Latvija: strauji augoša alternatīvo finanšu nozare

Mintos aizdevumu tirgū Tu vari investēt aizdevumos, kas izsniegti 23 valstīs, piecos kontinentos visā pasaulē. Tas nozīmē, ka Tev ir iespēja efektīvi diversificēt savu investīciju portfeli un palielināt izredzes gūt panākumus. Tomēr Tu vari apjukt plašajā izvēļu klāstā un nesaprast, kuras valstis vislabāk atbilstu Taviem investīciju mērķiem. Lai palīdzētu Tev pieņemt izsvērtākus lēmumus, Mintos piedāvā valstu apskatu sērijas otro rakstu, kurā aplūkosim Latviju. Šīs sērijas pirmo rakstu par Poliju Tu vari izlasīt šeit.

Kāpēc Latvija?

Latvija ir viena no Baltijas valstīm. 2004. gada 1. maijā tā kļuva par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti un 2014. gada 1. janvārī pievienojās eirozonai, aizstājot vietējo valūtu Latvijas latu (LVL) ar eiro (EUR). 2016. gadā Latvija kļuva par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalsti.

Pēc 2008. gada globālās finanšu krīzes Latvija ievēroja striktu fiskālo disciplīnu, kas sekmēja valsts ekonomikas atgūšanos 2011. līdz 2013. gadā. 2014. gadā valsts kredītreitings sasniedza stabilu A, un bezdarba līmenis samazinājās līdz viencipara skaitlim.

Latvija ir uzrādījusi samērā pastāvīgu izaugsmi – laika posmā no 1996. gada līdz 2018. gadam Latvijas vidējais IKP gada pieauguma temps bija 4,19%.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas teikto, ilgstoši spēcīgs privātais patēriņš un stabili investīciju izdevumi ļaus saglabāt IKP pieaugumu 3,3% apmērā gan 2018., gan 2019. gadā.

Eiropas Komisijas ekonomiskās prognozes Latvijai

Avots: Eiropas Komisija

Latvijas alternatīvo finanšu tirgus

Lai gan alternatīvo finanšu tirgus Latvijā aizsākās tikai 2008. gadā, valsts ir neapšaubāmi atguvusi zaudēto laiku. Saskaņā ar Pārskatu par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību 2017. gadā alternatīvo finanšu tirgus Latvijā 2016. gadā pieauga par 84,52 milj. eiro jeb 16,01%.

Latvijā strauji attīstās arī savstarpējo aizdevumu tirgus. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas apkopotie dati liecina, ka 2017. gadā caur Latvijas savstarpējo aizdevumu platformām tika investēti 486 milj. eiro, kas ir par 288 milj. eiro vairāk nekā gadu iepriekš. Kopš 2015. gada, izmantojot savstarpējo aizdevumu platformas, ir investēti vairāk nekā 909 milj. eiro, un 2018. gada pirmajā ceturksnī tika investēts 201 milj. eiro.

2017. gada 30. jūnijā nebanku aizdevēju kopējais neto kredītportfelis bija vairāk nekā 612 milj. eiro.

Kāpēc investēt aizdevumos, kas izvietoti eiro?

Mintos aizdevumu tirgū Tu vari investēt 11 dažādās valūtās izvietotos aizdevumos. No tām visvairāk aizdevumu ir izvietoti EUR. EUR investoriem piedāvā stabilitāti, jo EUR ir pasaulē otra visvairāk tirgotā valūta ārvalstu valūtu tirgos uzreiz pēc ASV dolāra (USD). Tā kā EUR ir nostiprinājis savas pozīcijas un tiek plaši tirgots, tas ir mazāk pakļauts augstam volatilitātes līmenim nekā mazākas valūtas.

Turklāt pēdējos 12 mēnešus EUR ir bijusi spēcīga valūta – tās vērtība palielinājās par 17,2%, un kopš 2018. gada marta tā ir pieaugusi par 2,7%. Bank of America Merrill Lynch valūtu tirgus stratēģis Bens Randols atzīst, ka lai gan politisko un ekonomisko faktoru dēļ EUR pozīcijas īstermiņā var pasliktināties, tā vērtība līdz šī gada beigām stabilizēsies, 2018. gada decembrī sasniedzot 1,20 pret USD.

Pamatojoties uz šo prognozi, investīcijām EUR izvietotos aizdevumos vajadzētu dot stabilu peļņu.

Mintos aizdevumu tirgū izvietotie aizdevumi no Latvijas

Latvija ir viens no lielākajiem tirgiem Mintos, un tā ir trešā lielākā valsts pēc investoru skaita. Vairāk nekā 5000 Mintos investoru dzīvo Latvijā, un viņi aizdevumu tirgū kopumā ir investējuši vairāk nekā 76,6 milj. eiro. Latvija ierindojas otrajā vietā pēc aizdevumu izsniedzēju skaita, kas aizdevumu tirgū piedāvā investīciju iespējas valstī izsniegtos aizdevumos. Līdz šim aizdevumu tirgū Latvijā izsniegtos aizdevumos ir tikuši investēti vairāk nekā 421,5 milj. EUR. Latvija bija pirmā valsts, kas tika pievienota aizdevumu tirgum, jo Hipocredit bija pirmais aizdevumu izsniedzējs, kas uzsāka sadarbību ar Mintos.

Caur Mintos finansēto aizdevumu apjoms, milj. EUR (pēc aizdevumu izsniedzējiem)

Mintos prioritāte ir sadarboties ar labākajiem aizdevumu izsniedzējiem no Latvijas.

Latvijas tirgu Mintos pārstāv septiņi aktīvi aizdevumu izsniedzēji:

  • – Lauksaimniecības kredītdevējs AgroCredit;
  • – Vadošais patērētāju kredītdevējs ExpressCredit grupa, kas darbojas ar Banknote un VIZIA zīmoliem;
  • – Viens no lielākajiem īstermiņa patērētāju kredītu izsniedzējiem Bino.lv;
  • – Biznesa kredītu izsniedzējs Capitalia;
  • – Hipotekāro kredītu aizdevējs Hipocredit;
  • – Reģionā lielākais nebanku līzinga un auto aizdevumu izsniedzējs Mogo.

 

Dibināšanas gads

Latvija Mintos investoriem piedāvā lielu dažādību – aizdevumu tirgū ir pieejami visu astoņu veidu aizdevumi. Tā ir vienīgā valsts, kas piedāvā tik plašas investīciju iespējas.

Pirms aizdevumu izsniedzēja pievienošanas aizdevumu tirgum, mēs veicam padziļinātu uzticamības pārbaudi. Tās laikā mēs rūpīgi analizējam aizdevumu izsniedzēja piedāvāto aizdevumu kvalitāti, lai būtu droši, ka to atmaksa notiek saskaņā ar noteikto grafiku. Papildus tam mēs pārbaudām arī finanšu pārskatus, vadības kvalitāti, risku parakstīšanas politiku, kredītspējas novērtēšanu un datu pareizību, lai pārliecinātos, ka aizdevumu atmaksas process norisināsies bez problēmām un uzņēmums spēs turpināt to apkalpošanu.

Mintos esošie aizdevumu izsniedzēji no Latvijas ir pierādījuši ilgtspējīgu rentabilitāti, kapitālu vai darbību, vai arī pašreiz piedzīvo uzņēmējdarbības attīstības fāzi.

 

Pēc sadarbības uzsākšanas ar aizdevumu izsniedzēju, Mintos turpina tos regulāri uzraudzīt, lai pārliecinātos, ka to finansiālā situācija atbilst plānotajai un tie spēj pildīt savas saistības pret Mintos investoriem.

Kopsavilkums

Latvijas tirgus piedāvā daudz investīciju iespēju Mintos, sākot no dažādiem aizdevumu izsniedzējiem, līdz plašam aizdevumu izsniedzēju lokam, un alternatīvo finanšu tirgus straujās izaugsmes dēļ palielināsies arī šo iespēju klāsts. Tu vari izpētīt visus Latvijas piedāvātos aizdevumus mūsu pirmreizējā tirgū.

Seko līdzi nākamajam šīs sērijas rakstam, kurā mēs apskatīsim Gruziju!

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner