Mintos ieskats: 2022. gada jūnijs

Laipni lūdzam Mintos ieskatā – ikmēneša publikācijā, kurā tiek sniegts pārskats par Mintos aizdevumu tirgū notiekošo, tostarp dati par investoru aktivitāti, aplūkotas dažādas izglītojošas tēmas un vēl daudz kas cits!

Saņem Mintos ieskatu katru mēnesi, pierakstoties mūsu jaunumu e-pastam.

Svarīgākais:

  • Dažiem investīciju produktiem regulējums tiek ieviests jau no paša sākuma, bet citiem produktiem regulējums var nebūt uzreiz piemērojams.
  • Jauni produkti var iegūt popularitāti, pirms pakalpojuma sniedzējs vēl ir sācis darbu pie regulējuma, kas nozīmē, ka ieguldītāji negūst labumu no regulētas struktūras aizsardzības mehānismiem. 
  • Tiklīdz produkts kļūst plaši izplatīts, tā regulēšana vienkārši kļūst par nākamo soli – tikai laiks, kurā šis process notiek, ir atšķirīgs starp pakalpojumu sniedzējiem.
  • Mintos kļuva regulēts saskaņā ar iedibināto MiFID regulējumu un izveidoja parādzīmes – unikālus ar aktīviem nodrošinātus vērtspapīrus.
  • Tagad investori Mintos platformā gūst labumu no visiem investoru aizsardzības mehānismiem, kas saistīti ar investēšanu regulētā vidē.
  • Runājot par aktivitāti Mintos platformā, maijā investori procentos nopelnīja aptuveni 2.6 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11.3%.
  • Vidējā neto atdeve līdz šim 2022. gadā ir 3% (YTD), un vidējā portfeļa vērtība aizvadītajā mēnesī bija aptuveni 2400 eiro.

Regulējums - mūsdienu investīciju produkta pārejas posms

Attīstoties privātpersonu investīciju tirgum, turpina rasties jauni investīciju produkti un jauni to piedāvāšanas veidi. Daži produkti tiek regulēti uzreiz, lai tie atbilstu iedibinātajai tirgus praksei, bet citi sākotnēji var neietilpt nevienā regulatīvajā sistēmā. Un pēdējos no tiem miljoniem investoru var izmantot, pirms vēl ir sākts darbs pie regulējuma izstrādes.

Viens no galvenajiem neregulēta investīciju produkta (un pakalpojumu sniedzēja) trūkumiem ir tas, ka netiek piemēroti investoru aizsardzības mehānismi. Šie mehānismi nodrošina, ka investoru aktīvi ir aizsargāti, ka investoru ir pasargāti, ja ar pakalpojumu sniedzēju notiek kādas problēmas, un ka investori neuzņemas pārmērīgu risku. Pateicoties regulējumam, investori var paļauties arī uz augstu pārredzamības līmeni un saņemt plašu informācijas apjomu, pirms investīciju lēmumu pieņemšanas. Tiek atklāta informācija par pakalpojuma sniedzēju un tā darbību, kā arī sniegta pārskatāma informācija par pašu produktu.

Protams, ir pakalpojumu sniedzēji, kas arī bez jebkādām regulatīvām prasībām aktīvi strādā ļoti pārredzami un dara visu iespējamo, lai nodrošinātu investoru aizsardzību. Taču viņu rīcībā esošie proaktīvie pasākumi ir ierobežoti. Piemēram, aktīvu aizsardzība un investoru aizsardzības sistēma neregulētam tirgum nav pieejama.

Kā skaidro Mintos finanšu direktors un līdzdibinātājs Mārtiņš Valters, “kad piedāvājums kļūst populārs, nākamais solis, protams, ir regulējuma ieviešana. Tāpēc ikviens, kas piedāvā finanšu produktus, nonāk krustcelēs. Viņi vai nu sāk strādāt regulētā veidā, vai turpina strādāt bez uzraudzības, cik ilgi vien iespējams. Bet tiem, kas turpina iet neregulētu ceļu, agrāk vai vēlāk regulējums tik vai tā būs jāiegūst.”

Mintos juridiskās nodaļas vadītāja Inese Lazdovska uzsver, ka “neviens finanšu produkts nevar izvairīties no regulējuma. Katram produktam atšķiras tikai laiks, kad šis process notiek. Dažiem pakalpojumu sniedzējiem jau no paša sākuma ir skaidrs, vai produkts ir iekļauts regulējumā. Bet citiem var būt nepieciešams ilgāks laiks, lai noskaidrotu, kā viņu produkts iekļaujas esošajā regulējumā (vai arī lai izveidotu pilnīgi jaunu regulējumu).”

Krustcelēs nonāk arī investori, kas izvēlas produktus, kuriem regulējums vēl tikai tiek ieviests. Viņi var izvēlēties regulētu tirgus dalībnieku ar ievērojami mazāku darbības neveiksmju risku, lai gan ir vairāk prasību, piemēram, piemērotības un atbilstības novērtējumi vai stingrāka klientu identifikācija. Vai arī viņi var palikt pie neregulēta spēlētāja un turpināt investēt bez pārtraukuma, bet saskarties ar paaugstinātu risku, ka, ja kādu dienu pakalpojuma sniedzējs vienkārši pārtrauks darbību, viņu līdzekļi iestrēgs vai vienkārši pazudīs pavisam. Taču, kā skaidro Mārtiņš, “nav nekas slikts, ja investori paliek pie neregulētiem dalībniekiem, ja vien viņi pilnībā izprot riskus, kas saistīti ar investēšanu šajos produktos”.

Kā Mintos atrada savu ceļu

Kad Mintos nolēma uzsākt regulējuma ceļu, mums bija jāstrādā ar konkrētu noteikumu kopumu, jo mēs izvēlējāmies, ka mūsu produkts ir pakļauts iedibinātajai MiFID sistēmai. Mēs paņēmām labāko no tās, pēc iespējas samazinājām sarežģītos aspektus un padarījām to piemērotu privātajiem investoriem.

Parādzīmes ir unikālas, un nav daudz ar aktīviem nodrošinātu vērtspapīru, kuriem ir tik mazi emisijas apjomi un kurus nodrošina tik mazas aizdevumu summas. Tieši tāpēc parādzīmes ir plaši pieejamas investoriem, īpaši tiem, kas vēlas investēt tikai nelielas summas. Turklāt uz parādzīmēm neattiecas ar vērtspapīru laidieniem saistītie sarežģītie aspekti.

Ideālā variantā mēs būtu gribējuši, lai katrs parādzīmju komplekts būtu nodrošināts tikai ar vienu aizdevumu, taču šāda sistēma ir neefektīva un nepraktiska, ņemot vērā pamatprospektiem noteiktās informācijas prasības. Tomēr, ja kādu dienu šis regulējums mainīsies, mēs varētu iegūt iespēju piedāvāt parādzīmes šādā veidā.

Mārtiņš uzsver, ka “attiecībā uz parādzīmēm mēs izveidojām labāko iespējamo produktu, ņemot vērā normatīvos ierobežojumus. Un tagad mēs kā licencēta ieguldījumu brokeru sabiedrība sniedzam daudz labāku investīciju piedāvājumu nekā iepriekš. Mūsu komanda strādāja neticami smagi, lai radītu šo jauno produktu investoriem, un cīnījās par katru sīkāko detaļu”.

Lai gan pāreja uz regulētu sistēmu Mintos investoriem ir nesusi dažas procesu izmaiņas, mēs patiesi ticam, ka drošības, aizsardzības un pārredzamības līmeņa paaugstināšana līdz citu parasto vērtspapīru standartam ilgtermiņā būs tā vērta. Lai uzzinātu vairāk par šīm priekšrocībām, apmeklē mūsu lapu par investoru aizsardzību.

Ārpus Mintos mēs redzam, ka regulatori pievērš uzmanību arvien vairāk investīciju produktiem. Vai tās būtu pūļa finansējuma platformas (ar jauno pūļa finansējuma regulējuma sistēmu) vai konkrētas kriptovalūtas, piemēram, stablecoin, mēs sagaidām, ka tuvākajā nākotnē notiks lielāka pāreja uz regulētu vidi.

Mintos darbība: 2022. gada maijs

Martā tika finansēti aptuveni 335 000 aizdevumu par kopējo summu 60.3 miljoni eiro, un Mintos investori procentos nopelnīja aptuveni 2.6 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 11.3%. Trīs lielākie tirgi investīcijām aizdevumos bija: Latvija, Spānija un Polija. 

Mintos klientu vadības grupas vadītājs Pēteris Miķelsons stāsta: “Maija beigās vairāki kreditēšanas uzņēmumi uzsāka parādzīmju piedāvāšanu jaunajā regulētajā sistēmā. Ņemot vērā karu Ukrainā un globālo nenoteiktību, pieprasījums Mintos platformā maijā saglabājās diezgan nemainīgs. Neatmaksātās investīcijas nedaudz samazinājās līdz 368 miljoniem eiro. Taču aizdevumu piedāvājums turpināja pārsniegt pieprasījumu, un vidējā procentu likme turpināja pieaugt, sasniedzot 13% (eiro).”

Mintos platformā tagad ir pieejamas parādzīmes!

Esam izveidojuši īsu pārskatu par visām Mintos platformā nesen izvietotajām kreditēšanas uzņēmumu parādzīmēm. Sīkāku informāciju par šīm parādzīmēm vari atrast to pamatprospektos. Skati jaunāko parādzīmju piedāvājumu Mintos platformā.

Gribi uzzināt vairāk par parādzīmēm?

Neviens jautājums nepaliek bez atbildes! Ja tu tikai sāc iepazīt parādzīmes, iesakām izlasīt obligāto informāciju. Tu vari arī uzzināt, kā parādzīmes tiek izveidotas, un apskatīt Mintos parādzīmju pamatprospektu sniegtās pārskatāmības priekšrocības. Mintos investoru jautājumu un atbilžu sadaļā tu vari uzzināt par pārejas periodu no prasībām uz parādzīmēm, padziļināti iepazīsties ar nodokļu sistēmu, iepazīties ar izmaiņām otrreizējā tirgū un citiem vispārīgiem investoru jautājumiem. Savukārt informāciju par visu pārējo tu atradīsi mūsu īpašajā parādzīmju  palīdzības lapā.

Vai tevi interesē vēl kas cits? Aicinām uzdot savus jautājumus Mintos kopienas parādzīmju sadaļā.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskata arhīvā.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner