Ohlédnutí za rokem 2021 v Mintosu

V roce 2021 se nám v Mintosu povedlo udělat velké věci, které vedly k mnoha klíčovým změnám, a to jak pro nás, pro úvěry jako třídu aktiv, tak i pro celý trh s alternativními financemi. Důležité je, že se k nám na této cestě přidalo mnoho investorů, za což jsme nesmírně vděční.

Pojďme si společně připomenout, jaké nejdůležitější události nám rok 2021 přinesl.

Pokračovali jsme ve stálém růstu

Mārtiņš Valters, spoluzakladatel a provozní a finanční ředitel Mintosu, říká: „V roce 2021 jsme se primárně věnovali cílům souvisejícím s regulací. Na této dlouhé cestě, na jejímž konci jsme získali povolení k provozování investičního podniku, se našim týmům povedlo dokončit přes 1 500 úkolů. Jsme hrdí na to, že tato naše iniciativa nastavila novou laťku pro úvěrové investiční platformy, jelikož získání povolení dle pravidel EU jde ruku v ruce s bezpečnějším investičním prostředím pro investory. Pro všechny současné i budoucí hráče na trhu se zároveň jedná o nový směr působení, kterým se vymezujeme proti negativním náladám vyvolaným těmi, kteří chtějí těžit z důvěry investorů, jež jsme si v průběhu let vybudovali.“

Mārtiņš dodává, že ačkoliv byl tým Mintosu zcela ponořen do práce okolo všech těchto úkolů, platforma nadále organicky rostla. „V roce 2021 se na Mintos zaregistrovalo téměř 100 000 nových investorů. Celková výše nesplacených investic po celý rok taktéž rostla a v prosinci se dokonce téměř vyrovnala úrovni před pandemií. Celkem bylo v roce 2021 do úvěrů investováno 1,7 miliardy €, což je více než v roce předešlém. To svědčí o naší síle a dokazuje, že Mintos je stále vedoucím hráčem na poli úvěrových investičních platforem v Evropě.“

Důležité milníky v Mintosu

Získali jsme licence

V srpnu 2021 jsme učinili zásadní krok k tomu, abychom se stali nejoblíbenější platformou pro retailové investory, neboť jsme získali povolení k provozování investičního podniku a instituce elektronických peněz.

Pokračovali jsme v optimalizaci úvěrů jako třídy aktiv

Pracovali jsme na přechodu na úvěrové listy, nový druh finančních nástrojů, který investorům umožní investovat do úvěrů v plně regulovaném prostředí.

Uzavřeli jsme inovativní partnerství

Mintos spojil síly se společností Nasdaq CSD a vyvinul API řešení pro přidělování kódů ISIN pro úvěrové listy. Tato nová služba je první svého druhu v Pobaltí a jednou z prvních v celé Evropě.

Hledali jsme nové způsoby, jak investorům pomoci budovat bohatství v dlouhodobém horizontu

Dokončili jsme koncepci a provedli sérii uživatelských testů pro nový druh produktu – ETF neboli burzovně obchodované fondy. Na uvedení ETF na platformu Mintos se můžete těšit již letos!

Rok ekonomické odolnosti

Situaci na investičním trhu jako takovém komentuje Jānis Praņēvičs, vedoucí týmu Partnerships, takto: „Přestože vlny covidu-19 byly v roce 2021 tím hlavním tématem asi po celém světě, jejich makroekonomický dopad byl mnohem mírnější a v případě finančních trhů dokonce minimální. Lidé i jednotlivé obory si již zvykli na život v pandemii. Přestože obory úzce spojené s volným časem a cestováním pociťovaly negativní efekty pandemie, okolo 90 % globálního hospodářství dosahovalo stejných výsledků jako za normálních podmínek. Spotřebitelům se navrátila důvěra v jejich hlavní funkci, tedy utrácení, což mělo za přímý následek i návrat k půjčování peněz. Schopnost dlužníků hradit splátky úvěrů se taktéž stabilizovala a úvěrové společnosti tak zažily skvělý rok, během kterého se kvalita úvěrových portfolií vrátila na úroveň před pandemií. V rámci hodnocení portfolií klientů jsme například zaznamenali trend nárůstu objemu poskytovaných úvěrů a zdravé ziskovosti.“

Jānis také zmiňuje, že navzdory šíření nové varianty omikron lámou finanční trhy nové rekordy a sledují obecný trend návratu k normální dynamice. K situaci s úvěrovými společnostmi na Mintosu pak Jānis dodává: „Zaznamenali jsme trend, který se opakuje v posledních měsících každého kalendářního roku – lidé si půjčují více a nabídka úvěrů na platformě tak roste.“

Neutuchající snahy o vymáhání prostředků

Co se týče prostředků v procesu vymáhání, Dmitry Amelin, vedoucí vymáhání pohledávek v Mintosu, říká, že je jeho tým spokojen s pokrokem dosaženým v roce 2021, především v souvislosti s prostředky investorů a Mintosu, které úvěrové společnosti z různých důvodů nesplatily včas.

„To, že se nám podařilo získat zpět asi 50 % expozice, je pouze špičkou ledovce, pod kterou se ukrývají tisíce hodin práce – schůzky, vyjednávání, návrhy a realizace. Co se týče našeho přístupu k práci na těchto případech, důležitým prvním krokem je zhodnotit, jaké problémy k dané situaci vedly, abychom mohli správně zvolit další postup. V těžkých časech jsme většinou nuceni přehodnotit sílu vedení těchto úvěrových společností, jelikož je zcela přirozené, že se může lišit od normální situace.“

Dmitry dále zmiňuje, že bylo získání prostředků v plné výši dosaženo v 5 případech: Aforti, Iute Kosovo, Peachy, Akulaku a Kredit 24. „Ve všech uzavřených případech byl úspěch založen hlavně na schopnosti společností splatit své pohledávky, neméně důležitou roli však sehrála i ochota vedení úvěrových společností vést upřímnou a transparentní komunikaci. Tím nejlepším příkladem za všechny je Kredit 24. Společnost se nacházela v nelehké situaci, díky skvělé komunikaci a ochotě najít řešení s Mintosem jsme však dosáhli úspěšného uzavření případu,“ říká Dmitry.

Dále uvádí ještě jeden příklad: „Přestože jsme se se společností Aforti několikrát dohodli na restrukturalizaci, neochota dodržovat uzavřenou dohodu nás přiměla vydat se soudní cestou, díky které se nám povedlo případ Aforti úspěšně uzavřít.“

Nejnáročnějšími případy jsou dle Dmitryho v tuto chvíli společnosti AlexCredit a GetBucks Botswana a Zambie. „Likvidace společností Cashwagon je stále v procesu, čekáme tedy, co bude jejím výsledkem. V případu společnosti Dziesiatka Finanse jsme se také obrátili na soud a očekáváme, že v nadcházejícím období se tento případ posune kupředu.“

Dmitry dále poznamenal, že k pravidelnému splácení prostředků v procesu vymáhání dochází u společností Capital Service, Monego, Finko Ukrajina a Finko Arménie, a že dobře si vede i společnost ExpressCredit Zambie.

„Soudní řízení jsou pro nás vždy až tou poslední možností, ale nevyhýbáme se jim, pokud se domníváme, že jsou nezbytná pro ochranu zájmů našich investorů a naší společnosti,“ uzavírá Dmitry.

A jaký je Váš příběh na Mintosu?

S radostí oznamujeme, že jsme právě spustili exkluzivní doplněk naší aplikace: Mintos Recap 2021. Pro každého investora na Mintosu jsme připravili jedinečné příběhy, které představují souhrn jeho investičních výsledků za rok 2021 a zdůrazňují zajímavá fakta a úspěchy. Investoři si tak mohou nejen prohlédnout svůj pokrok na Mintosu, ale také snadněji nastavit investiční cíle pro tento rok.

Chcete-li si prohlédnout svůj příběh, zamiřte do aplikace Mintos! Pokud ji ještě nemáte, můžete si ji stáhnout z App Store nebo Google Play.

Rozdáváme celkem 22 svetrů investorům, kteří své  Mintos Recap 2021 budou sdílet na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru. Stačí, abyste na sociální síti, kde sdílíte obsah, sledovali Mintos, dále označili profil Mintosu a přidali hashtag #MintosRecap2021. Pokud svůj obsah sdílíte neveřejně, můžete nám také v soukromé zprávě zaslat snímek obrazovky Vašeho příspěvku na Instagramu nebo Facebooku. Zúčastnit slosování se můžete až do 5. ledna 2022 23:59 SEČ. Výherci budou vybráni náhodně.

Ještě jednou bychom rádi poděkovali všem, kteří s námi byli na této neuvěřitelné cestě, a přejeme Vám úspěšný nový rok!

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner