Mennice po III kw.: popyt i podaż

Wraz z otwarciem rynku na nową klasę aktywów w postaci pożyczek oferowanych inwestorom detalicznym, nadal obserwujemy silny wzrost liczby inwestorów korzystających z rynku Mintos

Zwiększony popyt na pożyczki wpłynął na dynamikę oferty udostępnianych na rynku pożyczek. W ciągu ostatnich kilku tygodni popyt inwestorów przewyższał podaż pożyczek, w wyniku czego inwestorzy mogli zauważyć, że dostępnych jest mniej pożyczek do inwestowania. 

Niemniej jednak, łączna liczba finansowanych pożyczek nadal silnie rośnie. Jeśli spojrzymy na aktywność inwestorów, w III kw. 2019 roku, zobaczymy kwotę   830 mln EUR wszystkich sfinansowanych pożyczek, która jest o 25% wyższa niż w II kw. 2019 roku, czyli o 190% wyższa niż w tym samym okresie w 2018 r. Jednocześnie, w III kw. 2019 roku, ponad 38 000 nowych inwestorów dołączyło do Mintos. We wrześniu br., dokonane przez inwestorów działających na Mintos inwestycje w pożyczki udostępniane na Mintos wyniosły 269 mln EUR, a wartość pożyczek sprzedanych na rynku wtórnym wyniosła 17,5 mln EUR.

Na Mintos jest ponad 17 milionów aktywnych pożyczek, a dla inwestycji dostępnych jest ponad 52 000 pożyczek. <l:style3><l:style4>Średnio 75-80% pożyczek na Mintos jest finansowanych dzięki wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Mintos Invest & Access i Auto Invest. Pożyczki są kupowane przez automatyczne narzędzia, zanim zdołają pojawić się na rynku pierwotnym. W ten sposób, tylko 20-25% wszystkich pożyczek dostępnych na Mintos trafia na rynek pierwotny, gdzie są one dostępne dla inwestorów realizujących inwestycje ręcznie.</l:style4>

Stała podaż dla rosnącego popytu

W Mintos, już wcześniej doświadczyliśmy i z powodzeniem zrównoważyliśmy wahania podaży i popytu. Niedawno wprowadziliśmy na rynek wiele nowych firmy pożyczkowych. Na przykład, wczoraj do rynku Mintos dołączyło dwóch nowych pożyczkodawców – Stikcredit i E-cash, a firma Creamfinance udostępniła inwestorom kolejny kraj na Mintos – Hiszpanię.

Firma Creamfinance, która jest jednym z wiodących europejskich dostawców finansowych usług konsumenckich, prowadzi działalność w Hiszpanii od roku 2017. Od tego czasu, firma udzieliła pożyczek o wartości 39,9 mln EUR, przy czym w samym tylko 2019 roku udzieliła ponad 52 000 pożyczek.

Z kolei Stikcredit jest firmą pożyczkową z Bułgarii i obecnie udostępnia swoje osobiste pożyczki na Mintos, oferując roczną stopę zwrotu netto do 12%. Od momentu powstania w 2013 roku, Stikcredit udzieliła pożyczek o wartości 14 mln EUR. 

Ostatnią z nich jest firma E-cash, która oferuje krótkoterminowe pożyczki dla obywateli Ukrainy. Spółka udzieliła pierwszej pożyczki w grudniu 2017 roku, a na dzień 31 lipca 2019 roku, E-cash udzieliła ponad 121 000 pożyczek o wartości ponad 10 mln EUR. Obecnie, pożyczkodawca ma ponad 48 000 klientów, którzy zaciągnęli co najmniej jedną pożyczkę i ponad 26 000 stałych pożyczkobiorców. 

Będziemy nadal rozszerzać i dalej dywersyfikować naszą ofertę pożyczek dążąc do otwarcia rynku na nową klasę aktywów oferowanych inwestorom detalicznym. Jak zwykle, inwestorzy będą informowani o wszystkich nowościach za pośrednictwem naszego bloga, biuletynów i kanałów mediów społecznościowych. 

Jeśli korzystasz z Auto Invest, zawsze możesz zresetować swoje kryteria lub otworzyć inne portfele, aby inwestować na Mintos. Możesz również skorzystać z Invest & Access, gdzie Twoje środki będą inwestowane za pomocą naszego, wysoce zautomatyzowanego narzędzia inwestycyjnego.

 

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner