Investīcijas aizdevumos – jauna aktīvu klases paaudze

Mēs, Mintos, padarām aizdevumus par pieejamu aktīvu klasi ikvienam investoram patiesi globālā mērogā. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kā aizdevumi var papildināt “tradicionālās” investīciju aktīvu klases, piemēram, akcijas un obligācijas jebkura investora portfelī.

Investēšana pretstatā uzkrāšanai

 

Iesākumā ir vērts atzīmēt atšķirību starp tradicionālajiem uzkrājumiem un faktiskajām investīcijām, jo uzkrājumi paši par sevi dažkārt tiek uzskatīti par aktīvu klasi. Finanšu stratēģijā uzkrāšanā un investēšana ir diezgan atšķirīgi jēdzieni ar atšķirīgiem mērķiem:

  • Uzkrāšana nozīmē naudas glabāšanu drošā un ļoti likvīdā vietā, piemēram, norēķinu vai krājkontā. Mērķis ir saglabāt kapitālu un nodrošināt tā pieejamību nepieciešamības gadījumā ar minimālu kavēšanos. Lielākā daļa finanšu stratēģiju iesaka veidot lielākus vai mazākus uzkrājumus nebaltām dienām.
  • Investēšana nozīmē savas naudas (“kapitāla”) izmantošanu, lai iegādātus aktīvus, kas, tavuprāt, laika gaitā varētu nest labu peļņu. “Tradicionālās” investīcijas ir akcijas, obligācijas un nekustamais īpašums (… vairāk par to vēlāk).

 

Tā kā šī raksta uzmanības centrā ir investīcijas, iztirzāsim šo tēmu nedaudz sīkāk. Runājot par investēšanu, ir jāatceras viens svarīgs aspekts – tā vienmēr ir saistīta ar risku. Investori var zaudēt naudu, ja viņi iegādājas nepareizās investīcijas, vai ja viņu investīcijas uzrāda sliktus rezultātus. Lai labāk izprastu investīciju darbību un palīdzētu mums pieņemt pārdomātus lēmumus, finanšu pasaule vēsturiski ir meklējusi kopīgas iezīmes un iedalījusi investīcijas vairākās vispārpieņemtās grupās, kas pazīstamas kā aktīvu klases.

Aktīvu klases palīdz saprast investīcijas

 

Finanšu nozarē ar nosaukumu “aktīvu klase” apzīmē investīciju (aktīvu) grupu, kurai ir salīdzināmas īpašības un kura līdzīgā veidā reaģē uz tirgus notikumiem. Mainoties ekonomikai, dažādi faktori dažādas aktīvu klases pabīdīs dažādos virzienos. Bet vienas klases ietvaros aktīvi virzīsies līdzīgā virzienā, paturot prātā, ka atsevišķi aktīvi tik vai tā var virzīties pretēji tirgum.

Investīcijas var iedalīt divos galvenajos veidos: uz parāda balstītas un uz kapitālu balstītas.

  • Uz parādu balstītas investīcijas nozīmē, ka investors aizdod naudu personai, uzņēmumam vai valdībai. Ienākumi no šīm investīcijām parasti ir nemainīga lieluma. Atšķirībā no pašu kapitāla, parāds kādā brīdī ir jāatmaksā. Izplatīti piemēri ir noguldījumu sertifikāti, obligācijas un ikgadējie maksājumi.
  • Uz kapitālu balstītas investīcijas nozīmē, ka investors pērk visu aktīvu vai tā daļu. Peļņa no šīs investīcijas ir saistīta ar aktīva darbību. Izplatīti to piemēri ir akcijas, kopfondi, nekustamais īpašums, REIT (nekustamā īpašuma ieguldījumu fondi) un uzņēmējdarbības kapitāls.

 

No šiem diviem investīciju veidiem kapitāls parasti tiek uzskatīts kā riskantāks un nepastāvīgāks, tāpēc tas ilgtermiņā sniedz lielāku atdevi. Savukārt uz parādu balstītām investīcijām ir ierobežotāka atdeve, bet tās ir krietni mazāk svārstīgas.

Investīciju veidus var sīkāk iedalīt aktīvu klasēs. Apskatīsim tradicionālās aktīvu klases un dažas to galvenās iezīmes. Ņem vērā, ka nauda (lai gan strikti runājot tā ir uzkrājumu veids, kas tādējādi atšķiras no investīcijām) arī bieži tiek uzskatīta par aktīvu klasi.

 

Aktīvu klase Veids Likvīda Svārstīga Potenciālais pieaugums
Naudas ekvivalenti (Uzkrājumi) Negatīvs inflācijas dēļ
Obligācijas Parāds Nedaudz Nedaudz
Akcijas Kapitākls
Nekustamais īpašums Kapitāls
Preces Kapitāls Dažādi
Atvasinājumi Atkarīgs no bāzes aktīva

 

Alternatīvās investīcijas paplašina robežas

 

Pēdējos gados arvien populārāki ir kļuvuši alternatīvi investīciju veidi, jo investori meklē lielāku atdevi. Kā piemērus var minēt riska ieguldījumu fondus, privāto kapitālu, kriptovalūtas vai pat kolekcionējamus priekšmetus, piemēram, mākslas darbus vai retro automašīnas. Lai arī tiem ir dažas līdzības ar tradicionālajām aktīvu klasēm (piemēram, riska ieguldījumu fonds, kas iegulda akciju tirgū), tie ir pietiekami atšķirīgi un unikāli, lai  pastāvētu paši par sevi.

Vēl viens alternatīvs investīciju veids ir “kolektīvās investīcijas”. Šajā kategorijā var ietilpt gan uz kapitālu, gan parādu balstītas investīcijas. (Stingri ņemot, tās var būt balstītas arī uz atlīdzību, piemēram, kad Tu atbalsti projektu tādā platformā kā Kickstarter. Bet šis raksts ir par investēšanu, lai gūtu finansiālu atdevi no savas naudas).

Aizdevumi ir viens no šādu alternatīvu, uz parādu balstītu investīciju veidiem, kas ir pieejams kopš 2000. gadu beigām, kad sākotnējie pionieri nodrošināja piekļuvi P2P investīciju iespējām tiešsaistē. Kaut arī Mintos nav pirmais uzņēmums, kas piedāvā investēt aizdevumos, mēs esam pirmie, kas to dara mērogā un padara to plaši izplatītu visā pasaulē, pateicoties mūsu unikālajam aizdevumu tirgus modelim.

 

Ko nozīmē investēt aizdevumos

 

No visām tradicionālajām aktīvu klasēm obligācijas, šķiet, pēc to būtības ir vistuvākās investīcijām aizdevumos, jo tās abas ir uz parādu balstītas investīcijas, kas laika gaitā maksā procentus. Zemāk esošajā tabulā ir uzskaitītas dažas to tipiskākās līdzības un atšķirības. Paturi prātā, ka aizdevumi un obligācijas ir pieejamas dažādās formās, un tām var būt dažādi parametri.

 

  Obligācijas Aizdevumi
Pieejamība Fiksēta investīciju summa

Augsta minimālā investīcija

Elastīga investīciju summa

Zema minimālā investīcija

Horizonts Laika ierobežojums Nedaudz elastīgs (aizdevumus var pagarināt vai atmaksāt pirms termiņa)
Nodrošinājums Parasti nav nodrošinātas ar aktīviem Var būt nodrošināti ar aktīviem
Diversifikācija Grūtāk diversificēt Vieglāk diversificēt
Ekspozīcija Valsts vai uzņēmumu parāds Mazo uzņēmumu vai patērētāju parāds
Atdeve Regulāri procentu maksājumi Regulāri procentu maksājumi
Pamatsummas atmaksa Termiņa beigās vai ar kuponu Pakāpeniski ar procentiem vai termiņa beigās
Risks Zemāks Augstāks
Tirdzniecība Ar brokeru vai biržas starpniecību Izmantojot otrreizējo tirgu (atkarībā no platformas)

 

Kāpēc investoriem vajadzētu būt ieinteresētiem investēt aizdevumos?

 

Investēšana aizdevumos piedāvā modernu alternatīvu tradicionālajām investīcijām. Virspusēji tai ir dažas līdzības ar obligācijām, kas ir tradicionālā aktīvu klase. Bet, ja paskatās dziļāk, tā piedāvā unikālu īpašību un priekšrocību kombināciju, kas tai ļauj pastāvēt kā atsevišķai aktīvu klasei.

Bet kāpēc investoriem vajadzētu būt ieinteresētiem? Kopš 2008. gada finanšu krīzes banku piedāvātās procentu likmes uzkrājumiem ir līdz šim zemākajā punktā. Pielāgojot inflācijai, tās daudzviet var būt pat negatīvas, piemēram, Eirozonā, un tas nozīmē, ka noguldījumi katru dienu nemanot zaudē savu vērtību.

Lai liktu savai naudai strādāt, Tev ir vajadzīgas rentablas investīciju iespējas. Tajā pašā laikā akcijas un obligācijas pēdējo 10 gadu laikā ir kļuvušas ievērojami vairāk savstarpēji saistītas, sašūpojot klasisko portfeļa veidošanas teoriju pamatprincipus. Diversifikācija ir svarīgāka nekā jebkad, un par laimi mūsdienās investoriem ir plašākas izvēles iespējas nekā ierastā “kapitāls vai obligācijas” paradigma, pateicoties jaunām un alternatīvām aktīvu klasēm.

Šīs jaunās aktīvu klases ir paplašinājušas spektru un nodrošina spēcīgu alternatīvu, kas vēsturiski ir mazāk saistīta ar tradicionālajām aktīvu klasēm, piemēram, akcijām. Starp šīm jaunajām klasēm aizdevumi ir lieliska, ļoti pieejama iespēja. Investoriem, kas grib diversificēt savas investīcijas, vienlaikus saņemot pievilcīgu un regulāru atdevi, aizdevumi var būt vērtīgs portfeļa papildinājums.

Vai gribi sākt investēt? Šeit ir daži padomi par to, kā izvēlēties platformu, un par investēšanu un risku.

 

 


ATBILDĪBAS IEROBEŽOJUMS

Visa šeit publicētā informācija:

  • ir paredzēta tikai informatīviem nolūkiem un nav uzskatāma par piedāvājumu, ieteikumu vai uzaicinājumu pirkt, pārdot vai atbrīvot jebkuru finanšu instrumentu, kā arī uzņemties un/vai izpildīt saistības attiecībā uz citiem darījumiem;
  • nesatur un nav uzskatāma par investīciju izpēti un/vai finanšu analīzi un/vai vispārīgu ieteikumu, kas saistīts ar darījumiem ar finanšu instrumentiem.

AS Mintos Marketplace (turpmāk – Mintos) vērš uzmanību uz to, ka darījumi vērtspapīru tirgū un finanšu tirgū ir saistīti ar risku un prasa atbilstošas zināšanas un pieredzi. Katram investoram ir jāveic analīze un rūpīgi jāizvērtē šādi riski pirms investēšanas lēmuma pieņemšanas. Jebkuram investēšanas lēmumam ir pilnībā jābalstās uz personīgo finansiālo apstākļu un investēšanas mērķu novērtējumu.

Tāpat Mintos vērš uzmanību uz to, ka šeit publicētā informācija par iespējamo rentabilitāti un atbilstību investora interesēm ir tikai orientējoša, tajā nav ņemti vērā investora personīgie apstākļi, tā var mainīties dažādu faktoru ietekmē, un tā nesniedz nekādas garantijas nākotnes rentabilitātei.

Šeit publicētās informācijas autori un Mintos, kopīgi un individuāli, nav atbildīgi par sniegtās informācijas izmantošanu no investora puses, ieskaitot jebkādus tiešus vai netiešus zaudējumus (ieskaitot zaudēto peļņu), kas var rasties, paļaujoties uz šāda informācija.

Šeit sniegtās informācijas kopēšana un izplatīšana ir atļauta tikai ar skaidru Mintos rakstisku atļauju.

Mintos nav regulēts saskaņā ne ar vienu finanšu pakalpojumu licenci. Mintos ir globāls tiešsaistes aizdevumu tirgus. Investējot Mintos, Tu iegādājies prasījuma tiesības uz debitoru parādiem, un tie nav noguldījumi. Investīcijas debitoru parādos ir pakļautas riskam.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner