LO Výběr: Interview s ID Finance

ID Finance je rychle rostoucí společnost zaměřená na datový rozbor, kreditní hodnocení a digitální poskytování financí, u kterého je průkopníkem fintech inovací na rozvíjejících se trzích. Společnost je nyní největší online poskytovatel půjček v Rusku. Také podniká v Kazachstánu, Gruzii, Polsku, Španělsku a Brazílii. Společnost momentálně plánuje zvýšit svoji přítomnost v Latinské Americe svým plánovaným startem v Kolumbii během roku 2018.

Generální ředitel ID Finance, Boris Batine, a Finanční ředitel ID Finance Kazachstan, Alexander Pak, si vyhradili čas na rozhovor pro platformu Mintos o budoucích plánech společnosti a momentálních nabídkách na platformě Mintos.

Jaké finanční produkty nabízíte svým klientům?

Boris Batine: ID Finance je fintech skupina, specializující se na rozbor dat, kreditní hodnocení a digitální poskytování financí. V posledních pěti letech se společnost transformovala v mezinárodní skupinu s tržbami přes 100 milionů USD v roce 2017.

ID Finance poskytuje finanční služby napříč světem, jako MoneyMan, AmmoPay, Slova a Plazo ve Španělsku, Polsku, Rusku, Brazílii Gruzii, Kazachstánu a Mexiku. Společnost hraje svůj úděl v rozvoji finančních trhů: nabízí půjčky lidem, kteří nemají přístup na bankovní trh a pomáhá jim vytvořit kreditní historii.

Jaké jsou plány ID Finance pro rok 2018?

Boris Batine: Společnosti během prvního čtvrtletí roku 2018 poskytla půjčky v hodnotě 73,6 milionů USD. Do konce roku plánujeme celkově půjčit 453 milionů USD, což je 2 a půl krát více než hodnota půjček poskytnutých v roce 2017.

Společnost bude pokračovat ve svém aktivním zapojení na rozvíjejících se trzích. V roce 2018 začneme podnikat v Kolumbii. Dále budou nové finanční produkty spuštěny v zemích, v kterých již podnikáme.

Naším cílem je nabídnout nejširší rozsah produktů na našich nových i stávajících trzích.

Jaký je Váš proces kreditního hodnocení? Jaká kritéria berete v potaz?

Boris Batine: ID Finance má svůj vlastní IT tým. Jedna z výhod společnosti je zcela automatizovaný proces schvalování a poskytování půjček. Využíváme metody pravděpodobnosti, abychom ohodnotili potenciální dlužníky na základě statistiky a dat, která můžeme shromáždit z různých zdrojů.

Algoritmus našeho inovativního systému hodnocení využívá několik tisíc celků, jež zahrnují multi vyhledávací technologie, učení strojů, AI a data mining, interní kreditní historii, „národní lovec“ službu proti podvodům, data z kreditní historie úřadů a další externí zdroje, například jestli potenciální dlužník platí své účty za mobilní telefon včas.

Jeden z více exotických parametrů, který využíváme k ohodnocení dlužníkovy platební schopnosti je chování uživatelů na internetové stránce. V roce 2017 společnost zavedla behaviorální biometrický systém, který nám dovoluje identifikovat osobu dle vzorů jejích úderů do klávesnice.

Proč by měl investor na platformě Mintos investovat do půjček poskytnutých společností ID Finance?

Alex Pak: Investiční podmínky nabídnuté společností ID Finance jsou mezi těmi nejlepšími na tržišti a my, nabízíme naše půjčky s garancí zpětného odkoupení. Naše portfolio je stabilní a velice dobře diverzifikováné napříč několik státy a také nabízíme širokou škálu investičních produktů.

Naším cílem je vybudovat plnohodnotný finanční ekosystém pro zákazníky, aby mohli naplnit své potřeby přesně v době, kdy to potřebují. Věříme, že pouze přístup zaměřený na zákazníky a založený na naší technologii bude v blízké budoucnosti úspěšný.

ID Finance je dobře uznávaná společnost. Například společnost ID Finance byla jmenována druhou nejrychleji rostoucí fintech společností v žebříčku „FT 1000 Europe Listings“. ID Finance se také umístil na 50 místě v žebříčku „Inc 5000 Europe“.

Navíc nabízíme investorům skvělý výnos. U našich půjček poskytnutých v Kazachstánu mohou investoři vydělat výnos až 17 %.

ID Finance se momentálně zaměřuje na globální expanzi. Jak to změní Vás business model?

Boris Batine: ID Finance ve světe rapidně expanduje. Během několik let jsme konsolidovali naši pozici na několika trzích a dále plánujeme expanzi v Americe.

Dle našich odhadů, již v roce 2019, bude 80 % společných příjmů společnosti generovaných ze zdrojů vně Ruska. Strategie společnosti se zaměřuje na silný souvislý růst založený na diverzifikaci finančních produktů a našeho úvěrového portfolia.

Můžete nám povědět více o Vašem projektu v Kazachstánu?

Alex Pak: Kazachstán má obří růstový potenciál ve fintech odvětví. Okolo 80 % populace má přístup k internetu (70% růst nastal během posledních let). Také více než 5 milionů kazašských občanů má digitální podpis, což činí užití fintech služeb jednodušší. To číslo se v blízké budoucnosti zdvojnásobí.

ID Finance je přední lídr na kazašském trhu. Podporujeme rozvoj tohoto odvětví v zemi. V Kazachstánu nabízíme půjčky pomocí našich MoneyMan a Solva finančních služeb, které pomáhají uspokojit finanční potřeby různých skupin populace. Téměř čtvrtina půjček v portfolio ID Finance je z Kazachstánu, což pro nás činí stát důležitým strategickým trhem.

Co jsou speciální znaky investování na kazašském trhu na Mintos?

Alex Pak: Investoři mohou použít národní měnu Kazachstánu – tenge (KZT). Tato měna je nyní v trendu posilování, což může vyústit v dodatečný investiční výnos.

Sami investoři to mohou spatřit. ID Finance pracuje s Mintos od dubna. Během prvního měsíce a půl se směnný kurz KZT proti EUR zvýšil o 7,2 %. To znamená, že během této doby investoři na Mintos dosáhli výnosu 10 %. Zatímco to vypadá, že tento trend bude dlouhodobý, směnné kurzy měn podléhají změnám a nemohou být přesně předpovězeny nebo garantovány.

Hlavní silou za růstem tenge jsou ceny ropy a ty stoupaly celý rok 2018. Využitím Mintos tržiště, plánuje ID Finance financovat 6 milionů EUR svých půjček poskytnutých v Kazachstánu do konce tohoto roku. Očekáváme, že 40 % této částku bude v KZT.

Momentálně Mintos zastává 7 % podíl ve struktuře financování ID Finance a plánujeme tento podíl v blízké budoucnosti zvýšit.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner