Kā izveidot diversificētu portfeli Mintos aizdevumu tirgū

Ja kādreiz esi dzirdējis frāzi “ir vieglāk trāpīt sēdošai pīlei nekā kustīgam mērķim”, tad Tu zini, ka to var attiecināt arī uz investīcijām. Diversifikācija ir investēšanas stratēģija, kura paredz naudas sadalīšanu vairākās investīcijās, tādējādi investoriem ļaujot samazināt risku, ka viņiem “trāpīs” slikta investīcija.

Bet, kā tas notiek, un kā tas izskatās teorijā – vai pat praksē Mintos.com platformā? Šajā rakstā mēs apskatīsim diversifikācijas pamatus, kas lieti noderēs ikvienam jaunpienācējam un tiem, kuri grib uzlabot savas zināšanas par investēšanu.

Kas ir diversifikācija?

Tā kā visas investīcijas ir saistītas ar risku zaudēt investēto naudu, diversifikācija ir veids, kā samazināt savu pakļaušanu riskam, kas saistīts ar vienu konkrētu investīciju, sadalot kapitālu vairākās investīcijās. Tas nozīmē izvēlēties investīcijas dažādos aktīvos, ģeogrāfiskajos apgabalos, valūtās, termiņos un citos atšķirīgos faktoros.

Diversifikācija ir paredzēta, lai nodrošinātu, ka neviena atsevišķa Tava portfeļa daļa neuzņemas visu “uzvarēt-vai-zaudēt” nastu gadījumā, ja viena vai vairākas investīcijas piedzīvo problēmas. Jo daudzveidīgāks ir Tavs portfelis, jo mazāk Tu izjutīsi apstākļu ietekmi uz atsevišķām tā daļām, aplūkojot to kopumā.

Kāpēc tas ir svarīgi

Iespējams, Tu domā: “Kāpēc gan katru reizi neizdarīt tikai pareizās investīcijas?” Tiek uzskatīts, ka pat vispieredzējušākajiem investoriem zināma veida zaudējumi – piemēram, bankrotējis uzņēmums vai negaidīts tirgus kritums – ir normāla parādība. Tāda ir investīciju daba; Tu vari tikai spekulēt, un tad cerēt uz labāko. Citējot miljardieri, investīciju magnātu Vorenu Bafetu: “Diversifikācija ir aizsardzība pret nezināšanu.” Citiem vārdiem sakot, neviens no mums nevar paredzēt nākotni un pilnīgi droši prognozēt savu investīciju gaidāmo vērtību, tāpēc diversifikācija ir Tavs drošības spilvens pret neparedzamo.

Pēc būtības investīciju korelācija nozīmē, ka dažas aktīvu klases mainīsies atbilstoši vai pretēji citām investīciju klasēm. Ja skatāmies uz “tradicionālajiem” aktīviem, tirgus spiediena ietekmē akcijas un obligācijas uzvedas atšķirīgi. Kad ekonomikai klājas labi, akciju vērtība var pieaugt, radot labu iespēju gūt peļņu. Šādā situācijā obligācijas nebūt nav primārā investīciju izvēle, jo tirgus vērtības pieaugumu nepalielina to atdevi. Bet, ja akciju tirgus pēkšņi sabruktu, investoru pieprasījums pēc zema riska obligācijām pieaugtu, jo viņi saņemtu fiksētus maksājumus iepriekš noteiktā apjomā, ko nepastāvīgs tirgus, iespējams, nespētu garantēt. Alternatīvi investīciju aktīvi, piemēram, aizdevumi, var vēl vairāk diversificēt tradicionālos portfeļus, lai vēl vairāk palielinātu aizsardzību pret negaidīto.

Attiecībā uz Mintos aizdevumu tirgu varam izvirzīt argumentu par diversifikācijas nozīmi vienā un tajā pašā aktīvu klasē. Ļoti vienkāršoti izsakoties: pieņemsim, ka daļa Tavu investīciju ir Eiropas aizdevējos, bet otra daļa pie aizdevējiem valstīs, kas atrodas ārpus šī reģiona, piemēram, Krievijā, Kazahstānā un Indonēzijā. Ja ES notiktu ekonomiska katastrofa, kas negatīvi ietekmētu eiro vērtību un uzņēmējdarbību šajā apgabalā, Tavas ne-Eiropas investīcijas visticamāk netiktu ietekmētas tikpat negatīvi. Pat ja Tavas Eiropas investīcijas tiktu zaudētas, tavs portfelis kopumā varētu gūt peļņu, ja pārējās investīcijas būtu veiksmīgas.

Diversifikācija Mintos aizdevumu tirgū

Nav viena pārbaudīta paņēmiena, kā izveidot diversificētu portfeli, taču ikreiz, kad mums tiek jautāts, kā Mintos platformā izskatās diversificēts portfelis, tas lielā mērā atbilst šādiem kritērijiem:

  • Tajā ir vismaz 100 dažādu aizdevumu daļas
  • Investēti vismaz 500 eiro
  • Ne vairāk kā 50% no Tava portfeļa veido 5 (vai mazāk) aizdevēji
  • Ne vairāk kā 20% no Tava portfeļa veido viena aizdevēja izsniegti aizdevumi
  • Ne vairāk kā 50% no Tava portfeļa veido top 3 valstis, kurās ir izsniegti aizdevumi
  • Ne vairāk kā 33% aizdevumu izsniegti vienā valstī
  • Ne vairāk kā 50% no Tava portfeļa veido viens aizdevumu veids (piemēram, auto kredīti, patēriņa kredīti utt.)

Šie ieteikumi koncentrējas uz plaša spektra faktoru nozīmi Tavā portfelī, lai panāktu maksimālu diversifikāciju. Mintos piedāvā daudzus dažādus aizdevējus, dažādus aizdevumu veidus, aizdevumus ar un bez atpirkšanas garantijas, nodrošinātus un nenodrošinātus aizdevumus, kā arī dažādus termiņus, ģeogrāfiskos apgabalus un valūtas.

Mintos piedāvā dažādas investīciju stratēģijas dažādām preferencēm. Ja Tev izvēļu klāsts šķiet pārāk plašs, lai portfeli izveidotu manuāli, Tu vari izmantot automatizētu investīciju stratēģiju izveidošanas funkciju, kas lēmumus pieņems Tavā vietā. Tikai ar dažiem peles klikšķiem diversifikācijas algoritms automātiski atlasīs daudzveidīgu aizdevumu daļu portfeli. Ja gribi investēt manuāli, šie ir daži no galvenajiem diversifikācijas aspektiem, kurus ir vērts apsvērt.

Aizdevēji

Iespējams, lielākais aizdevumu investīciju risks ir tas, ka aizdevumu izsniedzējs nespēs pildīt savas saistības. Tāpēc ir īpaši svarīgi, lai Tavā portfelī būtu aizdevumu daļas no dažādiem aizdevējiem. Mūsu Mintos reitingi novērtē katru aizdevēju (mūsu vietnē tie ir zināmi kā “aizdevuma izsniedzēji”) ar vērtējumu no “A +” līdz “D”, lai palīdzētu investoriem izveidot diversificētu portfeli ar dažādiem riska veidiem.

Tomēr ir vērts atzīmēt, ka, vienkārši ieliekot visu savu naudu ar “A” novērtētā aizdevējā, negarantēs Tev panākumus. Savukārt uzņēmumam, kas novērtēts ar “C”, ne vienmēr tiek piešķirts zemāks vērtējums kā rādītājs, ka tam ir finanšu problēmas. Abos gadījumos var būt citi faktori, kas izskaidro reitinga atšķirības, piemēram, vietējās licencēšanas vai juridiskās problēmas, tāpēc Tavs prātīgākais lēmums ir diversificēt pēc iespējas vairāk.

Aizdevumu veidi

Aizdevēji Mintos platformā piedāvā virkni dažādu aizdevumu veidu, tostarp patēriņa, hipotekāros, biznesa, lombardu, auto un īstermiņa kredītus, kā arī rēķinu finansēšanu.  Mintos statistikas lapā Tu vari apskatīt aizdevumu veidu sadalījumu pa aizdevējiem attiecībā pret to tipisko līdzšinējo sniegumu. Šajā gadījumā ir ieteicams diversificēt, lai sevi pasargātu no negaidītām izmaiņām, kas notiek katra aizdevuma veida nozarē vai vidē.

Termiņi

Investīciju pasaulē diversificēšana starp dažāda ilguma termiņiem var būt viens veids, kā palīdzēt pārvarēt globālu notikumu, piemēram, ekonomikas lejupslīdes radītās sekas. Tiem, kas gatavi gaidīt vairākus gadus, ilgtermiņa investīcijas var sniegt tādas priekšrocības kā stabilāku atdevi ilgākā laika posmā. Vēl viena priekšrocība, ko sniedz investīcijas dažādu termiņu aizdevumos, ir iespēja saņemt regulārus maksājumus, nevis piedzīvot brīdi, kad visas Tavas investīcijas noslēdzas vienlaikus.

Ģeogrāfiskie apgabali

COVID-19 uzliesmojums, 2008. gada finanšu krahs un Brexit ir pēdējo gadu piemēri, kas parāda, cik liela nozīme ir investēt dažādās ģeogrāfiskajās teritorijās (valstīs, kurās tiek izsniegti aizdevumi). Izvēršot savas investīcijas pa visu pasauli, Tavs portfelis ir vislabāk aizsargāts pret negaidītiem globāliem notikumiem. Turklāt investēšana dažādās ģeogrāfiskajās teritorijās var dot labumu arī tad, ja vienam reģionam ir īpaši laba ekonomiskā situācija, piemēram, nelielai valstij ar plaukstošu ekonomisko spēku.

Lai gan šajā rakstā uzmanība tiek pievērsta tam, kā diversifikācija izskatās tieši Mintos platformā, daudziem investoriem ir investīcijas arī citās aktīvu klasēs un platformās. Gatavojoties investēt, neviens nezina, kas nākotnē sagaida viņu portfeļus, taču diversifikācija var palīdzēt izvairīties no visu olu likšanas vienā grozā.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner