Lotyšsko: Rychle rostoucí odvětví s alternativním financováním

Na platformě Mintos můžete nyní investovat do půjček poskytnutých ve 23 státech na pět různých kontinentech napříč celým světem. To znamená, že máte příležitost efektivně diverzifikovat Vaše investiční portfolio a zvýšit Vaši šanci na úspěch. Nicméně, může být znepokojující mít tolik možností na výběr a vědět, jaké zeměpisné oblasti jsou pro Vás ty správné. Abychom Vám pomohli, učinit více informované rozhodnutí, představujeme Vám druhý článek, naší série představující státy na platformě Mintos. Podíváme se blíže na Lotyšsko. První článek této série, který se zaměřil na Polsko, si můžete přečíst zde.

Proč Lotyšsko?

Lotyšsko je baltský stát a člen Evropské unie (EU). Stát se připojil k EU v květnu 2004 a následně se 1. ledna 2014 připojil k Eurozóně a nahradil svoji lokální měnu lotyšský lat (LVL) za euro (EUR). V roce 2016 se Lotyšsko stalo členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (EOCD).

Po globální finanční krizi v roce 2008 přísná fiskální disciplína dovedla Lotyšskou ekonomiku zpět do tempa mezi roky 2011 a 2013. V roce 2014 národní kreditní rating dosáhl stabilního hodnocení A a nezaměstnanost se snížila na jednociferné číslo.

Lotyšsko ukazuje relativně konzistentní růst. Roční růst HDP v Lotyšsku je od roku 1996 do roku 2018 průměrně 4,19 procent.

Dle Evropské komise by stálá a silná spotřebitelské výdaje a významné investiční výdaje měli ponechat růst HDP ve výší 3,3 % v roce 2018 a 2019.

Ekonomická předpověď Evropské komise pro Lotyšsko

Zdroj: Evropská komise

Trh alternativního financování v Lotyšsku

Přestože až do roku 2008 trh s alternativním financováním v Lotyšsku prakticky neexistoval, tak země zcela jistě svůj ztracený čas dohnala. V roce 2016, dle Přehledu aktivit nebankovního spotřebitelského trhu s úvěry z roku 2017, lotyšský trh vzrostl o 84,52 milionů EUR neboli o 16,01 %.

Trh peer-to-peer (půjčování mezi jednotlivci navzájem) také v Lotyšsku rapidně roste. Data od Asociace alternativního financování v Lotyšsku ukázala, že v roce 2017 bylo investováno 486 milionů EUR pomocí lotyšských peer-to-peer platforem, zvýšení o 288 milionů EUR od loňského roku. Od roku 2015 více než 909 milionů EUR bylo investováno pomocí peer-to-peer platforem a v první čtvrtletí roku 2018 bylo investování 201 milionů EUR.

Celkové čisté úvěrové portfolio nebankovních poskytovatelů půjček bylo k 30. červnu 2017 612 milionů EUR.

Proč investovat do půjček zveřejněných v Eurech?

Na Mintos můžete investovat do půjček zveřejněných v 11 různých měnách. Z těchto měn je nejvíce půjček zveřejněných v eurech. Eura nabízí investorům stabilitu, jelikož je euro druhá nejvíce obchodovaná měna na světě na měnových trzích, hned po americkém dolaru. Protože je euro zavedená a široce obchodovaná měna, je méně náchylná k vysoké volatilitě v porovnání s menšími měnami.

Navíc euro mělo posledních 12 měsíců silných a posílilo o 17,2 %. K březnu 2018 měna posilnila o 2,7 %. Měnový stratég u Bank of America Merrill Lynch, Ben Randol, tvrdí, že zatímco politické a ekonomické faktory mohou naznačovat, že měna ztrácí půdu půd nohama v krátkém období, tak by se měna měla stabilně zotavit před koncem roku 2018 a dosáhnout úrovně 1,20 proti USD v prosinci 2018.

Na základě tohoto odhadu by investování v eurech mělo znamenat, že dosáhnete stálého výnosu za stálou cenu.

Půjčky z Lotyšska na Mintos

Lotyšsko je jeden z největších trhů na Mintos. Co do investorů je Lotyšsko třetí největší stát. Více než 5 000 investorů na Mintos je z Lotyšska a ti investovali na tržišti více než 76,6 milionů EUR. Lotyšsko je druhý stát s nejvíce poskytovateli půjček, kteří nabízejí investiční příležitosti ze země na tržišti. Do dnešního dne bylo investováno na tržišti do půjček poskytnutých v Lotyšsku více než 421,5 milionů EUR. Ve skutečnosti, Lotyšsko byla první země, která byla přidána na tržiště a společnost Hipocredit byla prvním poskytovatelem půjček, který se přidal na tržiště.

Hodnoty půjček profinancovaných pomocí Mintos, v milionech EUR (dle poskytovatelů půjček)

Na Mintos je naše priorita připojit nejlepší poskytovatele půjček z Lotyšska.

Lotyšský trh na Mintos se skládá ze sedmi aktivních poskytovatelů půjček:

– Poskytovatel zemědělských půjček AgroCredit;

– Vedoucí poskytovatel spotřebitelských úvěrů Skupina ExpressCredit, podnikající pod značkami Banknote a VIZIA;

– Poskytovatel podnikatelských úvěrů Capitalia;

– Poskytovatel hypoték Hipocredit;

– Největší nebankovní regionální poskytovatel leasingů a poskytovatel Auto půjček Moho.

Rok založení

Lotyšsko může investorům na Mintos mnoho nabídnout, například různorodost, jelikož jsou dostupné půjčky všech osmi typů půjček na tržišti – jediný stát, který nabízí takový rozmanitý rozsah investičních příležitostí.

Předtím než se poskytovatel půjček připojí na tržiště, tak provádíme důkladnou hloubkovou prověrku. Během tohoto procesu provádíme podrobnou analýzu kvality půjček od poskytovatelů půjček, abychom se ujistili, že půjčky mají dobrou výkonost. Navíc kontrolujeme finanční výkazy a kvalitu vedení společnosti a politiku poskytování půjček, kreditní hodnocení a přesnost dat, abychom potvrdili, že půjčky budou pokračovat v dobré výkonosti, a že společnost může pokračovat v jejich administraci.

Poskytovatelé půjček z Lotyšska na Mintos buď předvedli udržitelnou profitabilitu, kapitál nebo svoje aktivity, anebo jsou momentálně ve fázi růstu svého podnikání.

Jakmile je poskytovatel půjček připojen na Mintos, tak pokračujeme v jeho pravidelném sledování, abychom se ujistili, že se jeho finanční situace nezhoršuje a je stále schopen dostát svým závazkům vůči investorům na Mintos.

Shrnutí

Lotyšský trh nabízí mnoho investičních příležitostí na Mintos, začínajících na různých typech půjček až k množství poskytovatelů půjček. A díky rapidnímu růstu trhu s alternativním financováním v zemi se budou tyto příležitosti zvyšovat. Všechny půjčky, které Lotyšsko nabízí můžete prozkoumat na Primárním trhu.

Zůstaňte naladěni a očekávejte další představení státu, kterým bude Gruzie!

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner