Odpovědi otázek z webináře ID finance jsou zde

ID Finance společně se společností Mintos pořádala 24. dubna 2018 webinář, na kterém se diskutovaly poslední finanční výsledky společnosti ID Finance a investiční možnosti v Kazachstánu. Investoři dostali po prezentaci možnost položit otázky dvou řečníkům – CEO společnosti ID Finance Borisi Batinovi a CFO společnosti ID Finance Kazachstan Alexandru Pakovi. Vzhledem k časové tísni nebyly během webináře některé otázky odpovězeny, a proto si můžete na ně přečíst odpovědi od ID Finance níže:

Jsou půjčky na Mintos zabezpečeny (skutečným aktivem) nebo to jsou nezabezpečené půjčky? 

ID Finance půjčky na Mintos jsou zabezpečeny garancí zpětného odkoupení. To znamená, že ID Finance vrátí nezaplacenou část zpět, pokud je půjčka v prodlení 60 dní. ID Finance vystupuje jako garant tohoto závazku.

Jaké je momentálně celkové dobré úvěrové portfolio? Dobrým portfoliem mám na mysli, půjčky, které nejsou po splatnosti více než 90 dní. 

Momentálně máme hrubé úvěrové portfolio, těchto půjček 83 milionů USD.

Jak pokračuje geografická expanze?

Momentálně jsme v 8 státech: Španělsku, Gruzii, Rusku, Kazachstánu, Bělorusku, Polsku, Brazílii a Mexiku. V roce 2018 máme v plánu začít podnikánt v Kolumbii a v roce 2019 chceme vstoupit na Indický trh. Také máme plány expandovat v roce 2020 naše podnikání do USA.

Jaké jsou vaše odhady růstu a cíle v následujících letech?

V roce 2018 očekáváme nárůst objemu půjček o 113 % a tržeb o 90 %. Poskytnuté půjčky v roce 2018 v hodnotě 421 milionů USD a tržby 232 milionů USD.

Jak velká část růstu bude z Kazachstánu?

Poskytnuté půjčky se zvýší z 197 milionů USD na 421 milionů USD (neboli nárůst 224 milionů USD). Z nichž 41,5 milionu USD pochází s Kazachstánu neboli 19% celkových poskytnutých půjček.

ID Finance nabízí investorům možnost investovat v Kazašském tenge. Jaké spatřujete momentálně měnové riziko?

Měnové riziko považujeme momentálně za normální. Hlavní fundamentální ukazatel úrokové sazby kazachšského tenge je cena ropy. Během posledního roku vidíme silný růstový trend na ceně ropy Brent.

Proč by měl investor investovat do půjček z Kazachstánu a konkrétně do půjček od ID Finance z daného státu?

Hlavní důvody jsou:

– Vysoká úroková sazba. Až 17 % ročně.

– Garance zpětného odkupu

– Diverzifikace (vystavením se místním kazašské měně – tenge)

V případě, že jste webinář zmeškali, můžete ho shlédnout zde.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner