Mintos novembra ieskats: tirgus pārskats un Q3 analīze

Esam publicējuši jaunāko Mintos ieskatu, kurā piedāvājam mūsu investoriem iepazīties ar jaunākajiem datiem un analīzi, kas palīdzēs pieņemt izsvērtus investīciju lēmumus.

Šajā ieskatā mēs apskatīsim 2023. gada 3. ceturkšņa tirgus dinamiku, pētot sarežģīto mijiedarbību starp galvenajām aktīvu klasēm un ieskicējot to, kā ekonomika attīstīties pēc 2023. gada sākumā piedzīvotajiem satricinājumiem banku nozarē.

Atgādinām, ka mūsu iepriekšējā rakstā 2023. gada 1. ceturknī mēs stāstījām par Silicon Valley Bank sabrukumu, kas sašūpoja finanšu iestādes visā pasaulē.

Tradicionālās aktīvu klases

Akcijas

2023. gadā akciju tirgus atspēkoja iepriekš paustās bažas par iespējamu korekciju, un oktobra vidū S&P 500 indekss uzrādīja 11,8% pieaugumu periodā no gada sākuma līdz attiecīgajam datumam.1 Tomēr tirgū ir vērojami dažādi signāli, kas mudina respektablus finanšu analītiķus paust pesimistisku viedokli par akciju tirgus nākotni.

Paredzama tirgus vērtības samazināšanās

Analītiķi norāda, ka ir iespējams ievērojams S&P 500 kritums. Pazīstamais riska ieguldījumu fondu pārvaldnieks John Hussman jau iepriekš ir izteicis virkni nozīmīgu tirgus prognožu, tostarp precīzi paredzot Dot-Com burbuļa sabrukumu un 2008. gada pasaules finanšu krīzi.

Viņa prognozes, piemēram, par iespējamu tirgus kritumu aptuveni 63% apmērā, joprojām ir aktuāls diskusiju temats investoru un tirgus analītiķu aprindās. Tas palielina viņa prognožu ticamību. Šāds kritums novestu tirgu atpakaļ līdz līmenim, kāds pēdējo reizi bija vērojams 2013. gadā, izdzēšot gadiem ilgušo pieaugumu.2,3

Iespējama strauja lejupslīde

Lai gan analītiķi neprognozē tūlītēju sabrukumu, viņi brīdina, ka tad, kad tirgus korekcija notiks, tā var būt strauja. Šī piesardzība izriet no bažām, ka investori, ilgstoši gūstot spēcīgu atdevi, ir kļuvuši augstprātīgi un var nebūt pienācīgi sagatavojušies ievērojamai lejupslīdei.

S&P 500 indeksa nesenie rādītāji liecina par ievērojamu pieaugumu, un tas uzsver analītiķu bažas par iespējamo tirgus pašapmierinātību. Piemēram, tiek prognozēts, ka S&P 500 indekss 2023. gadu noslēgs ar aptuveni 17% pieaugumu, salīdzinot ar 2022. gada beigām, sasniedzot aptuveni 4496 punktus.4

Prognozes par recesiju

Viena no būtiskākajām pazīmēm, kas liecina par ekonomikas lejupslīdi, ir vispārējās ekonomiskās aktivitātes samazināšanās. Vadošais ekonomikas indekss, kas cieši seko ASV uzņēmējdarbības ciklu pavērsieniem, ir samazinājies jau 15 mēnešus pēc kārtas. Šāda samazinājumu sērija nav pieredzēta kopš perioda pirms 2008. gada recesijas. Tā ir vēsturiska paralēle.

  • Vadošais ekonomikas indekss, kas norāda turpmāko ekonomikas attīstību, maijā samazinājās par 0,6%, bet jūnijā jau par 0,7%, signalizējot ekonomiskās aktivitātes palēnināšanos. Paātrinās arī indeksa kritums – pēdējo sešu mēnešu laikā tas ir samazinājies par 4,2%, salīdzinot ar 3,8% kritumu laika periodā no 2022. gada jūnija līdz decembrim.5

Šo kritumu var skaidrot ar vairākiem faktoriem, tostarp patērētāju optimisma par nākotni pavājināšanos un bezdarbnieku pabalsta pieprasījumu skaita pieaugumu. Šie rādītāji ir signāli, kas liecina, ka patērētāji, iespējams, samazina tēriņus un darba tirgū var būt vērojama saasināta situācija.

Izaicinājumi Eiropas tirgū

Eiropas tirgu raksturojošais STOXX Europe 600 indekss nesen piedzīvoja īstermiņa kritumu, piecās tirdzniecības dienās pēc kārtas līdz 2023. gada 23. oktobrim zaudējot 3,78%. Īpaši izceļams ir fakts, ka šo samazinājumu izraisīja vienā oktobra dienā piedzīvotais 1,4% kritums. Tas bija zemākais rādītājs pēdējos septiņos mēnešos, kuru sekmēja obligāciju ienesīguma pieaugums.6

Neraugoties uz īstermiņa problēmām, Eiropas tirgū ir vērojamas cerīgas pazīmes. Goldman Sachs prognozē, ka 2023. gadā STOXX Europe 600 indeksā iekļauto uzņēmumu peļņa pieaugs par 3%. Šī prognoze izceļ Eiropas tirgus noturību.7

Obligācijas

Pēdējā laikā divu būtisku eirozonas valstu – Vācijas un Itālijas – obligāciju tirgos ir vērojamas būtiskas svārstības valdības 10 gadu obligāciju ienesīgumā. Šīs pārmaiņas ir cieši saistītas ar dažādiem tautsaimniecības rādītājiem un centrālo banku politiku.

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes turpina pieaugt, oktobrī sasniedzot aptuveni 2,9%. Šo kāpuma tendenci galvenokārt noteica investoru ekspektācijas, ka centrālās bankas varētu saglabāt paaugstinātas procentu likmes ilgāku laika periodu. Optimismu veicināja eirozonas tautsaimniecības dati, kas pārsniedza sākotnējās prognozes.8

Līdzīgi strauji pieauga arī Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes, 2023. gada 4. oktobrī sasniedzot 11 gadu augstāko līmeni – 5%. Šo nozīmīgo kāpumu lielā mērā ietekmēja spēcīgi mazumtirdzniecības rādītāji ASV, kas pastiprināja ekspektācijas par noturīgi augstām procentu likmēm.9,10

  • Spēcīgi mazumtirdzniecības rādītāji ASV var norādīt uz spēcīgu iekšzemes patēriņa vidi, kas savukārt liecina par veselīgu ASV ekonomiku. Šāds ekonomikas stiprums var veicināt gaidas, ka ASV Federālo rezervju sistēma turpinās paaugstināt procentu likmes, lai novērstu inflāciju. Šīs gaidas var piesaistīt globālos investorus, kas meklē lielāku peļņu no ASV finanšu aktīviem, un tas var veicināt ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīguma pieaugumu.
  • Pieaugot ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīgumam, tie kļūst investoriem pievilcīgāki nekā citu valstu, tostarp Itālijas, obligācijas. Tādējādi starptautiskie investori varētu pārvietot savu kapitālu no Itālijas obligācijām uz ASV Valsts kases vērtspapīriem, kas novestu pie lielāka spiediena pārdot Itālijas obligācijas. Šis palielinātais pārdošanas spiediens var izraisīt Itālijas obligāciju cenu kritumu un to ienesīguma kāpumu, jo investori pieprasa augstāku ienesīgumu, lai kompensētu Itālijas obligāciju turēšanas iespējamo risku un alternatīvās izmaksas salīdzinājumā ar ASV Valsts kases obligācijām. Tādējādi spēcīgie ASV mazumtirdzniecības rādītāji netieši veicina Itālijas obligāciju peļņas likmju izmaiņas. Šādu svārstību cēlonis ir savstarpēji saistītie globālie finanšu tirgi un ekspektācijas par procentu likmēm.

Alternatīvās aktīvu klases

Kriptovalūtas

No 2023. gada oktobra datiem ir secināms, ka kriptovalūtu jomā ir notikušas būtiskas pārmaiņas. Bitcoin vērtība nesen pārsniedza 35 000 ASV dolāru, kas ir augstākais rādītājs kopš 2022. gada maija. Tas skaidrojams ar oktobrī valdošo buļļu tirgus tendenci un pieaugošo optimismu saistībā ar potenciālo Bitcoin biržā tirgotā fonda (ETF) apstiprināšanu.11

Jaunākie ziņojumi liecina, ka ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) varētu atturēties pārsūdzēt iepriekšējo lēmumu, kurā tika atzīts par nepareizu noraidīt Grayscale Investments iesniegto Bitcoin ETF pieteikumu. Šis pavērsiens ir veicinājis entuziasmu kriptovalūtu nozarē, jo Bitcoin ETF ļautu plašākam investoru lokam iegūt pieeju Bitcoin, neiesaistoties tiešā tirdzniecībā.

Līdztekus optimismam par Bitcoin ETF ieviešanu, ģeopolitiskās spriedzes eskalācija ir vēl vairāk veicinājusi pieprasījumu pēc aktīviem, kas tiek uzskatīti par “drošu patvērumu”. Notiekošie konflikti un vispārējās bažas par tirgu ir likušas investoriem meklēt tādus aktīvus kā Bitcoin, ko bieži dēvē par digitālo zeltu, kā nodrošinājumu pret valdošo nenoteiktību.12

Investīcijas Mintos platformā

Mēs turpinām uzrādīt labus rezultātus līdzekļu atgūšanā. Uz 2023. gada 1. oktobri Krievijas kreditēšanas uzņēmumi ir atmaksājuši kopumā 12 miljonus eiro no kara skartajiem aizdevumiem. Mūsu neatlaidīgais sarunu process ar pēdējo uzņēmumu virzās uz konstruktīva risinājuma panākšanu.

Mintos platformā anualizētā vidējā neto atdeve šobrīd, 2023. gada 3. ceturkšņa beigās, ir 9%, savukārt vidējā procentu likme saglabājās stabila – aptuveni 12,5%.

Mintos platformā pieejamo aktīvu klašu paplašināšana

17. oktobrī Mintos platformā tika uzsākta augsta ienesīguma Fractional Bonds izvietošana. Šis jaunais produkts mūsu investoriem dos piekļuvi korporatīvo obligāciju pasaulei, sniedzot pieejamu un vienkāršu iespēju diversificēt investīciju portfeli, iekļaujot tajā arī obligācijas.

Līdz šim obligācijas, it īpaši augsta ienesīguma obligācijas, privātajiem investoriem, kuriem nav ievērojama apmēra kapitāla, nebija pieejamas. Bet tagad investori Mintos platformā var investēt augsta ienesīguma obligācijās, sākot ar tikai 50 eiro un bez komisijas maksas, tādējādi mainot cilvēku pieeju investēšanai fiksēta ienākuma vērtspapīros.

Uzzināt vairāk par Mintos piedāvātajām Fractional Bonds

Mintos darbība 2023. gada oktobrī

Oktobrī Mintos platformā bija novērojama daudzsološa izaugsme. Būtiski pieauga kopējais investīciju apjoms, sasniedzot 97 miljonus eiro, savukārt investoru nopelnīto procentu apjoms sasniedza 4,2 miljonus eiro. Mintos partnerattiecību nodaļas vadītājs Pēteris Miķelsons skaidroja, ka šo pozitīvo tendenci galvenokārt noteica stabilais investīciju apjoms.

Vidējā procentu likme oktobrī bija 12,5%, un tas nozīmē, ka anualizētā vidējā neto atdeve ir 9% (YTD 7,4%). Investori Mintos platformā līdz šim kumulatīvi procentos ir nopelnījuši 254,8 miljonus eiro, savukārt kopējais pārvaldībā esošo aktīvu apjoms ir sasniedzis 606,7 miljonus eiro.

Miķelsons piebilda: “Eiro valūtā pieejamo parādzīmju apjoms ir palielinājies līdz 81 miljonam eiro, kas ir neliels samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, taču joprojām atspoguļo stabilu investīciju vidi.”

Galvenie secinājumi Mintos investoriem:

  1. Piesardzība tradicionālajās aktīvu klasēs

Analīze norāda uz piesardzību attiecībā uz tradicionālajām aktīvu klasēm, īpaši akciju tirgu. Neraugoties uz S&P 500 pieaugumu periodā no gada sākuma līdz attiecīgajam datumam, joprojām pastāv bažas par iespējamu būtisku kritumu. Investoriem vajadzētu pievērst uzmanību tirgū valdošajiem neviennozīmīgajiem signāliem un pēkšņa krituma iespējamībai, īpaši ņemot vērā ilgstošo spēcīgas atdeves periodu.

  1. Savstarpēji saistītais globālais obligāciju tirgus

Vācijas un Itālijas valdības obligāciju peļņas likmju svārstības liecina par pasaules finanšu tirgu savstarpējo saistību. ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīguma kāpums, ko sekmē spēcīgie ASV mazumtirdzniecības rādītāji, netieši ietekmē obligāciju peļņas likmes citās valstīs. Lai novērtētu obligāciju tirgus dinamiku, ļoti svarīgi izprast šīs globālās savstarpējās saiknes un procentu likmju ekspektācijas.

  1. Kriptovalūta kā drošs patvērums

Ģeopolitiskās spriedzes un tirgus bažu apstākļos pieaug kriptovalūtu kā droša patvēruma aktīvu loma. Bitcoin atdzimšana un gaidāmais Bitcoin ETF apstiprinājums liecina par tā pievilcību kā nodrošinājumu pret nenoteiktību. Diversificējot portfeļus, investoriem būtu jāņem vērā alternatīvo aktīvu, piemēram, kriptovalūtu, mainīgā vide.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atgūta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

1 S&P Dow Jones Indices (Skatīts 2023. gada oktobrī)

2 Hussman. (2023, October). When the Bough Breaks. Hussman Funds. https://www.hussmanfunds.com/comment/mc231013/

3 Mohamed, T. (2023, October 17). The S&P 500 is in a historic bubble and could crash by 63%, markets guru John Hussman warns. Markets Insider. https://markets.businessinsider.com/news/stocks/stock-market-outlook-hussman-bubble-crash-fed-rates-grantham-recession-2023-10

4 Valetkevitch, C. (2023, August 23). S&P 500 to end 2023 up 17% but little gains seen between now and year end: Reuters poll. Reuters. https://www.reuters.com/markets/us/sp-500-end-2023-up-17-little-gains-seen-between-now-year-end-2023-08-23/#:~:text=The%20benchmark%20S%26P%20500%20index,median%20forecast%20of%2041

5 US Leading Indicators. (n.d.). The Conference Board. https://www.conference-board.org/topics/us-leading-indicators

6 Khandekar, A. (2023, October 26). European shares slump 1% ahead of ECB verdict, dismal earnings weigh. Reuters. https://www.reuters.com/markets/europe/european-shares-slump-ahead-ecb-verdict-dismal-earnings-weigh-2023-10-26/

7 Goldman Sachs lifts Europe Inc’s 2023 profit growth forecast to 3%. (2023, October 17). Reuters. https://www.reuters.com/markets/europe/goldman-sachs-lifts-europe-incs-2023-profit-growth-forecast-3-2023-10-17/#:~:text=Oct%2017%20(Reuters)%20%2D%20Goldman,back%20of%20higher%20oil%20prices.

8 Journal, W. S. (n.d.). TMBMKDE-10Y | Germany 10 Year Government Bond Historical Prices – WSJ. Germany 10 Year Government Bond. https://www.wsj.com/market-data/quotes/bond/BX/TMBMKDE-10Y/historical-prices

9 Journal, W. S. (n.d.). TMBMKIT-10Y | Italy 10 Year Government Bond Price & News – WSJ. Italy 10 Year Government Bond. https://www.wsj.com/market-data/quotes/bond/BX/TMBMKIT-10Y

10 Mutikani, L. (2023, October 17). Strong retail sales, factory output point to robust US growth in third quarter. Reuters. https://www.reuters.com/markets/us/us-retail-sales-beat-expectations-september-core-retail-sales-rise-solidly-2023-10-17/

11 Bitcoin USD (BTC-USD). (n.d.). Yahoo! Finance. https://finance.yahoo.com/quote/BTC-USD

12 Lang, H., & Ghosh, K. (2023, October 24). Bitcoin soars to 1-1/2-year high on ETF bets. Reuters. https://www.reuters.com/technology/bitcoin-rises-395-31187-2023-10-23/

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner