Mintos ieskats: 2022. gada septembris

Laipni lūdzam Mintos ieskatā – ikmēneša publikācijā, kurā apkopojam Mintos platformā notiekošo, kā arī sniedzam plašākus tirgus komentārus, aplūkojam izglītojošas tēmas un daudz ko citu!

Saņem Mintos ieskatu katru mēnesi, pierakstoties mūsu jaunumu e-pastam.

Svarīgākais:

  • Pagājušajā mēnesī pasaules investīciju tirgū joprojām dominēja enerģijas cenas, inflācija un procentu likmes.
  • Eirozonā tika sasniegts vēsturisks inflācijas līmenis, ko galvenokārt izraisīja ievērojamais enerģijas izmaksu pieaugums.
  • Akcijas un obligācijas piedzīvoja amerikāņu kalniņu mēnesi, ļoti gaidītajai inflācijas statistikai izraisot cenu svārstības.
  • Mintos platformā investīciju apjoms saglabājās stabils, un vidējā procentu likme eiro izvietotajām parādzīmēm bija 14,2 %.

Viena mēneša tirgus kopsavilkums

Augustu varam pielīdzināt amerikāņu kalniņiem, jo enerģijas cenas, inflācija un procentu likmes turpināja ietekmēt ekonomiku visā pasaulē. Lai sniegtu nelielu ieskatu par to, kā šie faktori maina investīciju tirgu, mēs izceļam dažas galvenās pagājušā mēneša tēmas.

Inflācija: investori meklē atveseļošanās pazīmes

Investīciju tirgus uzmanības centrā bija inflācijas statistika, tirgotājiem un investoriem meklējot skaidrību par turpmāku procentu likmju kāpumu. Gada inflācijas aplēses eirozonā augusta beigās sasniedza satriecošus 9,1%1, ko galvenokārt noteica nepieredzēti augošās enerģijas cenas. ES dabasgāze augusta pēdējā nedēļā sasniedza rekordaugstu cenu līmeni – vairāk nekā 340 eiro par MWh2 (gada sākumā tas bija 70 eiro par MWh2 ). Tomēr pēc tam, kad ES paziņoja par ārkārtas pasākumiem, lai ierobežotu enerģijas cenu tālāku kāpumu, cenas atkal samazinājās.

Akcijas: dominē nenoteiktība

Augusta sākumā akciju vērtība bija nemainīga, bet sāka pieaugt, galvenokārt tāpēc. ka tādi tehnoloģiju indeksi kā Nasdaq Composite piedzīvoja ievērojamu pieaugumu. Pēc tam, kad ASV inflācijas statistika par jūliju bija labāka, nekā gaidīts, un svārstīguma indekss (VIX) pirmo reizi kopš jūnija samazinājās, akciju vērtība sāka pieaugt. Tomēr tas bija īslaicīgi, jo neilgi pēc tam Federālo rezervju sistēma nepārprotami paziņoja, ka gaidāma turpmāka procentu likmju paaugstināšana (lai turpinātu palēnināt inflāciju). Rezultātā S&P 500 indekss samazinājās, un tas ietekmēja arī STOXX Europe 600 indeksu.

Augusta pēdējā nedēļā pasaules akciju tirgi sāka nedaudz atveseļoties. Taču, tiklīdz ASV un Eiropas Centrālās bankas (ECB) politikas veidotāji centrālo banku samitā apstiprināja savu apņemšanos cīnīties ar inflāciju, indeksi atkal kritās. Saglabājoties nenoteiktībai par turpmāko procentu likmju paaugstināšanu (līdztekus citiem faktoriem), FTSE Russell All-World akciju indekss augustā uzrādīja negatīvu pieaugumu -1% apmērā (EUR)3.

STOXX Europe 600 ienesīgums periodā no gada sākuma līdz šim ir -15,5%4 (USD) un -11,9%5 (EUR).

Obligācijas: likviditātes problēmas

Pasaulē obligācijas pagājušajā mēnesī uzrādīja līdzīgu tendenci kā akcijas. Pēc vienmērīga mēneša sākuma dažas obligācijas pieauga, kad inflācijas statistika ASV jūlijā bija zemāka, nekā gaidīts. Taču obligāciju ienesīgums ātri atkal pieauga, un to vērtība samazinājās pēc tam, kad pasaules valstu līderi atkārtoti apstiprināja apņemšanos cīnīties pret inflāciju. Saskaņā ar Financial Times datiem Lielbritānijā un Eiropā obligāciju tirgu likviditāti ietekmēja paaugstinātā nenoteiktība saistībā ar procentu likmju paaugstināšanu un mazāks tirdzniecības apjoms (vasaras atvaļinājumu dēļ).

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums palielinājās no aptuveni 0,8% mēneša sākumā līdz 1,5% mēneša beigās6. Vācijas valdības 2 gadu obligāciju ienesīgums, kas cieši saistīts ar inflāciju un procentu likmēm, augusta beigās pieauga no 0,3% līdz gandrīz 1,2%7 – mēneša kāpums, kāds nav pieredzēts jau vairākus gadu desmitus.

Investīcijas Mintos platformā: turpinās stabila izaugsme

Mintos platformā eiro izvietotajām parādzīmēm procentu likme augustā bija vidēji 14,2%. Aizdevumu piedāvājums (aptuveni 20-30 milj. eiro nedēļā) un investīcijām pieejamie aizdevumi (aptuveni 100 milj. eiro) visu mēnesi saglabājās stabili. Kā norāda Mintos partnerības vadītājs Pēteris Miķelsons, “vidējais investīciju apjoms nedēļā palielinājās no 9 miljoniem eiro jūlijā līdz 11 miljoniem eiro augustā. Mēs uzskatām, ka šis pieaugums ir saistīts ar pieaugošo pieprasījumu un (gandrīz) pabeigto kreditēšanas uzņēmumu pāreju uz jauno parādzīmju struktūru.”

Mintos darbība: 2022. gada augusts

Augustā tika finansēti aptuveni 285 000 aizdevumu par kopējo summu 52.9 miljoni eiro, un Mintos investori procentos nopelnīja aptuveni 3 miljonus eiro ar vidējo procentu likmi 12%. Trīs lielākie tirgi investīcijām aizdevumos bija: Latvija, Kazahstāna un Spānija.

Nopelni 50 € bonusu sev un saviem draugiem!

Uz ierobežotu laiku ir atjaunota draugu ieteikšanas programma. Uzaiciniet draugus līdz 30. septembrim, un jūs abi varēsiet saņemt bonusu. Nepalaidiet to garām – aiciniet savus draugus jau šodien!

Ir spēkā noteikumi.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskata arhīvā.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner