Polska: kraj nieskończonych możliwości

Chcesz maksymalnie wykorzystać okazje na rynku Mintos? Na naszej platformie znajduje się wiele możliwości inwestycji, zatem warto wiedzieć, którą wybrać. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy serię artykułów opisujących wyjątkowe możliwości, które oferuje dany kraj. Publikację zaczynamy od Polski.

Dla wielu inwestorów Polska może nie być atrakcyjna. Jednakże rynek finansowania pozabankowego w tym kraju szybko się rozwija. Na platformie Mintos Polska znajduje się w grupie pięciu największych rynków pod względem podaży pożyczek i oferuje zdywersyfikowaną możliwość inwestycji w euro (EUR), złotym polskim (PLN), a nawet funcie brytyjskim (GBP).

Dlaczego warto wybrać Polskę?

Polska gospodarka od 23 lat nieprzerwanie się rozwija i jest szóstym pod względem wielkości rynkiem w Unii Europejskiej. Ponadto nic nie wskazuje, aby wkrótce trend ten miał wyhamować. Według Instytutu Brookings od 1989 r. PKB per capita w Polsce zwiększyło się ponad dwukrotnie, a w porównaniu do gospodarek na podobnym etapie rozwoju Polska doświadczyła najszybszego wzrostu. Gospodarka kraju wykazała dużą odporność w trudnych okresach, a w trakcie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2009 była jedynym krajem w UE, którego nie dotknęła recesja. Silny i stabilny wzrost w Polsce może już wkrótce pobić światowe rekordy.


Źródło: tradingeconomics.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w trzecim kwartale 2017 r. polska gospodarka wykazała wzrost 4,9% w ujęciu rok do roku, przekraczając tym samym oczekiwany roczny wzrost na poziomie 3,4%. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, powiedział: „Podejrzewam, że w przyszłym roku [2018] ten wzrost będzie niższy niż w tym – ten jest wyjątkowo wysoki – ale nadal bardzo przyzwoity, bliski tempa naturalnego, czyli między 3,5 a 4 procent.”

Według PwC gospodarka ma potencjał do wzrostu o ok. 3% rocznie do 2030 r. i 2,5% rocznie do 2050 r.

Eksperci dostrzegają silny wzrost Polski. W październiku 2017 r. agencja FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z rynków rozwijających się do rozwiniętych. Polska jest pierwszym krajem z Europy Wschodniej, która znalazła się w tym gronie.

Dzięki dużemu wzrostowi obecnie Polska jest jednym z najbardziej obiecujących europejskich rynków do inwestycji. W przypadku inwestowania w pożyczki stabilność ekonomiczna oznacza niższe ryzyko niespłacania zobowiązań w związku ze spowolnieniem gospodarki.

Rynek finansowania pozabankowego w Polsce

Rynek finansowania pozabankowego w Polsce jest stosunkowo młody. Jednakże w kilku ostatnich latach szybko się rozwijał, ponieważ niski poziom zadłużenia i stosunkowo wysoki koszt tradycyjnych pożyczek przyczynił się do powstania wielu firm pożyczkowych w Polsce. W 2015 r. Polska znalazła się w gronie 15 największych krajów w Europie pod względem wolumenu finansowania pozabankowego.

Podobnie do wielu innych krajów, w których organy regulacyjne stoją przed wyzwaniem polegającym na określeniu najlepszego podejścia regulacyjnego do zarządzania wzrastającą podażą i popytem na finansowanie pozabankowe i innowacyjne rozwiązania finansowe, przyszłość sektora FinTech w Polsce, w szczególności rynku pozabankowego, zależy od przyjętych rozwiązań. Eksperci przewidują, że o ile nie zostaną wprowadzone restrykcyjne regulacje, rynek finansowania pozabankowego w Polsce może dynamicznie się rozwijać. Statista szacuje roczny wskaźnik wzrostu wartości transakcyjnej na rynku FinTech w Polsce na poziomie 14,6% w ciągu kolejnych pięciu lat. Dla inwestorów na rynku Mintos oznacza to nieustanną podaż pożyczek udzielonych w Polsce o atrakcyjnych stopach zwrotu.

Dlaczego warto wybrać złotego?

Jedną z korzyści Mintos jest możliwość inwestowania w różnych walutach. Złoty polski jest jedną z dziewięciu walut obecnie dostępnych na Mintos.

Dla inwestorów mieszkających w Polsce inwestowanie w złotym jest oczywiste – pozwala uniknąć prowizji za wymianę walut i niepokoju związanego z wahaniami kursu. Jednakże inwestowanie w złotym może być również atrakcyjną opcją dla inwestorów z innych krajów. Według ekspertów obecnie jest dobry moment na ten krok.

Na początku 2017 r. złoty polski był jedną z najsilniejszych walut z rynków wschodzących w porównaniu do euro. Choć niestabilna sytuacja polityczna spowodowała wahania złotego, waluta pozostała silna i w 2017 r. umocniła się o około 5,5% względem euro. Dzięki temu złoty wraz z koroną czeską jest najsilniejszą walutą roku według NASDAQ.

To zwiększenie zaufania było spowodowane lepszymi perspektywami wzrostu dla Polski i ponownym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów obligacjami w złotym.

Kurs wymiany PLN na EUR

Źródło: XE.com

Pożyczki z Polski na Mintos

Uważamy, że Polska jest jednym z najbardziej obiecujących europejskich rynków do inwestycji. Aby pokazać, jak ważne są dla nas operacje z Polski, nasza strona jest dostępna w polskiej wersji językowej. Mintos ma również przedstawicielstwo w Polsce i jest członkiem European Fintech Forum. Pozwala to nam być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na krajowym rynku finansowania pozabankowego, nawiązywać współpracę z polskimi pożyczkodawcami oraz zapewniać najlepsze warunki inwestorom z platformy Mintos.

Według wolumenu inwestycji obecnie Polska znajduje się w pierwszej piątce krajów na rynku Mintos – ma ona sześciu aktywnych pierwotnych pożyczkodawców, którzy w styczniu 2018 r. sfinansowali pożyczki o łącznej wartości 34 mln euro.

Kwota finansowana przez platformę Mintos, mln EUR od stycznia 2018 r.

Dołożyliśmy wielu starań, aby zachęcić najlepszych pożyczkodawców działających na polskim rynku do dołączenia do Mintos oraz prowadzimy dalsze starania w celu pozyskania kolejnych.

Polski rynek na rynku Mintos składa się z sześciu aktywnych pierwotnych pożyczkodawców:

– krajowy gigant pożyczek dla klientów indywidualnych AASA Polska,
– Aforti Finance, pożyczkodawca wspierający firmy z sektora MŚP,
– doświadczony polski pożyczkodawca Capital Service,
– polski oddział międzynarodowego pożyczkodawcy Creditstar,
– polska spółka zależna GetBucks, międzynarodowej grupy z sektora FinTech,
– polska spółka zależna Mogo, największej firmy w regionie udzielającej leasingu samochodowego.

Rok założenia w Polsce (liczba pracowników)

Dzięki różnorodnej ofercie firm polski rynek może zaoferować inwestorom na platformie Mintos szeroki wachlarz pożyczek: od pożyczek samochodowych po krótko- i długoterminowe pożyczki konsumpcyjne.

Rodzaj pożyczki dostępnej na Mintos

Ponadto każdy pożyczkodawca na rynku Mintos oferuje możliwości inwestowania zarówno w euro (EUR), jak i w złotym polskim (PLN). Mogo jest pierwszą firmą, która oferuje także pożyczki z Polski w funcie brytyjskim (GBP).

Wszyscy pożyczkodawcy, którzy znajdują się na rynku Mintos, przeszli analizę w oparciu o due diligence. Jednym z głównych wskaźników w tym procesie jest dochodowość firmy, która ma zabezpieczać jej zdolności do zobowiązań finansowych wobec inwestorów korzystających z platformy Mintos. Większość polskich pożyczkodawców na Mintos wykazuje stabilną dochodowość, natomiast mniejsze i niedawno założone firmy są wspierane przez grupę spółek, do której należą.

Przychody i rentowność, rok obrotowy 2016

Wszyscy pożyczkodawcy mają również silne pozycje kapitałowe i zobowiązania ze strony udziałowców, co zapewnia kontynuację prowadzonej działalności i zdolność do przetrwania w niekorzystnych warunkach rynkowych lub zmianie jakości aktywów.

Struktura kapitału, rok obrotowy 2016

Po nawiązaniu współpracy stale monitorujemy wyniki pożyczkodawców, aby mieć pewność, że ich działalność jest stabilna.

Podsumowanie

Polski rynek ma wiele do zaoferowania na rynku Mintos, w tym dużą różnorodność pożyczek, inwestycje w kilku walutach oraz liczne możliwości dywersyfikacji. Jeżeli chcesz wykorzystać te niezliczone okazje, przejdź do rynku pierwotnego na Mintos i poznaj dostępne możliwości.

Już niedługo przedstawimy kolejną analizę kraju obecnego na platformie Mintos, w której znajdziesz informacje o unikalnych okazjach na rynku.

Najnowsze aktualności

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner