Logo marki Mintos zmienia się

Jak większość startupów, Mintos ma swoją własną historię o trudnych czasach od początku istnienia firmy. Kilka osób wykonujących więcej niż kilka zadań; prowadzenie działalności, opracowywanie produktu, budowanie strategii, pozycjonowanie firmy, poszukiwanie firm pożyczkowych, zapewnienie satysfakcjonującej obsługi każdemu klientowi indywidualnemu. Marka Mintos zrodziła się z tych pierwszych kroków: pięcioosobowy zespół tworzący niszowy biznes na internetowym rynku inwestycji w pożyczki.

Pięć lat później firma osiągnęła 3,5 mld EUR sfinansowanych pożyczek, Mintos wyrósł z niszowego startupu na lidera europejskiego rynku inwestycji w pożyczki. Firma Mintos jest marką, która trafia do 194 000 międzynarodowych inwestorów poszukujących możliwości inwestycyjnych oferowanych na rynku Mintos przez 69 pożyczkodawców z ponad 30 krajów świata. Pięcioosobowy zespół przekształcił się w 150-osobowy zespół pracujący w centrach w Rydze, Berlinie, Wilnie i Warszawie.

Od platformy fintech do rynku poszukiwanego przez międzynarodowych inwestorów

Na początku, kiedy inwestowaliśmy większość naszych zasobów w rozwój platformy rynkowej, aspekt technologiczny dominował w naszej działalności, co w pełni zostało odzwierciedlone w instrukcji dla projektanta logo Mintos. Zespół wiedział jednak, że w końcu nadejdzie czas, kiedy produkt Mintos będzie się rozwijał i kiedy pojawi się nowa inicjatywa na rzecz modernizacji marki. 

Produktem powstałym na podstawie pierwszej instrukcji dotyczącej projektu logo Mintos było logo, w którym wykorzystano prosty i wyrazisty krój pisma (która czcionka stanowi jego podstawę?), gdzie symboliczne przedstawienie Mintos umieszczono na literze „i”, z turkusowymi kropkami poniżej i powyżej litery, a litera „i” sama w sobie stanowi połączenie między dwoma częściami nazwy. Symbol ten był czytelnym wyrazem tego, co robi Mintos: punktem styczności między tymi, którzy szukają możliwości oszczędzania i inwestowania, a tymi, którzy chcą pożyczyć.

Przeprojektowanie – zasada pięciu lat

Niektóre źródła brandingu twierdzą, że zasadą jest powtórne wykonanie logo po upływie pięciu lat. Niektóre studia przypadków pokazują, że lepiej nie przerabiać dobrego logo zbyt mocno. 

Dla nas w Mintos sprawa była nieco inna. Firma osiągnęła punkt, w którym wynik naszej pięcioletniej pracy wymaga również ewolucji marki. 

Działalność firmy Mintos została zbudowana na innowacyjnej platformie technologicznej dla inwestycji internetowych w pożyczki. Jakkolwiek nieustannie inwestujemy znaczne środki w ciągłe ulepszanie produktów, rozwój i innowacje, pojawiają się nowe prośby o to, aby nasza marka mogła dalej się rozwijać. Wraz z rozwojem Mintos, nasza rola rynkowa uległa zmianie i ewolucji, nasza odpowiedzialność wzrosła. Wchodzimy w przyszłość z nowymi planami, które jeszcze bardziej zwiększą doświadczenie inwestorów Mintos, jeszcze bardziej przyczynią się do poszerzenia naszych produktów i usług oraz pozwolą nam utrzymać się na ścieżce naszej misji, której celem jest otwarcie rynku na nową klasę aktywów pożyczek.

W związku z tym konieczne było nadanie bardziej współczesnego wyglądu i unowocześnienie logo, aby mogło stanowić wizualne wsparcie dla naszej rozwijającej się marki i przyszłych działań firmy.

Nowe logo Mintos – solidne, silniejsze, uproszczone

Z przyjemnością przedstawiamy Wam nowe logo Mintos. 

„Celem było to, aby nowa tożsamość była elastyczna, ponadczasowa i rozpoznawalna, bez nadmiernego narzucania się, przy jednoczesnym uchwyceniu łatwości użytkowania i potężnych możliwości platformy”.  Krisjanis Rozentals 

Opracowane przez projektanta Mintos Krisjanisa Rozentalsa, nasze nowe, odświeżone logo odzwierciedla osobowość naszej marki. 

Wprowadzone zmiany są zgodne z naszym tonem głosu, naszymi wartościami dla wszystkich naszych interesariuszy oraz przyszłą wizją tego, gdzie chcemy być i jak chcemy być postrzegani.

Logo zostało przekształcone, tak aby odzwierciedlić naszą solidność i przystępność.

Jego zmieniony kolor ma odzwierciedlić nasz profesjonalizm.

Zostało uproszczone, aby odzwierciedlić nasze podejście do biznesu zgodne z koncepcją lean.

Wprowadzono również zmianę w ciężkości logo Mintos, wykorzystując szersze znaki, które są zarysowane mocniej i bardziej wspierające. Okrągłość znaków przyczynia się do przystępności logo, a zmniejszenie liczby dodatkowych symboli i kolorów pomaga odciążyć logo, czyniąc je bardziej minimalistycznym i bardziej przyjaznym doświadczeniem dla jego użytkowników.

„Wykorzystaliśmy naszą wiedzę, aby stworzyć wizualny język, który sprawdza się w różnych produktach, aplikacjach, marketingu i działaniach społecznościowych. Ponieważ stale się rozwijamy, nasza tożsamość również się zmienia. Będziemy go aktualizować nie tylko zgodnie z wymaganiami rynku, ale także z duchem czasu”. Aleksandrs Bickovs

Minimalistyczne podejście nie zostało wprowadzone ze względu na modę – cecha ta pomaga lepiej zoptymalizować logo dla różnych form jego prezentacji, czyniąc je bardziej dopasowywalnym, a także poprawia jego widoczność w różnych rozmiarach. Taka optymalizacja logo jest przydatna zwłaszcza dla zespołu produktowego Mintos, który pracuje nad różnymi projektami, w których ekspozycja marki odgrywa dużą rolę. 

Aleksandrs Bickovs, szef projektowania UX w Mintos, powiedział, że podczas procesu przemyśleń nad nową tożsamością Mintos, główną ideą przewodnią było uczynienie go prostym, dostępnym, nowoczesnym, elastycznym i rozpoznawalnym na całym świecie.

Marcis Gogis, szef produktu w Mintos, mówi, że zmiana logo Mintos jest częścią ewolucji firmy.   „To logiczny krok w przypadku rozwijających się firm, wkraczających w nowy cykl życia. Naszym celem jest ulepszanie usług za pomocą technologii, co oznacza uproszczenie – i tak też zrobiliśmy z naszym logo. Upraszczając go, uczyniliśmy go znacznie silniejszym”. 

Kolejne zmiany wkrótce

Zmiana logo to dopiero początek procesu odświeżania marki Mintos. Unowocześniliśmy już stronę główną Mintos, uwalniając tła i aktualizując system stosowanych czcionek. Na frontpage’ach wykorzystujemy wizualizacje z prawdziwymi ludźmi, dzięki czemu nasze podejście jest bardziej zorientowane na ludzi i klientów. 

Projektanci opracowują nową paletę kolorów i finalizują wybór systemu czcionek. Uwielbiamy niektóre z symbolicznych sztuczek, które nasi projektanci wprowadzili do wytycznych dla marki, które obecnie są w trakcie opracowywania.

Wkrótce dokonamy aktualizacji zawartości głównego menu i zaprezentujemy film o Mintos, który dodatkowo pomoże wyjaśnić, czym jest Mintos i czym się zajmujemy. Remake bloga Mintos jest również w kolejce zmian, które zostaną wprowadzone w najbliższym czasie. Umożliwi nam to dostarczanie inwestorom i ogółowi odbiorców jeszcze lepszej jakości i bardziej zróżnicowanych treści. 

 

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner