Novinka: Odebrána licence Finko AM (Varks) v Arménii

Dne 24. března 2020 zveřejnila rada Centrální banky Arménské republiky (CBA) rozhodnutí o odebrání licence úvěrové společnosti United Credit Joint Stock Company, jež obchoduje pod názvem Varks. Společnost Varks, člen skupiny Finko, je na tržišti Mintos vedena jako Finko AM.

Důvodem pro odebrání licence bylo dle CBA nedodržení požadavků ohledně minimální výše kapitálu.

Finko AM (Varks) je nyní v procesu likvidace na základě článku 2, kapitoly 9 zákona Armenské republiky o úvěrových organizacích. Akcionáři skupiny Finko komunikují a spolupracují s CBA ohledně podrobností tohoto rozhodnutí. Mintos již zapojil místní právníky v Arménii a v tuto chvíli čekáme na více informací ohledně toho, jaké další kroky mohou být podniknuty v zájmu investorů na Mintosu, a na časový rámec likvidačního řízení.

Janis Pizics, generální ředitel Finko, situaci okomentoval takto:

„Toto rozhodnutí je velkým překvapením pro náš arménský tým i pro celou skupinu Finko. Společnost Varks zvažuje všechny možné právní kroky v souladu se zákonem. V tuto chvíli musí akcionář společnosti Varks jmenovat likvidační radu, která bude následně schválena Centrální bankou. Tato rada převezme výkon všech dalších kroků v souvislosti s provozem i pohyby financí a plně se zaměří na uhrazení všech závazků v co nejkratším čase.“

Přečtěte si celé prohlášení v angličtině

Co to znamená pro investory na Mintosu

Od 25. března 2020 nejsou na Primárním a Sekundárním trhu tržiště Mintos dostupné investice do žádných úvěrů poskytnutých společností Finko AM.

Investoři dosud investovali do úvěrů poskytnutých společností Mintos Finance, členem skupiny Mintos, společnosti Finko AM. Splácení těchto úvěrů je vázáno na splácení příslušných úvěrů poskytnutých společností Finko AM dlužníkům.

Investoři jsou proto držiteli nároku vůči Finko AM zajištěným zástavním právem první kategorie na všechny úvěrové pohledávky společnosti Finko AM. Všechny závazky Finko AM vůči investorům jsou navíc zajištěny korporátní garancí poskytnutou společností JSC Finko Group. To znamená, že pokud společnost Finko AM nesplní jakékoliv peněžní závazky plynoucí ze smluv o úvěru, jakmile budou příslušné úvěry splatné, společnost JSC Finko Group je povinna tyto závazky splnit za společnost Finko AM.

V souvislosti s těmito událostmi byl rating společnosti Finko AM na platformě snížen na D. Nový rating vstoupil v účinnost dne 26. března 2020.

O společnosti Finko AM (Varks) 

Společnost Finko AM, založená v roce 2016, je všeobecná úvěrová organizace, která svým zákazníkům díky efektivnímu procesu žádosti o úvěr nabízí rychlý a snadný přístup k penězům. Varks.am je jednou z předních alternativních úvěrových společností v Arménii. K 31. prosinci 2019 disponovala společnost čistý úvěrovým portfoliem v hodnotě vyšší než 28 milionů € a vlastním kapitálem ve výši 18 milionů €. Poměr vlastního kapitálu k aktivům (E/A) dsoahoval 31 %.

V tuto chvíli dosahuje celková výše stávajících investic investorů na Mintosu do úvěrů společnosti Finko AM 23 772 664 €. Počet investorů disponujících aktivními investicemi do úvěrů poskytnutých společností Finko AM je 54 128 a průměrná výše investice je 439 € na investora. Objem plateb ve zpracování ze strany Finko AM dosahuje v současnosti 3 692 565 €.

O nových plánech či dalších změnách ze strany společnosti Finko AM Vás budeme informovat, jakmile se dozvíme více.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner