Mintos novembra ieskats: Latvijas augošais alternatīvais kreditēšanas tirgus

Šī mēneša Mintos ieskatā mēs aplūkojam alternatīvo kreditēšanas tirgu Mintos dzimtenē Latvijā. Uzzini, kā alternatīvā kreditēšana atrada savu vietu Latvijā un kāda ir šīs strauji augošās nozares nākotne.

Laipni lūgti Latvijā 🇱🇻

Ziemeļeiropas Baltijas reģionā esošā Latvija ir salīdzinoši neliela ES valsts ar 1,9 miljoniem iedzīvotāju.1 Taču Latvijas nelielo izmēru ar uzviju kompensē tās daudzveidīgā un inovatīvā kultūra. Latviju raksturo augsta ienākumu līmeņa ekonomika2, un pēc 2008. gada globālās finanšu krīzes valstij ir ārkārtīgi labi izdevies atjaunot savu ekonomiku veselīgā līmenī.

Latvijas IKP pieaugums 2008. – 2021. gadā

Pateicoties ideālajai atrašanās vietai, Latvijā eksports ir viena no vadošajām nozarēm, kas specializējas lauksaimniecības, pārtikas un koksnes resursu jomā. Rezultātā paredzams, ka IKP pieaugums 2022. gadā sasniegs 3,9 %, kas ir krietni vairāk, nekā sākotnēji tika prognozēts.3

Strauji augošs tehnoloģiju centrs

Pēdējos gados Latvija kopā ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju ir izcīnījusi savu vietu pasaules mērogā kā inovatīvs tehnoloģiju centrs. Šobrīd Latvijā ir 315 jaunuzņēmumi uz miljonu iedzīvotāju (salīdzinājumā ar vidēji 237 uzņēmumiem Eiropā).4 Starp tiem ir arī tirgū vadošie alternatīvās kreditēšanas uzņēmumi.

Latvijas alternatīvā kreditēšanas vide

Kopš 2015. gada alternatīvā kreditēšana Baltijas reģionā ir turpinājusi sasniegt jaunas virsotnes, un Latvijai šajā izaugsmē ir būtiska loma.5

Latvijas alternatīvie aizdevēji ir izmantojuši tehnoloģijas, lai ātrāk un precīzāk veiktu kreditēšanas novērtējumus, tādējādi padarot finansējumu pieejamāku ikvienam. Covid-19 pandēmijas sākumposmā nozarē bija vērojams kreditēšanas apjomu kritums. Taču 2021. gadā tas ātri atguvās.

Pagājušajā gadā tika izsniegti vairāk nekā 920 000 nebanku aizdevumu gandrīz 580 miljonu eiro apmērā (par 16% vairāk nekā 2020. gadā).6 Tajā pašā gadā viena mēneša laikā tika izsniegts rekordliels aizdevumu apjoms 57,7 miljonu eiro apmērā, kas ir visu laiku lielākais viena mēneša kreditēšanas apjoms, kāds novērots kopš nebanku kreditēšanas datu uzskaites uzsākšanas 2013. gadā.6 Tas viss signalizē, ka alternatīvās kreditēšanas aktivitāte Latvijā neapšaubāmi ir atgriezusies pirms Covid-19 pandēmijas līmenī.6

Turklāt alternatīvo aizdevēju portfeļi ir spēcīgākie, kādi tie ir bijuši kopš 2013. gada. 2021. gada beigās aizdevēji pārvaldīja kopējo kredītportfeli aptuveni 832 miljonu eiro apmērā (10%+ pieaugums salīdzinājumā ar 2020. gadu).6 Turklāt aizdevēju portfeļu stabilitāte pieaug, un gandrīz 92 % kredītu tiek atmaksāti bez kavēšanās (uz 2021. gada 31. decembre).6

Alternatīvās kreditēšanas nākotne Latvijā

Aplūkojot šos rādītājus, ir skaidrs, ka Latvijas alternatīvie aizdevēji iekaro savu vietu finanšu nozarē. Tie izaicina tradicionālu banku darbības normas un izdara spiedienu uz iestādēm, lai tās radītu pieejamāku un iekļaujošāku kreditēšanas praksi. Savukārt tā veicinās pozitīvas pārmaiņas visā Latvijas finanšu sektorā.7 Vietējie FinTech uzņēmumi jau ir iniciatori nozīmīgām tiesību aktu izmaiņām un uzlabojumiem, kas rada lielāku taisnīgumu visā nozarē.

Latvijas jaunākajā finanšu sektora attīstības plānā alternatīvo finanšu sektors ir uzsvērts kā viens no tiem, kas palīdzēs Latvijas ekonomikas izaugsmei kopumā.7 Ņemot vērā šo potenciālu, Latvija ir ieviesusi vairākus regulējumus, lai palīdzētu FinTech uzņēmumiem turpināt izaugsmi, vienlaikus nodrošinot patērētāju un investoru drošību, piemēram, kolektīvās finansēšanas regulējumu.

Mēs ar nepacietību gaidām, kā Latvijas alternatīvie aizdevēji darbosies turpmākajos gados. Ja tevi interesē ar aizdevumiem nodrošinātās investīciju iespējas, ko piedāvā Latvijas alternatīvie aizdevēji, apskati parādzīmes Latvijā bāzētiem kreditēšanas uzņēmumiem, kas pieejamas investīcijām Mintos pirmreizējā tirgū.

Mintos darbība 2022. gada oktobrī

Oktobrī investīciju apjoms turpināja pieaugt, sasniedzot aptuveni 14,9 miljonus eiro nedēļā salīdzinājumā ar 13 miljoniem eiro septembrī. Neatmaksāto investīciju apjoms būtībā nemainījās, jo līdztekus jaunām investīcijām palielinājās arī atmaksa. Vidējā procentu likme nedaudz palielinājās un bija 14,2%.

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskata arhīvā.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Footnotes:
  1. The World Bank (Accessed October 2022) Population, total – Latvia 
  2. The World Bank (Accessed October 2022) Latvia | Data 
  3. European Commission (Accessed October 2022) Economic forecast for Latvia 
  4. Institute of Central Europe (Accessed October 2022) Unicorns at the Baltic Sea: Estonia is the forge of start-ups | Institute of Central Europe
  5. AltFi (2022) Alternative Lending State of the Market Report 2022
  6. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (Accessed October 2022) Statistika par nebanku kreditēšanas sektoru | Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 
  7. Finanšu ministrija (Accessed October 2022) Financial Sector Development Plan 2021-2023 Content 

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner