Meksikas tirgus pārskats: 1750 SOFOM kopējais kredītportfelis sastāda 57,2 mljrd. ASV dolāru

Pirms kāda laika mēs publicējām Kenya un Uzbekistan tirgus apskatus, bet tagad ir laiks sīkāk aplūkot Meksiku. Šajā rakstā mēs ieskicēsim kopējo ainu par Meksiku, kā arī atskatīsimies uz to, kā Meksika un vietējie kreditēšanas uzņēmumi ir pārcietuši pandēmiju. Līdztekus oficiālajiem avotiem tirgus apskatā mēs esam iekļāvuši savas uzticamības pārbaudes rezultātus.

Saturs

Laipni lūdzam Meksikā

Meksika ir slavena ar daudzām lietām, tostarp maiju tempļiem, avokado, meksikāņu tako un tekilas ražošanu, “mirušo dienas” festivālu un daudz ko citu.

Meksika ir 11. lielākā ekonomika pasaulē ar IKP, kas pārsniedz 1 triljona ASV dolāru atzīmi. Tanī pat laikā Meksikā ir otrā augstākā ekonomisko atšķirību pakāpe starp ārkārtīgi nabadzīgajiem un ārkārtīgi bagātajiem.

Meksika ir arī trešā lielākā importētāja uz tās ziemeļu kaimiņvalsti ASV – uzreiz pēc Kanādas, kas ieņem otro vietu. Visas trīs augstākminētās valstis 1994. gadā ratificēja Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu (NAFTA).

Fakti par Meksikas ekonomiku

 • Iedzīvotāju skaits1:130,2 miljoni (2021. gads)
 • Bezdarba līmenis2: 4,4% (2021. gads)
 • Minimālā mēneša darba alga3: 213 ASV dolāri
 • Vidējā mēneša darba alga4: 1600 ASV dolāri
 • Fitch vērtējums19: BBB-
 • IKP1: 1,2 triljoni ASV dolāru (nominālā, 2021. gads), 3,6 triljoni ASV dolāru (pirktspējas paritāte, 2021. gads)
 • IKP uz vienu iedzīvotāju: 10 118 ASV dolāri (nominālā, 2019. gads), 20 868 ASV dolāri (pirktspējas paritāte, 2019. gads)
 • Valsts pārvaldes veids1: federāla prezidentāla republika
 • Galvenās nozares5: apstrādes rūpniecība (automobiļi, aviācija un kosmiskā aviācija, medicīnas ierīces, patēriņa preces)
 • Galvenās eksporta preces6: tehnika un transporta aprīkojums, tērauds, elektriskās iekārtas, ķīmiskās vielas, pārtikas produkti, nafta un naftas produkti
 • Lielākie darba devēji8: FEMSA (dzērienu ražošana), Walmart (mazumtirdzniecība), Grupo Salinas (televīzija, plašsaziņas līdzekļi), Alsea (restorāni), CEMEX (celtniecības materiāli). Vēl viena ievērības cienīga nozare ir automobiļu ražošanas (tādiem zīmoliem kā Chrysler, GM, Toyota, Nissan, Ford, Honda, Volkswagen, Audi un Mazda visiem ir montāžas rūpnīcas Meksikā).

Vairums cilvēku neizmanto banku pakalpojumus

Kaut arī Meksika pēc iedzīvotāju skaita ir desmitā lielākā valsts, tā ir arī viena no vadošajām valstīm skaidras naudas lietošanā. Lielākajai daļai iedzīvotāju ir ierobežota vai vispār nav piekļuves banku piedāvātajiem finanšu pakalpojumiem.

Saskaņā ar Economist10 2020. gada decembra dati liecina, ka tikai 37% meksikāņu vecumā virs 15 gadiem ir bankas konts, un aptuveni 86% no visiem maksājumiem Meksikā notiek skaidrā naudā. Lai gan oficiāli tas nav atzīts, valda uzskats, ka finansiālās atstumtības problēma Meksikā ir saistīta ar banku neieinteresētību vai nepietiekamu stimulu apkalpot nabadzīgo klientu vajadzības.11

Alternatīvā kreditēšanas nozare Meksikā paplašinās

Tā kā tik liela daļa iedzīvotāju ir izslēgta no tradicionālās finanšu sistēmas, nav nekāds pārsteigums, ka finanšu tehnoloģiju kreditēšanas nozare Meksikā un pārējā Latīņamerikā strauji paplašinās, lielam investīciju apjomam ieplūst no ārzemēm. Saskaņā ar Addem Capital12 laika posmā no 2016. līdz 2020. gadam Meksikas finanšu tehnoloģiju aizdevēju Top 15 kapitāla piesaistes kārtās ir investēts 382,1 miljons ASV dolāru. Daļu investīciju ir veikušas ievērojamas ASV institūcijas, piemēram, Goldman Sachs.

Līdztekus kredītkartēm vispopulārākie alternatīvie kreditēšanas produkti ir īstermiņa aizdevumi, kas ir viegli pieejami daudziem aizņēmējiem. Pašlaik Mintos platformā vienīgais aktīvais kreditēšanas uzņēmums, kas piedāvā investēt Meksikā izsniegtos īstermiņa aizdevumos ir Sun Finance.

Daudzi meksikāņi jau ilgu laiku izmanto īstermiņa aizdevumus un kredītkartes. No otras puses pēdējo gadu laikā aizņēmēji aizvien lielāku interesi izrāda par transportlīdzekļu līzingu. Labs piemērs ir 2019. gads, kurā transportlīdzekļu gada pārdošanas un finansēšanas apjoms samazinājās par 7,7%, savukārt transportlīdzekļu līzinga tirgus pieauga par 8%13. Transportlīdzekļu līzinga kompānijas iegulda ievērojamas pūles, lai izglītotu aizņēmējus (galvenokārt juridiskas personas) par līzinga priekšrocībām.

Vairāk nekā 1700 SOFOM (nebanku aizdevēji)

Meksikā nebanku finanšu iestādes, tostarp aizdevējus, sauc par SOFOM (Sociedad Financiera de Objeto Múltiple). SOFOM ir īpašs Meksikas finanšu iestādes veids, kas var izsniegt aizdevumus, finansēt līzinga operācijas un sniegt faktoringa pakalpojumus, kā arī darboties kā pilnvarnieks noteiktos darījumos.15 MVU bieži vien kā pirmo oficiāla kredīta avotu izvēlas tieši SOFOM.16

2021. gada janvārī valstī kopumā bija reģistrēti 1750 SOFOM, un to kopējais kredītportfelis sastādīja 1,2 triljonus peso (57,2 miljardi ASV dolāru). SOFOM tiek stingri regulēti saistībā ar AML. Tiem ir jāatbilst īpašām iekšējām struktūrām, sistēmām, sertifikātiem, apmācībai un procedūrām jebkuram darījumam.15

Fideicomisos (trasti) aizsargā kreditorus

Meksikā aizdevējiem ir izveidota īpaša sistēma ar nosaukumu Fideicomisos (trasti). Alternatīvo kreditēšanas uzņēmumu plaši izmanto sistēma pilnībā aizsargā kreditorus, ļaujot izvairīties no visiem riskiem, kas saistīti ar finansētajiem prasījumiem.

Pēc finansējuma piešķiršanas aizdevējs nodod prasījuma vai piedziņas tiesības trastam, paziņojot par to kreditoram kā saņēmējam. Šis paziņojums ir neatsaucams un ir spēcīgāks par ķīlu pār portfeli, jo trasts iekasē visus aizņēmēja maksājumus un jau ir pārņēmis īpašumtiesības. Gadījumā, ja kreditēšanas uzņēmums nespēj pildīt savas saistības, īpašumtiesības tiek izsniegtas kreditoram, turpretim ķīla tiek izskatīta tiesā.

Labi iedibināts ārējais parādu piedziņas pakalpojums

Veicot uzticamības pārbaudi, mēs izpētījām parādu atgūšanas tirgu un secinājām, ka Meksikā ir labi iedibināts ārējais parādu piedziņas (ECD) pakalpojumu tirgus ar izveidotu tiesisko regulējumu. Visā valstī darbojas vairāk nekā 50 ECD, kas apstrādā lielu portfeļu apjomu.

Valsts sektors paver iespējas algas aizdevumiem

Kā ir noskaidrots mūsu uzticamības pārbaudes procesā, daudzu Meksikas iedzīvotāju mērķis ir strādāt federālā aģentūrā vai valdībā, un ir maz ticams, ka cilvēki vēlāk pametīs šādu darbu. Darbs valsts sektorā paver iespēju pretendēt uz algas aizdevumiem, kurus bieži izmanto ikdienas un ģimenes aprūpei nepieciešamo lietu iegādei.

Darbs valsts sektorā garantē pensiju, ko nodrošina federālā vai štata valdība, un darba devējiem, piemēram, slimnīcām, skolām un citiem, ir līgumi ar aizdevējiem. Aizdevēju un privāto investoru, kuri investē šādos aizdevumos, iegūtā priekšrocība ir prognozējama aizdevumu atmaksa, jo maksājumi tiek ieturēti no avota, un, ja vien persona saņem algu vai pensiju, nauda vispirms tiek novirzīta aizdevuma atmaksai. Pašlaik Mintos platformā šādas investīciju iespējas Meksikā piedāvā tikai Dinerito.

Kā aizdevēji tika galā ar Covid-19 pandēmiju

2020. gadā Meksikas pandēmijas skartā ekonomika saruka par 8,5%.17 Arī vietējās valūtas Meksikas peso vērtība pēc Covid-19 pandēmijas sākšanās samazinājās par 24%.18 Neskatoties uz šādu ekonomisko kritumu, Meksikā netika izsludināts oficiāls valsts mēroga kreditēšanas moratorijs, bet tika īstenoti tikai netiešie moratorija pasākumi.

Dažas bankas piedāvāja atlikt aizdevumu pamatsummas un procentu maksājumus, un, lai mazinātu uzņēmēju likviditātes problēmas, tika uzsāktas vai priekšplānā izvirzītas finanšu tehnoloģiju iniciatīvas. Piemēram, meksikāņu finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums “Credijusto” piesaistīja 100 miljonus ASV dolāru (92 miljoni eiro), lai paplašinātu aizdevumu piedāvājumu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Līdzīgi kā bankas, daži kreditēšanas uzņēmumi daļai klientu ļāva pagarināt atmaksas grafikus un maksāt tikai procentus, tādējādi palīdzot saviem klientiem pārvarēt radušās grūtības. Tas palīdzēja kontrolēt saistības nepildošo kredītu līmeni. Rezultātā daudzi klienti varēja atgriezties pie sākotnējiem atmaksas grafikiem. Citi uzņēmumi piedzīvoja grūtākus laikus, piemēram, ID Finance Mexico bija nepieciešams krietni ilgāks laiks, lai atjaunotu regulāru aizdevumu atmaksu.

Šobrīd nevienam no Mintos platformā esošajiem kreditēšanas uzņēmumiem, kas piedāvā investīciju iespējas Meksikā, nav procesā esošu maksājumu vai citu kavētu saistību pret Mintos investoriem,

Ja skatāmies ārpus kreditēšanas sektora, tūrisma nozare Meksikā jau ir piedzīvojusi izaugsmi, jo reģionālās pašvaldības un tūrisma asociācijas iesaistījās vietējo uzņēmumu atbalstīšanā. Pandēmijas laikā Meksika tika ierindota trešajā vietā starp visvairāk apmeklētajām valstīm pasaulē uzreiz pēc Itālijas un Francijas.20

No darbiniekiem līdz uzņēmējiem

Pirmajos 2020. gada Covid-19 pandēmijas mēnešos bezdarba līmenis Meksikā pieauga no 3,3% 2020. gada martā līdz 5,5% 2020. gada jūnijā.14

Kā noskaidrojām mūsu potenciālo sadarbības partneru no Meksikas uzticamības pārbaudes procesā daudzi cilvēki, zaudējot darbu, pievērsās uzņēmējdarbībai. Bieži tas nozīmēja tako stendu izveidi vai ģimenes pārvaldītu apkaimes stūra veikalu.

Daudzi šādi uzņēmēji ir sievietes, jo valstī pastāv ievērojama dzimumu nevienlīdzība, kas vīriešiem ļauj krietni vieglāk atrast darbu. Šīs tendences ietekmē ir novērojama tādu aizdevēju kā Podemos Progresar attīstība, kuri izsniedz aizdevumus tikai sievietēm uzņēmējām. Šie aizdevumi kalpo kā apgrozāmie līdzekļi, lai iegādātos inventāru vai paplašinātu biznesu. Aizdevumi parasti tiek izsniegti aptuveni desmit sieviešu lielām grupām, kas savstarpēji garantē to atmaksu. Podemos strādā arī pie tā, lai šīs sievietes izglītotu uzņēmējdarbības un finanšu jomā.

Noslēdzošās atziņas

Meksika ļoti atšķiras no Eiropas tirgiem. Ņemot vērā tādas problēmas kā finansiālo atstumtību, ārvalstu kreditēšanas uzņēmumiem ieiešana Meksikas kreditēšanas telpā bieži vien rada izaicinājumus.

Tomēr, tā kā daudzi ārvalstu uzņēmumi ir spējuši labi pielāgoties esošajai situācijai, un pieprasījums pēc finansējuma arī no vietējiem aizdevējiem turpina palielināties, mēs sagaidām, ka nākotnē Mintos platformai pievienosies vēl vairāk kreditēšanas uzņēmumu no Meksikas.

Ceram, ka Tev šis tirgus apskats bija saistošs un noderīgs. Savas atsauksmes par to vari droši rakstīt Mintos kopienas forumā.

 


Datu avoti

1 https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/mexico/
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Mexico
3 https://tradingeconomics.com/mexico/unemployment-rate
4 https://www.mexperience.com/mexicos-minimum-wage-2021
5 http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=139&loctype=1
6 https://napsintl.com/manufacturing-in-mexico/industries-in-mexico/
7 https://www.britannica.com/place/Mexico/Trade
8 https://www.gfmag.com/global-data/economic-data/worlds-most-unbanked-countries
9 https://www.statista.com/statistics/1025815/mexico-number-employees-top-companies
10 https://www.google.com/url?q=https://www.economist.com/finance-and-economics/2020/12/10/mexicans-lack-access-to-credit
11 https://www.cgdev.org/publication/puzzle-financial-inclusion-mexico-closeable-gap
12 https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6714898042731978752/
13 https://www.globalfleet.com/en/leasing-and-rental/latin-america/analysis/mexico-auto-industry-gets-leasing-boost
14 https://www.statista.com/statistics/1135318/mexico-monthly-unemployment-rate-after-covid/
15 https://www.tmf-group.com/en/news-insights/articles/2018/march/financing-opportunities-in-mexico/
16 https://www.bnamericas.com/en/interviews/how-mexicos-1750-sofom-nbfis-are-finding-funding
17 https://apnews.com/article/mexico-coronavirus-pandemic-latin-america-economy-bdc9a231d9200b45ab89cdb85704bd9e
18 https://www.cnbc.com/2020/04/14/emerging-market-currencies-have-been-hammered-by-covid-19.html
19 https://www.fitchratings.com/research/sovereigns/fitch-affirms-mexico-at-bbb-outlook-stable-11-11-2020
20 https://www.dw.com/en/coronavirus-tourism-thrives-in-mexico-against-the-odds/a-56593041

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner