un atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, aptverot visus aspektus, kas investoriem jāzina par Notes.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner