Pierwotni pożyczkodawcy: Wywiad z ID Finance

ID Finance to dynamicznie rozwijający się dostawca usług finansowych i pionier FinTech na rynkach wschodzących. Jego działalność obejmuje analizę danych, ocenę zdolności kredytowej i cyfrowe usługi finansowe. Firma jest największym pożyczkodawcą on-line w Rosji oraz prowadzi operacje w Kazachstanie, Gruzji, Polsce, Hiszpanii i Brazylii. Obecnie planuje zwiększyć swoją obecność w Ameryce Łacińskiej poprzez wejście w 2018 r. na rynek kolumbijski.

Boris Batine, CEO ID Finance, i Alexander Pak, CFO ID Finance Kazachstan, spotkali się z Mintos, aby porozmawiać o przyszłych planach firmy i jej obecnej ofercie na naszej platformie.

Jakie produkty kredytowe oferują Państwo swoim klientom?

Boris Batine: ID Finance to grupa FinTech, która specjalizuje się w analizie danych, ocenie zdolności kredytowej i cyfrowych usługach finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat staliśmy się międzynarodową grupą, która w 2017 r. wygenerowała przychód przekraczający 100 mln USD.

ID Finance świadczy usługi na całym świecie – w Hiszpanii, Polsce, Rosji, Brazylii, Gruzji, Kazachstanie i Meksyku – pod takimi markami jak MoneyMan, AmmoPay, Solva czy Plazo. Firma przyczynia się do rozwoju rynku finansowego: oferuje pożyczki osobom, które nie mają dostępu do usług bankowych i pomaga im budować historię kredytową.

Jakie są plany ID Finance na rok 2018?

Boris Batine: W pierwszym kwartale 2018 r. firma udzieliła pożyczek o łącznej wartości 73,6 mln USD. Do końca roku planujemy zwiększyć tę kwotę do 453 mln USD, czyli osiągnąć 2,5-krotnie wyższy wynik niż w 2017 r.

Nadal pozostaniemy aktywni na rynkach wschodzących. W 2018 r. zaczniemy prowadzić działalność w Kolumbii. Ponadto w krajach, w których jesteśmy już obecni, zaoferujemy nowe produkty finansowe.

Naszym celem jest zwiększenie oferty na nowych i obecnych rynkach.

W jaki sposób oceniają Państwo zdolność kredytową? Jakie czynniki biorą Państwo pod uwagę?

Boris Batine: ID Finance ma własne zaplecze techniczne. Jedną z naszych przewag jest w pełni zautomatyzowany proces akceptacji wniosków i udzielania pożyczek. Do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców korzystamy z metod obliczania prawdopodobieństwa opartych na statystyce i danych zebranych z różnych źródeł.

Algorytm naszego innowacyjnego systemu scoringowego wykorzystuje kilka tysięcy zagregowanych elementów, takich jak technologie wielokrotnego wyszukiwania, uczenie się maszyn, sztuczna inteligencja i eksploracja danych, wewnętrzne historie kredytowe, usługi przeciwdziałające oszustwom oraz dane z wywiadowni gospodarczych i innych źródeł, np. informacje o tym, czy potencjalny pożyczkobiorca płaci na czas rachunki za telefon komórkowy.

Jednym z bardziej nietypowych parametrów do oceny wypłacalności pożyczkobiorcy jest zachowanie na naszej stronie internetowej. W 2017 r. wprowadziliśmy behawioralny system biometryczny, który pozwala na identyfikację osoby poprzez jej wzorzec naciskania klawiszy.

Dlaczego inwestorzy z Mintos powinni inwestować w pożyczki ID Finance?

Alex Pak: ID Finance oferuje jedne z najlepszych warunków inwestycyjnych na rynku. Ponadto nasze pożyczki na platformie Mintos są zabezpieczone gwarancją wykupu. Mamy silny i zdywersyfikowany portfel obejmujący siedem krajów oraz oferujemy szeroki wachlarz produktów inwestycyjnych.

Naszym celem jest zbudowanie kompleksowego ekosystemu finansowego, który będzie w odpowiednim momencie spełniał potrzeby klienta. Uważamy, że w niedalekiej przyszłości sukces odniesie jedynie podejście skoncentrowane na kliencie, które opiera się na technologii.

Warto zaznaczyć, że ID Finance jest uznaną marką. Przykładowo zajęliśmy drugie miejsce wśród najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw FinTech (FT 1000 Europe Listing) oraz zajęliśmy 5 miejsce w rankingu Inc 5000 Europe.

Ponadto oferujemy naszym inwestorom wysokie zwroty. W przypadku pożyczek z Kazachstanu jest to nawet 17%.

ID Finance obecnie koncentruje się na globalnej ekspansji. Jaki będzie miała wpływ na Państwa model biznesowy?

Boris Batine: ID Finance dynamicznie rozwija się na świecie – w ciągu pięciu lat umocniliśmy swoją pozycję na siedmiu rynkach, a obecnie planujemy dalszą ekspansję w Amerykach.

Według naszych przewidywań już do 2019 r. 80% łącznego dochodu firmy będzie generowana poza granicami Rosji. Strategia firmy koncentruje się na dalszym silnym wzroście w oparciu o dywersyfikację produktów finansowych i naszego portfela pożyczkowego.

Czy mogą Państwo przybliżyć nam swoją działalność w Kazachstanie?

Alex Pak: Kazachstan ma bardzo duży potencjał rozwoju w sektorze FinTech. Około 80% społeczeństwa ma dostęp do internetu (w ciągu 10 lat nastąpił wzrost o 70%), a ponad pięć milionów Kazachów posługuje się podpisem cyfrowym, co ułatwia korzystanie z usług FinTech. W najbliżej przyszłości liczba ta ma ponad dwukrotnie wzrosnąć.

ID Finance jest liderem na kazachskim rynku; promujemy rozwój branży w tym kraju. W Kazachstanie oferujemy pożyczki pod markami MoneyMan i Solva, pomagając spełnić potrzeby finansowe różnych grup klientów. Niemal jedna czwarta pożyczek w portfolio grupy ID Finance pochodzi z Kazachstanu, co oznacza, że jest to dla nas rynek o strategicznym znaczeniu.

Co wyróżnia kazachski rynek na platformie Mintos?

Alex Pak: Inwestorzy mogą używać krajowej waluty Kazachstanu – tenge (KZT). Waluta ta znajduje się obecnie w trendzie aprecjacyjnym, co może dodatkowo zwiększyć zysk z inwestycji.

Inwestorzy mogą się sami o tym przekonać. ID Finance współpracuje z Mintos od połowy kwietnia. W ciągu pierwszego półtora miesiąca KZT umocnił się wobec EUR o 7,2%. Oznacza to, że w tym okresie inwestorzy na Mintos uzyskali zysk w wysokości 10%. Choć trend ten ma być długoterminowy, kursy wymiany są zmienne, zatem nie można ich dokładnie przewidzieć, ani tym bardziej zagwarantować.

Głównym czynnikiem wzrostu tenge są ceny ropy, które rosną w 2018 r. Korzystając z rynku Mintos, ID Finance planuje do końca bieżącego roku sfinansować pożyczki na łączną kwotę 6 mln euro. Szacujemy, że 40% tej kwoty będzie w KZT.

Obecnie udział Mintos w strukturze finansowej ID Finance wynosi 7%, lecz w najbliższej przyszłości planujemy go zwiększyć.

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner