Krótkoterminowe pożyczki o wysokim oprocentowaniu

Krótkoterminowe pożyczki o wysokim oprocentowaniu cieszą się dużą popularnością wśród pożyczkobiorców. Możliwość pożyczenia mniejszej sumy na krótszy okres jest bardzo atrakcyjna dla osób, które potrzebują praktycznie natychmiastowego dostępu do środków, a potem szybko spłacają zadłużenie. Użytkownicy Mintos mogą inwestować w tego rodzaju pożyczki, a dzięki krótkiemu okresowi spłaty są one jednymi z najpopularniejszych produktów na platformie.

Często pytacie nas, na jakiej zasadzie działają te pożyczki. W tym poście odpowiemy na to pytanie oraz szczegółowo wyjaśnimy pożyczki krótkoterminowe i czynniki, które pierwotni pożyczkodawcy muszą wziąć pod uwagę, kiedy ustalają oprocentowanie dla pożyczkobiorców.

Czym jest krótkoterminowa pożyczka o wysokim oprocentowaniu?

Krótkoterminowe pożyczki o wysokim oprocentowaniu, często zwane chwilówkami, to zazwyczaj pożyczki na kwotę do 500 euro o okresie spłaty od 14 do 30 dni. Pożyczkobiorcy zwykle spłacają swoje zobowiązania w jednej racie. Klienci mają dostęp do tych pożyczek poprzez pozabankowe firmy pożyczkowe – w internecie lub oddziale – i zwykle otrzymują środki w dniu złożenia wniosku.

W jaki sposób liczone jest RRSO pożyczek krótkoterminowych?

Myśląc o koszcie krótkoterminowej pożyczki o wysokim oprocentowaniu, wiele osób patrzy na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), która pozwala porównać różne rodzaje pożyczek. Pożyczki krótkoterminowe zwykle mają wyższe RRSO niż pozostałe – a średnia wartość tego wskaźnika wynosi 400%. Dla porównania, według danych Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2017 r., średnia wartość RRSO wśród wszystkich posiadaczy kart kredytowych ze wszystkich zgłoszonych banków wynosiła 12,54%. Należy jednak zauważyć, że RRSO nie uwzględnia krótszych okresów spłaty pożyczek krótkoterminowych, które średnio wynoszą 14 dni.

Dzieje się tak, ponieważ RRSO zakłada, że pożyczkobiorca bierze pożyczkę na rok. Zatem jeżeli ktoś pożycza 100 euro na jeden rok, a RRSO wynosi 400%, w takim przypadku musi on oddać 100 euro + 400 euro, co oznacza łączny koszt pożyczki 500 euro. Jest to rzeczywiście dużo. Jednak w przypadku pożyczek krótkoterminowych pożyczkobiorcy płacą odsetki jedynie za okres kredytowania, który nie wynosi 12 miesięcy. W rzeczywistości wygląda to tak: pożyczkobiorca pożycza 100 euro przy RRSO 400%, a spłaca 100 euro + (400/12), czyli 133 euro.

Zatem dlaczego wskaźnik RRSO jest tak wysoki?

Pożyczanie małych kwot na krótki okres jest drogie. Po pierwsze pożyczkodawca musi uwzględnić koszty operacyjne, między innymi takie jak koszt personelu, produktu, IT, obsługi prawnej i czynszu. W efekcie pożyczkodawca często dodaje stałą kwotę do pożyczki na pokrycie tych kosztów. Przykładowo, jeżeli pożyczkodawca obciąża każde 100 euro pożyczane na 30 dni kwotą 10 euro, wtedy 10% wartości pożyczki jest przeznaczane wyłącznie na pokrycie kosztów operacyjnych. W przypadku obliczania tego kosztu w formie rocznej opłaty wynosi ona 120% (bez stosowania metody procentu składanego). Zatem uwzględniając jedynie koszty operacyjne, RRSO przekracza już 100%.

Marketing jest również kosztownym wydatkiem w przypadku pozabankowych firm udzielających pożyczek krótkoterminowych, ponieważ koszt pozyskania klienta jest stosunkowo wysoki w porównaniu do wartości pożyczki. Między znalezieniem pożyczkobiorcy zainteresowanego kwotą 3000 a 100 euro nie ma dużej różnicy. Wynika to z faktu, że koszt narzędzi takich jak reklamy Google i inne formy reklam są podobne bez względu na promowany produkt. Ten aspekt należy również uwzględnić w koszcie pożyczki krótkoterminowej.

Ponadto pożyczkodawcy muszą pokryć niespłacane zobowiązania. Wskaźnik niespłacanych pożyczek poszczególnego pierwotnego pożyczkodawcy zależy od wielu czynników – rodzaju pożyczki, regionu, grupy pożyczkobiorców itp. Zatem koszt ten będzie się różnił. Według Reutersa średni wskaźnik niespłacalności chwilówek wynosi ok. 6% i, co zaskakujące, w Stanach Zjednoczonych był najwyższy przed kryzysem finansowym, a nie po nim.

Ogółem wskaźniki chwilówek wahają się między 2 a 25%. Niższe wskaźniki osiągają doświadczone firmy, które mają skuteczne metody oceny zdolności kredytowej. Duży wpływ ma również docelowy segment klienta tj. pożyczki o małym, średnim lub wysokim ryzyku. Im bardziej ryzykowna grupa, tym wyższy wskaźnik niespłacalności. Wyższe wskaźniki związane są też ze specyficzną cechą danej narodowości, a dokładniej dyscypliną w spłacaniu zobowiązań. Na podstawie naszych obserwacji wynika, że do krajów o wysokich wskaźnikach niespłacalności należą Dania, Kazachstan i Hiszpania, natomiast kraje takie jak Szwecja mają zwykle niskie wskaźniki.

W przypadku pożyczek o maksymalnie 30-dniowym okresie spłaty średni wskaźnik niespłacalności wynosi 6%. W takim przypadku, jeżeli pożyczkodawca pożyczy 100 euro, może założyć, że po 30 dniach 6 euro nie zostanie spłacone. Zatem pożyczkodawca musi dodać 6% miesięcznie do oprocentowania, aby uwzględnić wskaźnik niespłacalności. Bez metody procenta składanego daje to 72% w skali roku. W połączeniu z RRSO potrzebnym na pokrycie kosztów operacyjnych zbliżamy się do poziomu 200%. Wartość ta bierze pod uwagę jedynie koszty operacyjne i wskaźnik niespłacalności, a pożyczkodawca musi również uwzględnić marżę zysku. Zatem analizując koszty i ryzyka pierwotnych pożyczkodawców możemy zauważyć, dlaczego RRSO pożyczek krótkoterminowych bywa bardzo wysokie.

Dlaczego inwestorzy otrzymują mniejsze zwroty, jeżeli RRSO jest na tak wysokim poziomie?

Po pierwsze, pierwotni pożyczkodawcy mają wiele kosztów operacyjnych – marketing, obsługa pożyczkobiorców, odzyskiwanie wierzytelności – oraz muszą uwzględnić marżę zysku. Jak wspomnieliśmy wcześniej stanowią one dużą część RRSO.

Po drugie, pożyczki krótkoterminowe są zwykle zabezpieczone gwarancją wykupu. Zatem pierwotni pożyczkodawcy muszą także pokryć przypadki niespłacanych zobowiązań. Jeżeli RRSO pożyczki wynosi 200%, po odjęciu kosztów operacyjnych (przyjmijmy 120%) i kosztów wskaźników niespłacalności (jak powyżej ok. 70%), zostaje jedynie 10% oprocentowania. Jest to porównywalny koszt do innych źródeł finansowania oferujących pożyczki krótkoterminowe.

Gdyby pożyczkodawca nie oferował gwarancji wykupu, inwestorzy mogliby otrzymać zwroty na poziomie 80–90% oprocentowania, lecz wtedy częściej spotykaliby się z przypadkami niespłacalnych pożyczek (zgodnie z powyższym przykładem – 70%), co ostatecznie dałoby taki sam wyniki, tj. 10%.

Podsumowanie

Pożyczki krótkoterminowe zapewniają pożyczkobiorcom szybki i wygodny dostęp do środków wtedy, kiedy ich potrzebują. Z zasady pożyczki krótkoterminowe mają wyższe oprocentowanie, ponieważ musi ono pokryć wiele różnych kosztów związanych z pożyczaniem małych kwot na krótki okres.

Jedną z kluczowych wartości Mintos to transparentność. Z tego właśnie powodu dodaliśmy nową funkcję, która umożliwia zapoznanie się z RRSO wszystkich pożyczek od każdego pierwotnego pożyczkodawcy obecnego na naszym rynku. Dzięki temu inwestorzy mogą podejmować świadome decyzje i udoskonalać swoje strategie. Więcej o nowej funkcji można dowiedzieć się tutaj w nowym artykule.

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner