Jak si vybrat crowdlendingovou platformu

23.01.2020

mintosblog

Pokud je řeč o platformách pro investice do úvěrů, vyběr té správné je možná právě tak důležitým krokem jako investice samotné. Přestože zamířit přímo na platformu, která dle svých slov nabízí úvěry s tou nejvyšší návratností, zní určitě lákavě, mnohem větší smysl dává uvažovat o kterékoliv potenciální platformě jako o jakémsi „obchodním partnerovi“, na kterého se budete muset spoléhat v dobrém i ve zlém.

Buďte opatrní a klaďte si ty samé otázky, jaké byste si kladli předtím, než byste s někým začali obchodovat: Dá se jim věřit? Dodržují předepsaná pravidla? Mluví za ně pozitivní recenze? Zprávy o uzavření některých P2P platforem v mainstream media jen povrzují, že vybrat si tu správnou platformu pro své investice je skutečně důležité. Kdyby byla platforma nahlášena úřadům nebo dokonce znenadání zmizela, čekal by Vás možná dlouhý a komplikovaný proces vymáhání svých peněz s pomocí služeb třetích stran. Informovat se trochu předem proto není vůbec hloupý nápad.

Nevíte, na co si dát pozor? Tento rádce obsahuje výčet těch hlavních záležitostí, které je třeba zvážit, než dáte všanc své peníze.

how to choose a crowdlending platform

10 věcí, které by ideální crowdlendingová platforma měla mít

1. Velikost platformy

2. Prověřování dlužníků a společností nabízejících investiční příležitosti
3. Transparentnost
4. Dobré dosavadní výsledky
5. Zákaznický servis
6. Bezpečnostní pojistky
7. Dostupnost
8. Možnosti diverzifikace
9. Žádné skryté poplatky
10. Prověřování investorů

1. Velikost platformy

Když se snažíme dopátrat informací o integritě určité crowdlendingové platformy, dobrým místem kde začít je podívat se na rozměr a dobu existence dané společnosti. Platformy s největším počtem investorů a financovaných úvěrů se pravděpodobně dostaly na výsluní díky tomu, že byly mnoha investory úspěšně ozkoušeny. Některé novější platformy možná nabízejí úvěry se sympatickou výší kompenzace za účelem nalákání zákazníků, bez pořádné reputace však s sebou nesou i větší riziko, že zkrachují nebo že svou činnost provozují bez patřičných kontrol.

2. Prověřování dlužníků a společností nabízejících investiční příležitosti

Pokud používáte crowdlendingovou platformu, která nabízí mnoho různých investičních příležitostí, na první pohled může být těžké poznat, jak legitimní konkrétní společnost uvádějící na daném tržišti své úvěry nebo projekty vlastně je. Hledejte na platformě informace o hodnocení bonity a vyberte si tu platformu, které má zavedené standardy pro upisování nových partnerů. Důvěryhodné crowdlendingové platformy by úvěry a projekty na svém tržišti měly předem prověřovat na základě řady kritérií. Pokud platforma nabízí průvodce hodnocením rizik, je to dobré znamení, že k těmto kontrolám skutečně dochází. Stejně tak pokud investujete do podnikatelských úvěrů, vždy se v zájmu učinění informovaného rozhodnutí ujistěte, že platforma nabízí dostatek informací o dané společnosti a podrobnosti o projektu samotném.

3. Transparentnost

Chcete-li si být opravdu jisti, že crowdlendingová platforma je skutečně tím, čím se tváří být, hledejte důkazy o její existenci na internetu. Každá platforma v plně funkčním provozu má zajisté tým zaměstnanců s rolemi od marketingového až po právní oddělení. Informace o managementu platformy a jejích zaměstnancích dostupné na webových stránkách nebo vyhledané přes LinkedIn jsou vodítkem, že platforma nemá co skrývat. Dalším plusem je, pokud je platforma transparentní i ohledně okolností jednotlivých úvěrů, jež investoři mohou zvážit před učiněním investice, jako jsou statistické údaje o úvěrové společnosti a informace o profilu dlužníka – zda se jedná o fyzickou nebo právnickou osobu, důvod pro získání úvěru atd. Je třeba si vyhledat informace o úvěrových společnostech, jež jsou na daném tržišti nabízeny. Pokud je platforma přímým poskytovatelem úvěrů dlužníkům, nebojte se zeptat, jak je toho schopna docílit.

4. Dobré dosavadní výsledky

Staré rčení praví: „Nezáleží na tom, kolik hodin dáte do své práce, nýbrž kolik práce dáte do svých hodin.“ Z pohledu investora to znamená, že ač bude nějaká crowdlendingová platforma tvrdit, že je v provozu mnohem déle než její konkurence, lepší je se podívat na úspěchy, kterých s ní lidé za daný čas dosáhli. Například si můžete klást otázku: Kolik zákazníků se setkalo s pozitivní návratností svých investic? Informujte se na internetu a přečtěte si recenze o zkušenostech ostatních investorů. Pokud se zdá, že platforma trpí špatnou výkonností, mohlo by to být známkou nedostatečné kontroly finančních partnerů.

5. Zákaznický servis

Výběr platformy pro investování do úvěrů je samozřejmě rozhodnutím, které s větší pravděpodobností učiníte na základě faktorů, jako jsou celková snadnost použití nebo věrohodnost platformy a údaje o její výkonnosti. Pokud se však někdy něco pokazí nebo se prostě chcete na něco zeptat, je dobré vědět, že Vámi vybraná platforma klade důraz na zákaznickou podporu, navíc pokud tuto podporu je schopna Vám poskytnout ve Vašem jazyce.

6. Bezpečnostní pojistky

I když jste si naprosto jisti, že jste zvolili tu nejdůvěryhodnější a nejspolehlivější crowdlendingovou platformu, každý investor musí své investice vybírat s rozumem! Pro větší klid na duši nabízejí některá tržiště garance zpětného odkupu, rezervní fondy a možnost prodat své investice na sekundárním trhu, abyste v případě potřeby mohli investici ukončit předčasně.

7. Dostupnost

Když investujete do úvěrů, je zcela normální, že je po Vás vyžadována „minimální výše investice“. Crowdlending je přece jen celý o nakupování podílů! Přesto by minimální suma, se kterou se na investici smíte podílet, neměla být tak vysoká, aby si ji mohl dovolit jen milionář. Jednou z výhod investování většího počtu malých podílů je, že díky tomu diverzifikujete své prostředky napříč mnoha úvěry a neupínáte všechnu svou naději k jedné jediné sázce vabank. Některé crowdlendingové platformy Vám dovolí s nimi investovat za méně než 10 eur, přičemž na sekundárním trhu si investice pořídíte ještě levněji, nebo investovat ve více měnách. Méně zkušení investoři možná také ocení, když jim platforma nabízí funkci auto-invest, která peníze investuje automaticky za Vás.

8. Možnosti diverzifikace

Úvěry a podnikatelské projekty, do nichž můžete investovat, jsou jako sněhové vločky – žádné dvě nejsou stejné! Kromě různých druhů úvěrů k investování je i vyšší celkový počet úvěrů a projektů dobrým znamením, že se jedná o aktivní crowdlendingovou platformu. Ty seriózní nabízejí dostatek příležitostí k tomu, aby si investoři sestavili vyvážené a dobře diverzifikované portfolio. To obnáší možnost investovat do úvěrů různých druhů, případně z různých odvětví, do úvěrů s různými dobami splácení a různými úrovněmi rizika, jež Vám umožňují si sami vybrat, jaké riziko Vám vyhovuje podstupovat. Mohou Vám dokonce dát možnost investovat do úvěrů z různých zemí a v různých měnách, což je pro zkušené investory šance se pomocí diverzifikace chránit i proti rizikům na úrovni jednotlivých zemí.

9. Žádné skryté poplatky

Mohli byste být tím největším investičním klikařem na světě, ale když o část svých těžce vydělaných výnosů přijdete kvůli zbytečným poplatkům, může Vám to docela zkazit radost. Než se zaregistrujete k jakékoliv crowdlendingové platformě, důkladně si pročtěte všechny údaje s hvězdičkou a informace o poplatcích a mimo jiné si dejte pozor především na poplatky za investování, vklady a výběry.

10. Prověřování investorů

A na závěr chceme říci, že dobrým ukazatelem legitimní crowdlendingové platformy je, že po Vás během procesu registrace vyžaduje ověření účtu pomocí průkazu totožnosti, zaškrtnutí souhlasu se zpracováním osobních údajů a souhlasu se všeobecnými podmínkami užívání. Samozřejmě se vyplatí si všechny smlouvy a dohody před kliknutím na tlačítko „souhlasit“ nebo „investovat“ pořádně prostudovat pro případ, že se tam ukrývá nějaký háček, který negativně ovlivní bezpečnost Vašich investic. Stojí za to zmínit, že ač mohou dodatečné kontroly proti nezákonné činnosti, jako je ověření AML, připadat investorům otravné, jsou zároveň dobrou známkou toho, že platforma je provozována, jak se patří.

…Zkrátka a dobře, objevte kouzlo Mintosu.

Jsme přední evropské tržiště pro investice do úvěrů. Od roku 2015 se k Mintosu, který má na serveru TrustPilot hodnocení „Excellent“, přidalo více než 240 000 zákazníků, kteří investovali téměř 4,5 miliardy € s průměrnou roční návratností 11,9 %.

Výhody Mintosu přehledně


– Garance zpětného odkupu u více než 95 % úvěrů
– Funkce auto-invest, která automaticky investuje peníze za Vás
– Profily hodnocení rizika u všech úvěrových společností
– Všechny úvěrové společnosti musí držet podíl ve svých úvěrech v rámci principu spoluúčasti na riziku (tzv. „skin in the game“)
– Nevídané možnosti diverzifikace včetně různých způsobů investování
– Investujte již od 10 € ve více než 10 měnách
– Žádné poplatky za registraci, investování, vklady a výběry
– Možnost prodeje investice na Sekundárním trhu umožnující předčasné ukončení investice
– Podpora v 11 jazycích


Jste připraveni si trochu zainvestovat? Tak zamiřte na domovskou stránku Mintos, kde se dozvíte více.

Komentáře

Hledat

Important

Následuj nás