Mintos ieskats: 2022. gada jūlijs

Laipni lūdzam Mintos ieskatā – ikmēneša publikācijā, kurā apkopojam Mintos platformā notiekošo, kā arī sniedzam plašākus tirgus komentārus, aplūkojam izglītojošas tēmas un daudz ko citu!

Saņem Mintos ieskatu katru mēnesi, pierakstoties mūsu jaunumu e-pastam.

Svarīgākais:

  • Pēdējo sešu mēnešu laikā investīciju tirgus dinamika ir būtiski mainījusies salīdzinājumā ar 2021. gadu.
  • Akcijas, obligācijas, REIT un kriptovalūtas šogad ir bijušas pakļautas milzīgam spiedienam, jo pasaules tirgus cita starpā ir ietekmējusi augsta inflācija.
  • Mintos platformā vidējā procentu likme ir konsekventi augusi, taču ievērojamu gada daļu raksturo Ukrainā notiekošā kara ietekme, kas atstāj iespaidu uz neto atdevi periodā no gada sākuma līdz šim brīdim.
  • Runājot par aktivitāti Mintos platformā, jūnijā investori procentos nopelnīja aptuveni 2.4 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11.6%.

Mintos sešu mēnešu tirgus apskats

Nav noslēpums, ka 2022. gada pirmajā pusgadā investīciju nozare ir krasi mainījusies. Inflācija, augošās procentu likmes, stingrāka monetārā politika un pieaugošie ģeopolitiskie riski ir radījuši krasi atšķirīgu investīciju vidi no tās, kāda tā bija šajā laikā pagājušajā gadā.

Tomēr daži aktīvi šajos mainīgajos apstākļos ir bijuši noturīgāki nekā citi. Tāpēc, lai sniegtu nelielu ieskatu par katras galvenās aktīvu klases līdzšinējo sniegumu šogad, esam sagatavojuši augsta līmeņa kopsavilkumu par to ienesīgumu periodā no gada sākuma līdz šodienai (YTD).

Akcijas

Pēc ļoti veiksmīga 2021. gada pasaules akciju tirgi 2022. gadā piedzīvoja spiedienu, jo augsta inflācija izraisīja procentu likmju kāpumu, ietekmējot uzņēmumu peļņu un pasaules akciju cenas. Saskaņā ar FTSE Russell All-World akciju indeksu YTD ienesīgums ir aptuveni -11%1 (EUR).

Amerikas Savienotajās Valstīs (kur tiek tirgotas daudzas no pasaules lielākajām akcijām) rekordaugstā inflācija ir izraisījusi ievērojamu procentu likmju kāpumu, kā rezultātā jūnijā akciju tirgū sākās “lāču tirgus” (kad akciju cenas samazinās par 20% vai vairāk). Rezultātā S&P 500, kas atspoguļo 500 lielāko ASV uzņēmumu sniegumu, ienesīgums 2022. gadā ir aptuveni -19%2(ASV dolāros).

Arī Eiropas akciju tirgus šogad ir saskāries ar grūtībām, eirozonai turpinot cīnīties ar augstu inflācijas līmeni. STOXX Europe 600 – indekss, kas atspoguļo lielāko uzņēmumu sniegumu 17 Eiropas valstīs – uzrāda YTD ienesīgumu aptuveni -14%3 (EUR).

Tomēr, par laimi, daži indeksi 2022. gadā ir noturējušies spēcīgāk. Piemēram, FTSE 100, indekss, kas mēra 100 lielāko Londonas fondu biržā tirgoto uzņēmumu darbību, ir reģistrējis tikai -3%4 (GBP valūtā) atdevi kopš gada sākuma.

Pašreizējā inflācijas vidē ir sagaidāms, ka vairākās lielākajās ekonomikās procentu likmes kāps arī turpmāk. Tāpēc riska investīciju fondu pārvaldnieki visā pasaulē jau gatavojas tam, ka akciju tirgus vēl kādu laiku turpinās iet pa šo bedraino ceļu.

Obligācijas

Tā kā starp obligācijām un procentu likmēm pastāv apgrieztā sakarība, obligāciju ienesīgumam ir tendence palielināties, kad procentu likmes pieaug. Kad tas notiek, obligāciju vērtība samazinās, un tas nozīmē, ka investori atgūst mazāk naudas nekā sākotnēji investējuši. Tāpēc augsto inflācijas līmeņu dēļ šis gads arī pasaules obligāciju tirgiem ir bijis īpaši sarežģīts.

Saskaņā ar FTSE Russell pasaules valdības obligāciju indeksu YTD ienesīgums tiek lēsts -6,6% (EUR)5. Un tā pasaules investīciju kategorijas obligāciju indekss uzrāda YTD ienesīgumu -6,1% apmērā (EUR)6.

Amerikas Savienotajās Valstīs Federālo rezervju sistēma ir paaugstinājusi procentu likmes tādā līmenī, kāds nav bijis vērojams kopš 90. gadiem, vienā dienā tās palielinot pat par 75 bāzes punktiem7. Rezultātā saskaņā ar FTSE Russell ASV investīciju līmeņa obligāciju indeksu (kas ietver valsts kases obligācijas) vidējais YTD ienesīgums ir -11,6%8*.

Vācijā 10 gadu valdības obligāciju ienesīgums, kas kalpo kā kritērijs aizņemšanās izmaksām visā Eiropā, pēdējo sešu mēnešu laikā ir palielinājies, un tas nozīmē, ka obligāciju vērtība pastāvīgi samazinās. Saskaņā ar laikraksta Wall Street Journal datiem ienesīgums pieauga no -0,1% janvārī līdz vairāk nekā 1,3% jūnija beigās9.

Investoriem, kas iegādājas obligācijas pēc procentu likmju paaugstināšanas, zemākas obligāciju cenas un augstākas procentu likmes var kļūt par pievilcīgāku investīciju iespēju – īpaši pēc tam, kad vairākus gadus procentu likmes ir bijušas zemas (vai pat negatīvas). Tomēr, kā minēts iepriekš, vēl nav zināms, cik daudz procentu likmju paaugstinājumu centrālās bankas vēl veiks.

Kriptovalūtas

Šis ir bijis liels gads kriptovalūtām investīciju tirgū. Bitcoin cena kopš gada sākuma ir samazinājusies vairāk nekā uz pusi – no aptuveni 41 tūkst. eiro janvārī līdz aptuveni 18,9 tūkst. eiro jūnija beigās10. Tether (USDT), pasaulē lielākā stabilā monēta, ko izmanto, lai veiktu pusi no visiem Bitcoin darījumiem11 , šogad nonāca starmešu gaismā, kad tā uz īsu brīdi kļuva “atsaistīta” no USD, izraisot Bitcoin cenu kritumu. Tātad, lai gan Bitcoin var būt vērtīgs inflācijas nodrošinājums, ir pierādījies, ka tas ir svārstīgs situācijā, kad tirgū valda paaugstināta nenoteiktība12.

Turklāt nenoteiktību, kas valda saistībā ar kriptovalūtas drošību, palielina arī regulējuma trūkums tirgū. Kā vēsta Financial Times, regulatori ir uzsvēruši, ka Tether gadījums (cita starpā) ir piemērs tam, ka dažiem strauji augošiem produktiem ir arī strauji augoši riski.

Tā kā kriptovalūta joprojām ir salīdzinoši jauns investīciju veids, nav pietiekami ilga laika perioda, kurā investīciju profesionāļi varētu izsekot, piemēram, Bitcoin sniegumam dažādos investīciju tirgus ciklos. Tāpēc tikai laiks rādīs, kā un kad kriptovalūtu tirgus atkopsies no pašreizējās pozīcijas.

Nekustamais īpašums

Arī nekustamā īpašuma ieguldījumu fondi (REIT), kas investoriem piedāvā pieejamu veidu, kā investēt nekustamajā īpašumā, vētrainajos 2022. gada tirdzniecības apstākļos ir nonākuši zem spiediena13. Saskaņā ar FTSE globālo REIT indeksu, YTD ienesīgums ir aptuveni -11%14 (EUR).

Lai gan parasti tiek uzskatīts, ka REIT ir labāks nodrošinājums pret inflāciju, pašreizējais svārstīgums investīciju tirgū ir skāris arī nekustamā īpašuma sektoru. Augstā inflācija un stingrāka monetārā politika ir samazinājusi tautsaimniecības izaugsmes gaidas un uzņēmumu peļņu visās jomās. Tas ir ietekmējis REIT ienesīgumu un ierobežojis REIT iespējas palielināt savus portfeļus13. Tomēr ietekme uz ienesīgumu ir bijusi atšķirīga starp reģioniem – Āzijas attīstītā sektora portfeļi turpina gūt lielāku ienesīgumu nekā EMEA un Ziemeļamerikas reģioni13.

Aizdevumu investīcijas Mintos platformā

Vidējais YTD ienesīgums Mintos platformā (tās tirgus daļa Eiropā pārsniedz 42%15) ir 3.3%16, pirms tiek ņemta vērā ietekme, ko atstāj investīcijas Krievijas aizdevumos (sīkāku skaidrojumu skatīt zemāk).

Gada sākumā aizdevumu piedāvājums Mintos platformā bija samērā zems, un rezultātā vidējā procentu likme bija aptuveni 9% (EUR). Tomēr aizdevumu piedāvājums pakāpeniski pieauga, un jūnija beigās vidējā procentu likme sasniedza jau aptuveni 14% (EUR).

Ievērojamu gada daļu raksturoja Ukrainā notiekošā kara ietekme, kas sankciju un ierobežojumu dēļ ietekmēja Krievijas kreditēšanas uzņēmumu spēju pārskaitīt naudu uz Mintos. Un, lai gan joprojām ir grūti prognozēt (ar pārliecību), cik lielā mērā tas ir ietekmējis investīciju atdevi, esam aplūkojuši trīs vispārīgus (un nesaistošus) scenārijus, kuros esam izdarījuši pieņēmumus par iespējamiem rezultātiem:

1) Optimistiskais scenārijs

Mintos atgūst visu vai lielāko daļu no pašreizējās ekspozīcijas vidējā termiņā vai ilgtermiņā. Priekšnoteikums tam ir dažu pašreizējo ierobežojumu, kas noteikti sankciju un Krievijas Centrālās bankas veikto sankciju pretpasākumu dēļ, atcelšana.

2) Pesimistiskais scenārijs

Ilgtermiņā ir ievērojami zaudējumi un nelielas izredzes uz līdzekļu atgūšanu lielā apmērā. Tas ir saistīts ar pašreizējiem ierobežojumiem attiecībā uz iespējām saņemt maksājumus no Krievijas kreditēšanas uzņēmumiem un iespējamo Krievijas ekonomikas lejupslīdi noteikto sankciju dēļ.

3) Reālistiskais scenārijs

Patiesība ir tāda, ka nav zināms, kā situācija atrisināsies. Pašlaik mēs lēšam, ka, visticamāk, piepildīsies kaut kas pa vidu starp abiem iepriekš minētajiem scenārijiem. Līdzekļu atgūšana ir atkarīga no sankciju un Krievijas iekšpolitikas ietekmes uz kreditēšanas uzņēmumiem, alternatīvu maksājumu ceļu pieejamības, kā arī no kreditēšanas uzņēmumu spējas saglabāt likviditāti un maksātspēju. 

Lai novērtētu iespējamo ietekmi uz atdevi kopš gada sākuma reālajā scenārijā, mēs esam pieņēmuši 50% zaudējumus (tikai šī piemēra dēļ, joprojām ir pārāk daudz neskaidrību, lai veiktu precīzus zaudējumu aprēķinus). Ņemot to vērā, atdeve kopš gada sākuma Mintos platformā varētu samazināties līdz -3.5%.

Ņemot vērā jūnija beigās sasniegto pievilcīgo 14% vidējo procentu likmi (EUR), mūsu prognozes attiecībā uz turpmāko 2022. gada periodu ir pozitīvas. Tāpēc, ja visi pārējie apstākļi saglabāsies nemainīgi, mēs sagaidām, ka vidējais neto ienesīgums atlikušajā gada laikā veselīgi pieaugs.

Noslēdzošās atziņas

Lai gan 2022. gads investoriem ir sagādājis zināmas problēmas, kā vēsture liecina, ar laiku globālajiem investīciju tirgiem (un ienesīgumam) vajadzētu atgriezties veselīgākā stāvoklī.

Ja šis gads ir kaut ko parādījis, tad tikai to, ka ilgtermiņa skatījums uz investīcijām var būt ļoti vērtīgs. Tas var palīdzēt investoriem mazāk koncentrēties uz īstermiņa zaudējumiem un vairāk uz portfeļa rezultātiem ilgtermiņā. Plašāku informāciju par ilgtermiņa investīcijām un mērķiem vari uzzināt mūsu Investor Academy.

Mintos darbība: 2022. gada jūnijs

Jūnijā tika finansēti aptuveni 274 000 aizdevumu par kopējo summu 48.6 miljoni eiro, un Mintos investori procentos nopelnīja aptuveni 2.4 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11.6%. Trīs lielākie tirgi investīcijām aizdevumos bija: Latvija, Polija un Spānija.

Mintos partnerības vadītājs Pēteris Miķelsons komentē: “Jūnijā aizvien vairāk kreditēšanas uzņēmumu sāka piedāvāt investīcijas parādzīmēs jaunajā regulētas ieguldījumu brokeru sabiedrības formātā. Paredzams, ka pēc dažām nedēļām arī visi pārējie kreditēšanas uzņēmumi pāries tikai uz parādzīmju piedāvāšanu. Ņemot vērā globālos “lāču” tirgus un zemo investoru noskaņojumu, jūnijā Mintos platformā neatmaksāto investīciju apjoms samazinājās līdz 353 miljoniem eiro. Tomēr, tā kā aizdevumu piedāvājums turpina pārsniegt pieprasījumu, vidējā procentu likme (EUR) šobrīd ir sasniegusi 14%.”

Nopelni 50 € bonusu sev un saviem draugiem!

Uz neilgu laiku ir atjaunota “Iesaki draugiem” programma. Uzaicini savus draugus pievienoties Mintos platformai līdz 31. jūlijam, un jūs abi varēsiet nopelnīt bonusu! Izmanto šo izdevību un uzaicini savus draugus jau šodien!
Ir spēkā noteikumi.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskata arhīvā.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Jaunākās ziņas

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner