Kazahstānas kreditēšanas uzņēmums LF TECH atsāk izvietot aizdevumus Mintos platformā

2018. gada beigās LF TECH pievienojās Mintos aizdevumu tirgum, piedāvājot investēt Kazahstānā izsniegtos īstermiņa patēriņa kredītos. Salīdzinoši drīz pēc tam uzņēmums paņēma pārtraukumu, lai pielāgotu jauno stratēģiju un pārstrukturētu uzņēmumu ar mērķi palielināt mērogojamības iespējas. Tagad LF TECH ir atsācis savu darbību Mintos un investoriem sāk piedāvāt investīciju iespējas īstermiņa patēriņa kredītos.

LF TECH jau vairākus gadus darbojas Kazahstānā – savā mītnes valstī, kā arī Krievijas un Filipīnu tirgos, piedāvājot dažādus patēriņa finanšu produktus. Mintos aizdevumu tirgū uzņēmums piedāvā īstermiņa kredītus, ko izsniedz tā zīmols Dengi Click. Nākotnē uzņēmums plāno piedāvāt arī zīmola Avto Zalog izsniegtos auto kredītus.

 

LF TECH klienti

Pašlaik uzņēmums Kazahstānā apkalpo aptuveni 250 000 klientu. Tā vidusmēra klients ir 30 līdz 40 gadus vecs vīrietis, kurš ir precējies un strādā ražošanā, un kuram ir nepieciešams kredīts ikdienas vajadzībām.

Uzņēmums norāda, ka iemesls, kāpēc klienti izvēlas tā pakalpojumus, ir daudzveidīgās iespējas pieteikties kredītam: tiešsaistē uzņēmuma tīmekļa vietnē vai mobilajā lietotnē, bezsaistē filiālē vai tā dēvētajā kredītu automātā. Ja pieteikums ir veiksmīgs, klients var saņemt kredītu tādā pašā veidā, kādā tika iesniegts pieteikums (tiešsaistē vai bezsaistē).

Kredītu automāti ir kā bankomāti kredītu izsniegšanai, un šādi automāti ir izvietoti vairākās lielākajās Kazahstānas pilsētās. LF TECH atklāj, ka klienti ir atzinīgi novērtējuši arī klientu lojalitātes sistēmu un apkalpošanas kvalitāti, pateicoties klientu vajadzību un uzvedības ikdienas analīzei, kas pieejama pašiem klientiem.

 

LF TECH un pandēmijas ietekme

LF TECH veiksmīgi pārvarēja izaicinājumus, ar kuriem tas saskārās pandēmijas laikā, pateicoties naudas rezervēm, kas tika izveidotas uzņēmuma darbības sākumā un kas joprojām tiek saglabātas. Uzņēmums 2020. gadā pārskatīja savu politiku un pielāgoja to, kur bija nepieciešams. Ņemot vērā, ka daudzi cilvēki Kazahstānā pandēmijas laikā zaudēja darbu, tika atvaļināti vai saskārās ar algas samazinājumu, un meklēja iespēju saņemt kredītu, uzņēmums pārskatīja riska novērtēšanas procesu, lai izvairītos no kredītu izsniegšanas klientiem ar augstu saistību neizpildes risku.

 

LF TECH kredīti Mintos aizdevumu tirgū

Gada procentu likme Līdz 13% (EUR)
Līdz 16% (KZT)
Vidējā GPL*  250%
Vidējā kredīta summa 113 eiro
Ienākumus nenesošu aizdevumu īpatsvars (RPP 90**) 37%
Vidējais kredīta termiņš 21 diena (bez pagarinājumiem)
3,5 mēneši (ar pagarinājumiem)
Līdzdalība aizdevumos 10%
Mintos Risk Score 6
Atpirkšanas pienākums
Procenti par kavētiem maksājumiem

*Gada procentu likme

**Riskam pakļautais portfelis (kavējas ilgāk par 60 dienām)

 

LF TECH izsniegtajiem kredītiem ir piešķirts Mintos Risk Score 6 ar šādiem apakšrādītājiem: kredītportfeļa sniegums – 5, aizdevumu apkalpotāja efektivitāte – 5, atpirkšanas spēja – 6 un sadarbības struktūra – 6.

Klientu kredītspējas novērtēšanas procesā LF TECH īsteno nozares standartus, kas ietver obligātās biometriskās autentifikācijas procedūras (biometrijas) veikšanu visiem tiešsaistes pieteikumiem. Šo procesa posmu uzņēmums ir ieviesis kopš 2021. gada maija. Līdz tam verifikācijas process identitātes apstiprināšanai tika veikts, izmantojot videozvanu starp verificētāju un fizisko klientu. Biometrijas būtība ir tāda, ka, iesniedzot pieteikumu tiešsaistē, klientam ir obligāti jāveic noteikta verifikācijas procedūra, kas saistīta ar sejas atpazīšanu kopā ar personas apliecību vai pasi. Kontroles process sastāv no diviem posmiem: pirmo verifikāciju veic automatizēta verifikācijas programma, un pēc tam, ja apstiprinājums ir veiksmīgs, sākas otrais posms – fiziska/manuāla verifikācija, ko veic verificētājs. Tādējādi kontroles process ir kļuvis automatizētāks un mazāk laikietilpīgs (salīdzinot ar videozvanu).

Maksims Kobzevs, LF TECH īpašnieks: “Mēs redzam, ka mūsu tirgus šobrīd ir ļoti aktīvs ieķīlāto kredītu ziņā, un auto kredītu izsniegšana darbojas ar aptuveni 30% no jaudas. Ar mūsu rīcībā esošo infrastruktūru mēs varētu atļauties nākotnē izsniegt trīs līdz četras reizes vairāk auto kredītu. Ņemot vērā šo lielo potenciālu, mēs uzskatām, ka šis ir lielisks laiks turpināt sadarbību ar Mintos, lai investoriem piedāvātu daudz jaunu investīciju iespēju, vienlaikus dodot mums iespēju palielināt kreditēšanas jaudu, lai apkalpotu vēl vairāk klientu.”

 

Kā investēt LF TECH kredītos

Mintos ir pievienojis LF TECH kredītus Diversificētā un Augstas ienesības stratēģijām. Ja gribi investēt šajos kredītos, izmantojot personalizētu automatizētu stratēģiju, atceries attiecīgi pielāgot savus stratēģijas iestatījumus. Ja investē manuāli, Tu vari filtrēt aizdevumus pirmreizējā tirgū.

Lai iegūtu pieeju LF TECH kredītiem, investori var investēt Mintos Finance izsniegtos aizdevumos LF TECH, kuru atmaksa ir atkarīga no gala aizņēmēja maksājumiem. Katrs aizdevums, ko Mintos Finance izsniegs LF TECH, tiks piesaistīts attiecīgam LF TECH izsniegtam kredītam gala aizņēmējam. Mintos Finance ir Mintos grupas uzņēmums. Detalizēts jaunās struktūras apraksts ir pieejams Mintos Finance aizdevuma līgumā un cesijas līgumā.

 

Kazahstānas ekonomika

Saskaņā ar Pasaules Bankas ziņojumu¹ 2020. gads Kazahstānas ekonomikai bija vissarežģītākais gads pēdējo divdesmit gadu laikā. Pandēmijas izplatīšanās apturēja globālo aktivitāti 2020. gada otrajā ceturksnī un samazināja globālo pieprasījumu un cenu naftai, kas ir Kazahstānas galvenā eksporta prece.

Taču kopš janvāra naftas cenas ir ievērojami pieaugušas, pārsniedzot pirms pandēmijas līmeni. Cenu kāpumu veicināja pieaugošais pieprasījums pēc benzīna, ko izraisīja augsts vakcinācijas līmenis un mobilitātes pieaugums visā pasaulē. Kazahstānas galvenā eksporta produkta pieprasījuma palielināšanās tiek uzskatīta par pozitīvu zīmi valsts ekonomikai.

Daži ziņojumi, piemēram, Open Democracy² liecina, ka bezdarba situācijas dēļ, kas pandēmijas laikā pasliktinājās, Kazahstānas iedzīvotāji ir ļoti atkarīgi no īstermiņa kredītiem, un tas palielina to pieprasījumu. Līdz ar to kreditēšanas uzņēmumiem ir nācies pielāgot riska novērtēšanas modeļus, lai aizsargātu potenciālos kredītņēmējus, kuri nav tiesīgi saņemt kredītus, un vienlaikus identificētu kredītņēmējus, kuri var saņemt kredītus jaunajos tirgus apstākļos.

Saskaņā ar 2020. gadā veikto regulējuma reformu visiem Kazahstānas kreditēšanas uzņēmumiem ir jābūt reģistrētiem Kazahstānas Nacionālajā bankā, un tādējādi tos regulē Kazahstānas Republikas Finanšu tirgus regulēšanas un attīstības aģentūra. Saskaņā ar Kazahstānas Mikrofinansēšanas organizāciju asociācijas datiem 2019. gadā valstī darbojās 214 mikrofinansēšanas organizācijas, kuru kredītportfelis sasniedza 277 miljardus KZT (aptuveni 547 miljoni ASV dolāru).³ Aktuālāks (2021. gada aprīļa) pārskats ir atrodams Kazahstānas Mikrofinansēšanas organizāciju pašreizējā stāvokļa ziņojumā. 

 

¹Kazakhstan’s Economy to Recover Modestly in 2021

²Kazakhstan is caught in a vicious cycle of debt

³Information of Sector position microcredit in the Republic of Kazakhstan

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner