Intervija ar Creamfinance vadītāju un līdzdibinātāju

“Mūsu mērķis ir kļūt par pirmo uzņēmumu, kas izsniedz aizdevumus klientiem visā pasaulē tikai ar vienu peles klikšķi,” norāda Creamfinance vadītājs Matīss Ansviesulis. Lai iepazītos ar viena klišķa kreditēšanas uzņēmuma koncepciju un “viedo datu” izmantošanu, lasi interviju ar Matīsu Ansviesuli.

 

14_Matiss Anviesulis

Lūdzu iepazīstiniet, kas ir Creamfinance?

Creamfinance ir 2012. gada sākumā dibināts uzņēmums, kas tiešsaistē izsniedz patēriņa kredītus. Mūsu misija ir padarīt klientiem naudu pieejamu. To īstenojam, ērti un ātri tiešsaistē izsniedzot patēriņa kredītus.

Creamfinance īpašu uzmanību pievērš tam, lai tiktu izmantoti jaunākie rīki individuālās rīcības tipisku iezīmju noteikšanai, pamatojoties uz nozīmīgiem datiem ar pievienoto vērtību, ko dēvē arī par “viedo datu” (smart data) pieeju. Daudzu gadu pieredze liecina, ka šis ir precīzākais veids, kā noteikt, vai klientam aizņemšanās ir piemērots risinājums.

Ņemot vērā to, ka pastāvīgi pieaug klientu pieprasījums pēc ātriem un ērtiem pakalpojumiem, mēs plānojam padarīt naudas aizdošanu tik vienkāršu, lai, izmantojot šo pakalpojumu, būtu jāizdara tik vien kā jānoklikšķina pele. Tādējādi mūsu mērķis ir kļūt par pirmo uzņēmumu, kas izsniedz aizdevumus klientiem visā pasaulē tikai ar vienu peles klikšķi.

Cik valstīs darbojas Creamfinance?

Mūsu nacionālās platformas vada starptautiska komanda, kurā ir vairāk nekā 200 darbinieku no 9 valstīm un kura pašlaik strādā sešos tirgos — Latvijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Austrijā un Gruzijā. Uzņēmums darbojas gandrīz četrus gadus kopš 2012. gada sākuma.

Kāda ir jūsu pieredze šajā nozarē?

Interesi par šo nozari ieguvu, kad strādāju par investīciju un biznesa analītiķi J.P. Morgan, kas ir starptautiska banku un finanšu pakalpojumu holdinga sabiedrība. Šī pieredze viennozīmīgi bija noderīga, veidojot jaunu uzņēmumu.

Kāds ir jūsu tipiskais aizņēmējs? Un cik klientu jūs esat apkalpojuši līdz šim? Kāds ir jūsu kredītportfelis?

Tipisks aizņēmējs ir 25-40 gadus vecs darba ņēmējs ar vidējiem ienākumiem, kurš šo pakalpojumu izmanto, lai segtu savas ikdienas izmaksas un/vai neparedzētus izdevumus. Vidējā summa, ko aizņemas klienti, ir 200 eiro uz 28 dienām.

Līdz šim mēs esam apkalpojuši jau ap 200 000 klientu visos tirgos, kuros strādājam.

Kāda ir klientu maksātspējas vērtēšanas procedūra? Kādus faktorus jūs ņemat vērā?

Pieņemot lēmumu par aizdevuma piešķiršanu, ir ļoti svarīgi izvērtēt nepieciešamos datus, kuri rada pievienoto vērtību. Praksē lielākā daļa datu rada “troksni” — informāciju, kurai ir zema vai nekāda vērtība uzņēmuma vajadzībām. Mūsu mērķis ir vairāk pievērsties viedajiem datiem, lai izfiltrētu “troksni” un strādātu ar vērtīgiem datiem, kurus var efektīvi izmantot, pieņemot lēmumus par aizdevuma izsniegšanu.

Mēs esam novērojuši, ka modeļi, kuros ir mazāks skaits mainīgo, sniedz lielāku stabilitāti, turklāt klientam ir vieglāk reģistrēties, ja ir jāsniedz mazāk informācijas, un tas galu galā rada ievērojami augstāku klientu konversiju.

Lai pieņemtu lēmumu par aizdevumu, mēs sākam ar krāpšanas riska novēršanu un profila pārbaudi. Tas ļauj sašķirot klientus pēc uzticamības. Mēs saprotam, ka rīcības iezīmes atšķiras dažādās demogrāfiskajās grupās un reģionos, un mūsu modeļi attiecīgi pielāgojas, tāpēc strādājam ar unikāliem rīkiem individuālās rīcības tipisku iezīmju noteikšanai. Ņemot to vērā, profila pārbaudi veicam, izmantojot valstij raksturīgos faktorus, kas noved pie lēmuma pieņemšanas par aizdevuma izsniegšanu, kas galu galā ir automatizēts process.

Kāda ir Creamfinance klientu kredītu atmaksāšanas disciplīna?

Vēsturiskie dati liecina, ka aptuveni 15-20% klientu kavē atmaksu. Mēs sākam savas kredītu atgūšanas procedūras, un pirmajās 60 kavējuma dienās mēs atgūstam līdz 40% kavēto maksājumu. Pēc 60 kavējuma dienām mēs turpinām strādāt ar klientiem, un nākamā gada laikā mēs atgūstam līdz 50% nesamaksātā parāda. Tādējādi faktiskais zaudējums ir 20%*60%*50%=6%. Precīzas summas var atšķirties atkarībā no tirgus.

Kāpēc nolēmāt ieviest atpakaļ pirkuma garantiju?

Atpakaļ pirkuma garantiju mēs nolēmām ieviest divu galveno iemeslu dēļ: lai palielinātu investoru naudas plūsmu paredzamību un lai paaugstinātu investoru ticību jaunajam produktam. Naudas atgūšanas cikls attiecībā uz neatmaksātajiem aizdevumiem var ilgt līdz 2 gadiem. Mēs negribējām, lai investoriem nāktos iesaldēt savu naudu uz tik ilgu laiku, tādējādi padarot investīciju piedāvājumu ļoti pievilcīgu.

Jūsuprāt, kādi ir galvenie ieguvumi no sadarbības ar Mintos platformu?

Papildu finansēšanas līdzekļu piesaistīšana, kredītu finansējuma avotu dažādošana, kā arī Creamfinance vārda plašāka izmantošana. Mēs arī strādāsim, lai apmierinātu gan aizņēmēju, gan investoru pieprasījumu pēc tehnoloģiju attīstības.

Pašlaik jūs esat iekļāvuši Mintos platformā Gruzijā izsniegtos aizdevumus. Vai plānojat pievienot arī citas valstis?

Jā, mēs pārbaudām tiesisko regulējumu citās valstīs, kur darbojas Creamfinance, lai noteiktu, vai šāds biznesa modelis varētu strādāt.

Lūdzu, pastāstiet par jaunākajiem finanšu rezultātiem. Kādi ir jūsu plāni attīstībai?

Uzņēmums Gruzijā piedzīvo strauju izaugsmi. 2015. gada deviņos mēnešos ieņēmumi bija €3,2 miljoni salīdzinājumā ar €0,7 miljoniem 2014. gadā. Paredzams, ka uzņēmuma darbības apmēri Gruzijā nākamajā gadā divkāršosies.

Creamfinance grupas prognozētais konsolidētais izsniegto aizdevumu apjoms pārsniedz €60 miljonus gadā. Grupas bruto aizdevumu portfelis 2015. gada septembra beigās bija €23,5 miljoni. Creamfinance 2015. gads būs ienesīgs, neskatoties uz izaugsmi, kas lielāka par 100% pret iepriekšējo gadu. Uzņēmums turpinās paplašināt savu darbību pašreizējos tirgos; plānots, ka uzņēmuma izmērs divkāršosies un tas turpinās darboties ar peļņu.

Kāda, jūsuprāt, ir alternatīvā finansējuma nozares nākotne?

2014. gadā investīcijas Fintech uzņēmumos palielinājās par 201% salīdzinājumā ar visu riska kapitāla investīciju pieaugumu par 63%. Tikai aplūkojot šos datus vien, ir skaidrs, ka jau ir notikusi Fintech digitālā revolūcija, un nav šaubu, ka tas pārveidos personīgās finanses un to, kā mēs tās uztveram. Jaunie Fintech uzņēmumi nebaidās eksperimentēt ar tehnoloģijām un var sniegt labāku riska novērtējumu, dažādāku kredītu piedāvājumu un labāk apmierināt pastāvīgi mainīgās klientu vēlmes, kas galu galā rada labāku, ātrāku pakalpojumu, maksimāli efektīvu risku pārvaldību un klientu apmierinātību.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner