Intervija ar DEBIFO vadītāju Justas Šaltinis

Viena no pēdējā gada aktualitātēm Baltijas alternatīvajā finanšu tirgū ir rēķinu pārdošana. DEBIFO ir Lietuvā pirmais uzņēmums, kurš uzsāka izsniegt aizdevumus pret uzņēmumu izrakstītiem, bet vēl neapmaksātiem rēķiniem. Iekarojot tirgus līdera pozīcijas, mazāk nekā gada laikā DEBIFO ir finansējis mazos un vidējos uzņēmumus Lietuvā jau vairāk nekā 1,8 miljonu eiro apmērā.

Justas Saltinis

Uzņēmuma vadītājs un līdzdibinātājs Justas Šaltinis uzskata, ka starpība starp pieejamiem līdzekļiem un uzņēmumiem nepieciešamo finansējumu Lietuvā ir vismaz 100 miljoni eiro.

Kāpēc Jūs nolēmāt sāk darboties rēķinu finansēšanas nozarē un dibināt DEBIFO?

Kā investors, kas aktīvi darbojas pēdējos 10 gadus, es sāku investēt savstarpējo aizdevumu platformās Baltijā un interesējos par dažādiem Eiropā pieejamiem alternatīviem finansēšanas risinājumiem. Vienlaikus mani darījumu partneri veidoja IT uzņēmumu un saskārās ar naudas plūsmas problēmām: viņu klients — liela, starptautiska korporācija ar stabilu bilanci, pieņēma tikai 90 dienu samaksas termiņu un viņi nevarēja saņemt aizdevumu bankā pret šī klienta rēķinu, lai palielinātu apgrozāmo kapitālu. Tāpēc viņi nevarēja piesaistīt vairāk klientu un paātrināt uzņēmuma attīstību. Mēs sapratām, ka daudzi mazi un augoši uzņēmumi varētu būt līdzīgā situācijā un ka mēs varētu piedāvāt tiem risinājumu. Tā sāka darboties DEBIFO.

Oficiālā statistika un vairāki finanšu iestāžu veikti pētījumi liecina, ka finansēšanas problēma, ar ko mēs paši saskārāmies, ir plaši izplatīta. Pēc mūsu aplēsēm starpība starp pieejamiem līdzekļiem un uzņēmumiem nepieciešamo finansējumu Lietuvā ir vismaz 100 miljoni eiro, un mēs esam apņēmušies samazināt šo starpību.

Kāda ir Jūsu izglītība un pieredze šajā jomā?

Esmu studējis ekonomiku un uzņēmējdarbību Rīgas Ekonomikas augstskolā un ieguvis CFA grādu. Es nāku no investīciju banku pakalpojumu jomas, kur strādāju vienā no Lietuvas vadošajiem investīciju pakalpojumu uzņēmumiem, kas specializējas MVU. Esmu pavadījis daudz laika, analizējot uzņēmumus no uzņēmējdarbības un iespējamo investīciju aspekta, piedalījies neskaitāmos kredīta izvērtēšanas un piesaistes projektos, apvienošanas un iegādes darījumos, kā arī kapitāla tirgus projektos.

Pastāstiet vairāk par to, kā darbojas rēķinu finansēšanas produkts?

DEBIFO rēķinu finansēšanas risinājums ir vienkāršs un elastīgs rīks MVU, lai priekšapmaksā finansētu līdz 90% neapmaksāto rēķinu, kas izsniegti lieliem uzņēmumiem. Lai segtu iespējamo deficītu (piemēram, ja rodas iebildumi par kvalitāti, kvantitāti, līguma izpildi vai citi tirdzniecības strīdi), tiek izmantota rezerve, un rezervi maksā tad, kad pircējs (t. i., aizņēmēja klients) veic pēdējo maksājumu DEBIFO pārvaldītajā kontā. Lielākajā daļā gadījumu rēķinu finansējumu piešķir regresa kārtībā. Tas nozīmē, ja pircējs nemaksā, aizņēmējs ir atbildīgs par aizdevuma segšanu.

Rēķinu finansēšanu bieži salīdzina ar banku faktoringu, taču DEBIFO rēķinu finansēšanas risinājumam ir dažas būtiskas priekšrocības: ātrums, godīga un caurskatāma cenu noteikšana un nekādi ilgtermiņa līgumi.

Kāds ir jūsu tipiskais aizņēmējs, un cik daudz uzņēmumu ir saņēmuši jūsu finansējumu?

DEBIFO klienti darbojas ražošanas, veselības aprūpes, vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības un celtniecības nozarē. Mūsu tipiskais klients ir uzņēmums ar 5 gadu tirdzniecības vēsturi, ieņēmumiem līdz 1 miljonam eiro, kam nepieciešams papildu apgrozāmais kapitāls uzņēmuma izaugsmes veicināšanai. Pašlaik katru mēnesi vairāk nekā 20 uzņēmumi izmanto DEBIFO rēķinu finansēšanas rīku. Līdz šim esam finansējuši rēķinus jau vairāk nekā 1,8 miljonu eiro apmērā.

Kāda ir DEBIFO klientu maksātspējas novērtēšanas procedūra? Kādus aspektus jūs ņemat vērā?

Mūsu klientu maksātspējas vērtēšanas procedūras pastāvīgi tiek uzlabotas, un īsais rēķinu apmaksas cikls ļauj mums viegli pielāgot un uzlabot mūsu izstrādāto modeli. Mēs novērtējam gan aizņēmēju, gan pircēju, lai noteiktu kredītreitingu. Aspekti, kurus mēs vērtējam, ir aizņēmēja un pircēja finanšu pārskati, tirdzniecības līguma nosacījumi, iepriekšējo maksājumu vēsture, aizņēmēja uzņēmuma struktūra, klientu portfelis, uzņēmējdarbības virzieni, kā arī aizņēmēja un pircēja reputācija. Mēs pieprasām vairāk informācijas nekā citi alternatīvie aizdevēji, jo uzskatām, ka pienācīga izpēte palīdz uzturēt zemu kavējumu un zaudējumu līmeni.

Mēs esam veidojuši rēķinu finansēšanas produktu tā, lai garantētu augstu drošības līmeni. Tāpēc mēs sniedzam prasību pret pircēju, vairākumā gadījumu piemērojam regresa procedūru attiecībā pret uzņēmumu (t. i., ja pircējs nemaksā, aizņēmējam ir jāsedz neapmaksātais rēķins), un visos gadījumos aizņēmēja akcionāri vai direktori paraksta personīgas garantijas par to, ka iesniegtā informācija ir pareiza un patiesa. Mūsu pakalpojums var palīdzēt arī aizņēmēja bankrota gadījumā, jo apejam bankrota administratoru un iesniedzam prasību tieši pret pircēju. 

Kāda ir jūsu pieredze ar atmaksas disciplīnu?

Rēķinu apmaksas disciplīna ir atkarīga no jomas un pircēja lieluma. Lielākiem uzņēmumiem ir automātiskas grāmatvedības un maksājumu sistēmas, kas veic maksājumus konkrētā rēķina apmaksas datumā, savukārt mazie uzņēmumi bieži pagarina samaksas termiņu līdz pat 15 dienām. Mūsu iekšējie dati liecina, ka pircēja priekšapmaksa vai aizņēmēja atmaksa veido 27%, noteiktajā termiņā apmaksātie rēķini – 21%, maksājumi 30 dienās pēc noteiktā termiņa – 46%, bet atlikušos 6% maksājumu veic vēlāk nekā 30 dienas pēc noteiktā termiņa.

Kāpēc Mintos investori varētu gribēt investēt DEBIFO rēķinos?

Pirmkārt, DEBIFO finansētie rēķini ir īstermiņa investīciju produkts ar vidējo samaksas termiņu 45 dienas. Otrkārt, rēķini ir salīdzinoši drošāks investīciju produkts, jo tos finansē no otriem likvīdākajiem uzņēmuma aktīviem – debitoru parādiem. Treškārt, investori var gūt divciparu neto gada atdevi no DEBIFO finansētajiem rēķiniem. Ceturtkārt, investīcijas rēķinos sniedz ļoti nepieciešamo finansējumu mazajiem uzņēmumiem Lietuvā. Visbeidzot, rēķinu finansēšana ir salīdzinoši jauns investīciju produkts, kam ir maza saikne ar tradicionālajām aktīvu grupām, un tas paver investoriem plašākas iespējas.

Vai plānojat palielināt rēķinu apmēru Mintos platformā?

Protams. Pirmajos 8 darbības mēnešos DEBIFO komanda ir finansējusi rēķinus gandrīz tikai no akcionāru līdzekļiem. Tiklīdz mēs pārliecinājāmies, ka modelis ir dzīvotspējīgs, mēs nolēmām piesaistīt investorus no ārpuses. DEBIFO klientu bāze pastāvīgi paplašinās un apmēri aug, tādējādi mēs palielinām arī rēķinu piedāvājumu Mintos platformā.

 DEBIFO finanšu dati ir pieejami šeit.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner