Mintos ieskats: 2022. gada augusts

Laipni lūdzam Mintos ieskatā – ikmēneša publikācijā, kurā apkopojam Mintos platformā notiekošo, kā arī sniedzam plašākus tirgus komentārus, aplūkojam izglītojošas tēmas un daudz ko citu!

Saņem Mintos ieskatu katru mēnesi, pierakstoties mūsu jaunumu e-pastam.

Svarīgākais

  • FinTech nozare jau ir nostiprinājusi savu vietu finanšu nozarē, taču tās izaugsme vēl nebūt nav beigusies.
  • FinTech turpina būt finansiālās iekļaušanas pionieri globālajā finanšu nozarē, sniedzot pakalpojumus ievērojamam skaitam sieviešu, kā arī pirmreizējiem un zemu ienākumu aizņēmējiem.
  • “Zaļais finansējums” tiek izmantots, lai palīdzētu sasniegt pasaules ilgtspējīgas attīstības mērķus, un FinTech sektors ir nozīmīgs spēlētājs šīs kustības panākumu nodrošināšanā.
  • Atvērtā banku sistēma pasaulē kļūst aizvien populārāka, un, lai gan tai ir daudz priekšrocību, būtisks ieguvums ir netraucēta datu koplietošana, piesakoties aizdevumiem.
  • Jūlijā investori procentos nopelnīja aptuveni 2,2 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11,8%.

Tendences FinTech jomā

Lai gan FinTech nozare jau ir iekarojusi savu vietu pasaules finanšu nozarē, tās izaugsme vēl nebūt nav beigusies. Šogad FinTech sniegtās priekšrocības ir turpinājušas attīstīties, šim sektoram atbalstot tos, kam tas ir nepieciešams (laikā, kad tradicionālās finanšu iestādes to nav darījušas), un radot ilgtspējīgākus finanšu risinājumus.

Digitālie aizdevēji – finansiālās iekļaušanas veicinātāji
Ekonomiskais spiediens (Covid-19 pandēmija, inflācija un augošās procentu likmes un citi faktori) ir radījis sarežģītus laikus aizdevējiem un aizņēmējiem. Tradicionālās kredītiestādes, lai samazinātu risku, ir (vēl vairāk) savilkušas jostu, tādējādi atstājot privātpersonas un uzņēmumus grūtā situācijā. No otras puses, digitālie aizdevēji joprojām ir atbalsta avots.

Tie veicina iekļaušanas iniciatīvu īstenošanu visā pasaulē, jo īpaši jaunietekmes un jaunattīstības valstīs, sniedzot pakalpojumus ievērojamai daļai pirmreizējo aizņēmēju, aizņēmēju ar zemiem ienākumiem un sieviešu1. Covid-19 pandēmijas laikā Eiropā pirmreizējie aizņēmēji veidoja vairāk nekā pusi no digitālo aizdevēju izsniegto aizdevumu apjoma 2020. gadā vien1. Un tajā pašā laikposmā aizņēmējas sievietes veidoja vairāk nekā trešdaļu no izsniegto digitālo aizdevumu apjoma visā pasaulē1. Turklāt, tradicionālajām bankām turpinot izslēgt ievērojamu daļu pasaules iedzīvotāju, digitālie aizdevēji ir būtiski palīdzējuši atbalstīt cilvēkus, kuriem nav pieejami finanšu pakalpojumi1.

Tādējādi sagaidāms, ka digitālo aizdevumu nozare ievērojami pieaugs. Pasaulē P2P/platformu patēriņa kreditēšanas modelis joprojām ir lielākais alternatīvo finanšu sektorā1. Saskaņā ar Future Market Insights datiem tiek prognozēts, ka P2P/platformu aizdevumu tirgus turpmāko 10 gadu laikā pieaugs par aptuveni 15 % gadā2. Un tieši šis modelis ir atbildīgs par lielāko daļu izsniegto digitālo aizdevumu pirmreizējiem aizņēmējiem, aizņēmējiem ar zemiem ienākumiem un sievietēm1.

FinTech jaunā loma “zaļās” finansēšanas jomā
Laikā, kad kritiski svarīga ir ilgtspējība, Apvienoto Nāciju Organizācija, kas ir atbildīga par pasaules ilgtspējīgas attīstības mērķu noteikšanu, cer, ka finanšu sektors atbalstīs tās ilgtspējīgas attīstības prioritātes. Apvienoto Nāciju Organizācijas centienu dēļ nozīmīgu lomu ir ieguvis jēdziens “zaļā finansēšana”. Izsakoties vienkārši, zaļais finansējums ir līdzekļu plūsma pie uzņēmumiem un kopienām, kas veic videi labvēlīgas darbības, piemēram, uzņēmumiem, kuri ražo atjaunojamo enerģiju.

Finanšu sektorā par katalizatoriem, kas varētu mobilizēt zaļo finansējumu un ilgtspējīgu attīstību, tiek uzskatīti tieši FinTech3. Tie ne tikai veicina iekļaušanu un labklājību sabiedrībā, bet arī rada efektīvus automatizētus procesus3. Turklāt tie spēj piesaistīt jaunus līdzekļus un investīciju iespējas3.

Viens no piemēriem, kā FinTech efektivitāte var veicināt zaļo finansējumu, ir “zaļo obligāciju” tirgus. Zaļās obligācijas ir fiksēta ienākuma finanšu instrumenti, līdzīgi kā valdības vai uzņēmumu obligācijas. Tomēr zaļās obligācijas finansē tikai tādus projektus, kas rada pozitīvus ieguvumus videi.

Tiek uzskatīts, ka FinTech var piedāvāt vienkāršu un rentablu veidu, kā izveidot un emitēt zaļās obligācijas, un tas nozīmē, ka tās spēs piesaistīt ievērojamu interesi ne tikai no institucionālo, bet arī privāto investoru puses4. Un tādējādi finansēt kritiski svarīgus ilgtspējīgas attīstības projektus.

Atvērtā banku sistēma nodrošina ātrāku un precīzāku aizdevumu novērtēšanu
Ierasti bankas ir ļoti sargājušas savu klientu datus, neļaujot trešajām pusēm iegūt reālu ieskatu klientu finansēs. Tomēr, ieviešot PSD2, kuras mērķis ir veicināt inovācijas Eiropas finanšu sektorā, atvērtā banku sistēma ir kļuvusi par realitāti.

Atvērtā banku sistēma nozīmē, ka bankas konta finanšu informācija tiek kopīgota (tikai ar klienta piekrišanu) tieši ar uzticamiem trešo pušu pakalpojumu sniedzējiem. Izmantojot regulētas sistēmas (API), finanšu informācija tiek kopīgota drošā un standartizētā veidā, lai klients vienmēr būtu aizsargāts.

Lai gan atvērtajai banku sistēmai ir daudz priekšrocību, viena no īpaši izceļamajām ir vienkārša apmaiņa ar finanšu informāciju, kas nepieciešama aizdevumu pieteikumu iesniegšanas procesā5. Izmantojot atvērto banku sistēmu, aizdevēji var tieši piekļūt aizņēmēju finanšu datiem, un tas paātrina kredītņēmēju pārbaudes, nodrošina lielāku precizitāti novērtēšanas procesā un novērš vajadzību aizņēmējiem aizpildīt bezgalīgas veidlapas par savu finansiālo stāvokli5 . Šāda pieeja var ievērojami saīsināt laiku, kas nepieciešams aizdevumu pieteikumu izskatīšanai, un nodrošināt, ka aizņēmējiem tiek piedāvāti atbilstoši finanšu risinājumi.

Apvienotajā Karalistē atvērtā banku sistēma kļūst aizvien populārāka, jau vairāk nekā 6 miljoniem cilvēku izmantojot atvērtās banku sistēmas pakalpojumus6. Kontinentālajā Eiropā kopš 2019. gada septembra vairāk nekā 300 uzticamas trešās puses ir saņēmušas regulatoru apstiprinājumu, lai sniegtu atvērtās banku sistēmas pakalpojumus7 , aktivitātei jo īpaši pieaugot Baltijas valstīs un Vācijā6. Tā kā jau šogad ES tiks izsludināti tiesību akti par atvērtās banku sistēmas pakalpojumiem, paredzams, ka šī nozare turpmākajos gados piedzīvos ievērojamu izaugsmi.

Mintos darbība: 2022. gada jūlijs

Jūlijā tika finansēti aptuveni 190 000 aizdevumu par kopējo summu 35 miljoni eiro, un Mintos investori procentos nopelnīja aptuveni 2.2 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11,8%. Trīs lielākie tirgi investīcijām aizdevumos bija: Latvija, Spānija, un Igaunija.

“Jūlijā gandrīz visi kreditēšanas uzņēmumi tika pārcelti uz jauno regulēto ieguldījumu brokeru sabiedrības darbības sistēmu, kuras ietvaros tiek piedāvātas parādzīmes. Neatmaksāto investīciju apjoms sasniedza 330 miljonus eiro. Parādzīmju piedāvājuma un pieprasījuma mijiedarbība sāka normalizēties, tomēr piedāvājums joprojām pārsniedza pieprasījumu, kā rezultātā parādzīmju vidējā procentu likme eiro valūtā pieauga līdz 14,5%.” – Pēteris Miķelsons, Mintos partnerības vadītājs

Iepazīstinām ar Mintos investoru stāstiem

Iegūsti nepastarpinātu ieskatu citu investoru pieredzē Mintos platformā mūsu jaunākajā rakstu sērijā – Mintos investoru stāsti. Katrs no šiem stāstiem ir unikāls, ne tikai mērķu un investēšanas pieejas, bet arī pieredzes līmeņa ziņā. Apskati jaunākos stāstus.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas arhīvā.

Disclaimer:

This is a marketing communication and in no way should be viewed as investment research, advice, or recommendation to invest. There is no guarantee to get back the invested amount. Past performance of financial instruments does not guarantee future returns. Investing in financial instruments involves risk; before investing, consider your knowledge, experience, financial situation, and investment objectives.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner