Jak diverzifikovat investiční portfolio na Mintos – krok první

16.02.2018

mintosblog

Rčení „nevsázej všechno na jednoho koně“ jste už nejspíš slyšeli. A v oblasti investic snad neexistuje žádná jiná fráze, která by platila více. Proto máme my v Mintos své vlastní heslo: nedávej všechny své peníze do jedné půjčky, diverzifikuj!

Většina odborníků na investice se shodne na tom, že právě diverzifikace je nejdůležitější faktor pro dosažení dlouhodobých finančních cílů při současné minimalizaci rizika. I pouhý letmý pohled na statistiky z prostředí Mintos odhalí, že investoři, kteří diverzifikují své portfolio, jsou v porovnání s těmi, kteří se rozhodli pro větší koncentraci svých fondů, vystaveni nižší volatilitě a těší se ze stabilnějších výnosů.

Mintos nabízí bezkonkurenční možnosti diverzifikace. Diverzifikovat úvěrové portfolio lze napříč různými typy půjček, dobami splatnosti, regiony, měnami, mírami návratnosti, rizikovosti a poskytovateli půjček. Abychom vám pomohli vytěžit z vašich investic v našem tržním prostředí maximum, přinášíme vám sérii článků, v nichž budeme podrobně vysvětlovat, jak lze v tržním prostředí Mintos diverzifikovat investiční portfolio. A začneme investováním do různých typů půjček.

Investování do různých typů půjček

Investování do různých typů půjček je důležité hlavně z toho důvodu, že tak získáte přístup na různé trhy úvěrových klientů. Tato expozice skýtá různé příležitosti a rizika, jež závisejí na odlišných charakteristikách každého segmentu úvěrových klientů.

Například profil krátkodobých úvěrových klientů, kteří si na měsíc vezmou půjčku ve výši 100 eur, je výrazně jiný, než profil těch úvěrových klientů, kteří si vezmou osobní půjčku ve výši 1 500 eur na větší nákup. Tyto dva typy se také liší od úvěrových klientů, kteří si vzali hypotéku nebo půjčku na automobil. Financování faktur a podnikatelské úvěry nabízejí další úroveň diverzifikace, neboť umožňují investovat do půjček od společností, namísto soukromých osob.

Proč je to důležité? Diverzifikace napříč různými segmenty úvěrových klientů vám pomáhá těžit ze skutečnosti, že plnění různých skupin úvěrových klientů koreluje méně než plnění úvěrových klientů v každé z těchto skupin samostatně.

Je například pravděpodobné, že celosvětová ekonomická recese způsobí nárůst nezaměstnanosti, což zase povede k vyšší míře prodlení půjček, neboť úvěroví klienti nebudou schopni své půjčky splácet. Ovšem zvýšení nezaměstnanosti bude mít na různé skupiny úvěrových klientů různý dopad. Úvěroví klienti s finskou půjčkou mohou pociťovat zvýšení nezaměstnanosti více než klienti s půjčkou na automobil. V takové situaci pak bude platit, že pokud jste investovali do obou těchto půjček, vaše ztráty budou menší, než kdybyste z nějakého důvodu investovali pouze do krátkodobých půjček. Čím větší množství skupin úvěrových klientů tak ve vašem investičním portfoliu bude, tím lepší bude výsledek.

Jak na Mintos diverzifikovat napříč různými typy půjček?

V současné době tržní prostředí Mintos nabízí možnost investovat do osmi různých typů půjček: zemědělských, obchodních, na automobil, financování faktur, hypotečních úvěrů, půjček se zástavou, osobních a krátkodobých. Pokud investice rozložíte do různých segmentů úvěrových klientů, získáte přístup k různým úvěrovým klientům s různou životní situací a výší příjmu. Každý typ půjčky s sebou přináší různé demografické údaje, výši příjmu, profil poměru úvěru vůči příjmu a také toho, do jaké míry úvěrový klient rozumí financím.

Pokud chcete investovat manuálně, můžete své úvěrové portfolio diverzifikovat tak, že vyberete konkrétní typy půjček, které potřebujete, aby vaše portfolio bylo více diverzifikované. Tyto typy můžete vybrat pomocí filtru „Typ půjčky“ (Loan Type) na levé straně stránek primárního a sekundárního trhu v Mintos.

IMAGE_1_-_CS

Jakmile budete mít parametry vybrány, zobrazí se všechny dostupné půjčky splňující příslušná kritéria, do nichž budete moci investovat. Žádné jiné typy půjček se nezobrazí.

Pokud používáte nástroj Auto Invest, máte možnost provést totéž při definování parametrů každého portfolia, a to použitím filtru „Typ půjčky“ (Loan Type).

IMAGE_2_-_CS

Zvyšte svoji šanci na úspěch co nejvíce – diverzifikujte své úvěrové portfolio v Mintos různými typy půjček. Zůstaňte na příjmu, počkejte si na další články z této série a investujte chytře!

Komentáře

Hledat

Important

Následuj nás