Oktobra Mintos ieskats: Kas gaidāms Mintos platformā sarunā ar Mārtiņu Šulti

Šī mēneša ieskatā Mintos vadītājs un līdzdibinātājs Mārtiņš Šulte izklāsta svarīgākos aizvadītā ceturkšņa notikumus Mintos platformā un sniedz ieskatu par to, ko tu vari sagaidīt nākamajos mēnešos.

Īss 3. ceturkšņa pārskats

Aizvadītais ceturksnis bija pārmaiņu laiks, kas iezīmēja ilgstošā pārejas procesa uz parādzīmēm beigas. “Pāreja uz parādzīmēm nesa virkni pārmaiņu gan Mintos platformai, gan investoriem. Pārmaiņas ne vienmēr ir vieglas, arī Mintos un investoriem bija nepieciešams laiks, lai pielāgotos regulētai investīciju sistēmai. Tāpēc esam priecīgi, ka šī pāreja ir noslēgusies un investori tagad var izmantot priekšrocības, ko sniedz papildu pārredzamība un aizsardzība saskaņā ar MiFID regulējumu (ES finanšu tirgu regulējuma stūrakmens),” komentē Mārtiņš Šulte.

Ceļš uz regulējumu jau pats par sevi bija izaicinājumiem bagāts, bet Ukrainā notiekošā kara radītā ietekme to negaidīti sarežģīja vēl vairāk. Šulte skaidro:“Lai gan Krievijas kreditēšanas uzņēmumi nepārtrauc darbību, Krievijas Centrālās bankas noteiktie ierobežojumi joprojām ir spēkā. Šo ierobežojumu dēļ Krievijas kreditēšanas uzņēmumiem ir noteikts limits summai, ko tie katru mēnesi var pārskaitīt Mintos investoriem. Mēs esam nenogurstoši strādājuši, lai atgūtu šos investoru līdzekļus, un pēdējā laikā ir vērojami pozitīvi pavērsieni – Revo ir saņēmis atļauju pārskaitīt lielākus maksājumus.”

Skatoties plašāk, finanšu tirgi ir bijuši nestabili, jo piegāžu ķēžu problēmas un enerģijas cenas (cita starpā) izraisīja strauju inflācijas kāpumu un procentu likmju pieaugumu. Rezultātā vairākas lielas aktīvu klases tika pakļautas spiedienam (lasi septembra Mintos ieskatu).

Tanī pat laikā vidējā procentu likme Mintos platformā ir konsekventi augusi. “Šobrīd vidējā procentu likme ir viena no augstākajām Mintos vēsturē. Turklāt investoriem ir bijusi iespēja piedalīties naudas atmaksas kampaņās, lai vēl vairāk palielinātu atdevi,” skaidro Šulte.

Kas sagaidāms Mintos platformā?

Runājot par nākotni, Šulte norāda, ka “vislielākā uzmanība arī turpmāk tiks veltīta līdzekļu atgūšanai. Mēs turpināsim sadarboties ar Krievijas kreditēšanas uzņēmumiem, lai atgūtu investoru līdzekļus, un tāpat kā līdz šim sniegsim jaunāko informāciju tiklīdz būs kādi jauni pavērsieni.”

“Protams, mēs strādāsim arī pie gadījumiem ārpus Krievijas. Tuvāko mēnešu laikā mēs beidzot varēsim informēt par Wowwo lietas iznākumu. Savukārt procesā esošie maksājumi no IDF Eurasia, ID Finance un Creditstar ir pārstrukturēti, un tagad ir noslēgti līgumi, kas tiem ir jāievēro (un kas jau tiek ievēroti) līdz gada beigām. Kā minēts mūsu pēdējā līdzekļu atgūšanas atjauninājumā, šogad esam guvuši ievērojamus panākumus līdzekļu atgūšanā, un esam pārliecināti, ka tas turpināsies,” piebilst Šulte.

Progress ir vērojams arī attiecībā uz ieturējuma nodokļa prasībām privātpersonām. Kad Mintos platformā tika ieviestas parādzīmes, ieturējuma nodokļa likme (ko nosaka likums) bija 20% (ar nodokļu rezidenta sertifikātu tā tika samazināta uz 10%). Taču Mintos jau bija uzsācis darbu, lai samazinātu ieturējuma nodokļa likmi līdz 5%. Mārtiņš Valters, Mintos darbības direktors un līdzdibinātājs, skaidro, ka “kopā ar finanšu nozares asociāciju mēs esam sasnieguši ievērojamu progresu, lai panāktu likuma izmaiņu apstiprināšanu. Sagaidām, ka nākamo apstriprinājumu kārtu saņemsim līdz mēneša beigām. Pēc tam var paiet aptuveni mēnesis, līdz prezidents dos galīgo apstiprinājumu. Ja viss noritēs veiksmīgi, 5% ieturējuma nodokļa likme privātpersonām varētu stāties spēkā ap 1. janvāri.

Ieturētais 5% nodoklis joprojām tiks uzskatīts par samaksāto nodokli, un lielākajā daļā valstu investori to var izmantot, lai gada beigās kompensētu vietējo nodokļu maksājumu. Turklāt nebūs jāiesniedz papildu informācija (piemēram, nodokļu rezidenta apliecība). Šie ir tirgū vadošie notikumi, un mēs ceram, ka tuvākajā nākotnē varēsim ieviest samazināto likmi (privātajiem) investoriem.”

Šulte piebilst, ka turpmākajos mēnešos “investori var sagaidīt vēl labākas diversifikācijas iespējas, jo Mintos platformai pievienosies jauni kreditēšanas uzņēmumi. Papildus tam mēs sāksim sniegt savus licencētos pakalpojumus jaunos ES tirgos, lai vēl vairāk investoru varētu investēt aizdevumos regulētā vidē.”

Tiek strādāts arī pie jauna produkta piedāvājuma investoriem Mintos platformā – ETF. Mintos produkta vadītājs Mārcis Goģis skaidro: “Esam pabeiguši izpētes un analīzes posmu, tostarp tehniskā risinājuma koncepciju un dizaina prototipu, kas ir testēts ar vairākiem Mintos investoriem un beta testētāju grupām, tāpēc pats piedāvājums ir definēts. Sākotnēji, sākoties karam Ukrainā, šis projekts tika apturēts, taču tagad esam pie tā atgriezušies, un var sākties izstrādes fāze. Virzoties uz priekšu šajā procesā, mēs investoriem sniegsim plašāku informāciju.”

“Sākoties gada pēdējam ceturksnim, mēs ar prieku turpinām piedāvāt investoriem pasīvu veidu, kā uzlabot savu labklājību ilgtermiņā,” piebilst Šulte.  Ņemot vērā investīciju tirgus volatilitāti, daudzi investori maina savu pieeju, jo tradicionālie aktīvi ir pakļauti spiedienam. Tāpēc tagad vairāk nekā jebkad iepriekš alternatīvas, piemēram, aizdevumi ir vērtīgs papildinājums jebkuram investīciju portfelim.

Uzzini, kā izveidot diversificētu portfeli Mintos platformā, apmeklējot investoru akadēmiju.

Mintos darbība 2022. gada septembrī

Septembrī Mintos platformā bija vērojams būtisks investīciju aktivitātes pieaugums. Mintos partnerības vadītājs Pēteris Miķelsons skaidro: “Septembrī katru nedēļu tika investēti aptuveni 13 miljoni eiro salīdzinājumā ar vidēji 11,5 miljoniem eiro augustā. Turklāt vidējā procentu likme turpināja pieaugt.”

Ja gribi izlasīt iepriekšējās Mintos ieskata publikācijas, tās ir atrodamas Mintos ieskata arhīvā.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner