Przegląd roku 2021 na Mintos

W roku 2021 dokonaliśmy wielkich rzeczy na Mintos, co spowodowało wiele transformacyjnych zmian – dla nas, była to klasa aktywów kredytowych i szerszy rynek alternatywnego finansowania. Co ważne, mieliśmy wielu inwestorów, którzy dołączyli do nas w tej podróży, za co jesteśmy im niezwykle wdzięczni.

Poświęćmy chwilę, aby przypomnieć sobie kamienie milowe Mintos w roku 2021.

Kontynuacja trwałego wzrostu

Według Martinsa Valtersa, współzałożyciela, dyrektora operacyjnego i dyrektora finansowego Mintos, „w 2021 roku pracowaliśmy głównie nad celami związanymi z regulacjami w naszych zespołach, które wykonały około 1 500 zadań w trakcie tej długiej podróży, która doprowadziła nas do stania się licencjonowaną firmą inwestycyjną. Jesteśmy dumni, że ta inicjatywa Mintos ustanowiła nowy standard dla platform inwestycyjnych opartych na pożyczkach, ponieważ posiadanie licencji ustalonych przez UE zapewnia inwestorom bezpieczniejsze środowisko inwestycyjne. Jednocześnie, wyznacza to nową ścieżkę dla obecnych i potencjalnych graczy na naszym rynku, chroniąc nas przed negatywnym podejściem ze strony tych, którzy chcą szybko zarobić na budowanym przez lata zaufaniu inwestorów”.

Martins wyjaśnia, że jakkolwiek zespół był mocno zaangażowany w zarządzanie wszystkimi tymi zadaniami, platforma nadal rozwijała się organicznie. „W roku 2021 zobaczyliśmy blisko 100 000 nowych inwestorów zarejestrowanych na Mintos, a poziomy dokonywanych inwestycji stale rosły w ciągu roku, zbliżając się w grudniu br. do poziomów sprzed pandemii. W 2021 roku w pożyczki na Mintos zainwestowano łącznie 1,7 mld EUR, czyli więcej niż rok wcześniej – co stanowi potwierdzenie naszej siły i utrzymuje Mintos jako lidera rynku pożyczkowych platform inwestycyjnych w Europie”.

Główne kamienie milowe Mintos

Otrzymaliśmy licencję

W sierpniu 2021 r. zrobiliśmy znaczący krok w kierunku stania się platformą pierwszego wyboru dla inwestorów detalicznych uzyskując licencję firmy inwestycyjnej i stając się instytucją pieniądza elektronicznego.

Kontynuowaliśmy optymalizację klasy aktywów pożyczkowych

Pracowaliśmy nad przejściem na nowe instrumenty finansowe, czyli Noty, które umożliwią inwestorom inwestowanie w pożyczki w pełni regulowanym środowisku.

Zbudowaliśmy innowacyjne partnerstwa

Mintos połączył siły z Nasdaq CSD w celu opracowania rozwiązania API do wydawania kodów ISIN dla Not. Nowa usługa jest pierwszą tego typu w regionie bałtyckim i jedną z pierwszych w Europie.

Szukaliśmy nowych sposobów, aby pomóc inwestorom w budowaniu długoterminowego bogactwa

Sfinalizowaliśmy koncepcję i przeprowadziliśmy testy użytkownika dla naszego nowego produktu oferującego ETFy. Wypatrujcie w tym roku wprowadzenia ETF-ów na platformę Mintos!

Rok odporności gospodarczej

Jeśli chodzi o szerszy rynek inwestycyjny, Janis Pranevics, dyrektor ds. współpracy w Mintos, wyjaśnia, że „jakkolwiek fale pandemii COVID-19 były kluczowym tematem na całym świecie w 2021 roku, miały one łagodniejszy wpływ na makroekonomię i nie miały żadnego wpływu na sytuację na rybnkach finansowwych. Ludzie i branże przystosowali się do życia z pandemią. Podczas gdy negatywny efekt był silniejszy w branżach bezpośrednio związanych z wypoczynkiem i podróżami, około 90% światowej gospodarki funkcjonowało jak w normalnych warunkach. Konsumenci odzyskali zaufanie do swojej głównej funkcji – wydawania pieniędzy, co bezpośrednio wpłynęło na powrót do pożyczania. Ponieważ zdolność pożyczkobiorców do spłaty pożyczek ustabilizowała się, firmy pożyczkowe miały wspaniały rok, a jakość portfeli pożyczkowych powróciła do poziomów sprzed pandemii. Przykładowo, oceniając portfele naszych klientów, zauważyliśmy trend nowych poziomów emisji i solidnej rentowności”.

Janis wspomina również, iż pomimo pojawiającego się wariantu Omikron, rynki finansowe nadal osiągają rekordowe poziomy, podążając za ogólną tendencją do powrotu do normalnej dynamiki. Jeśli chodzi o firmy pożyczkowe na Mintos, Janis powiedział: „zaobserwowaliśmy trend, który powtarza się w ostatnich miesiącach kalendarzowych każdego roku – ludzie pożyczają więcej i zwiększają podaż pożyczek na platformie”.

Nieustające działania związane z odzyskiwaniem środków

Jeśli chodzi o odzyskiwanie środków, kierownik ds. windykacji Dmitry Amelin wyjaśnia, że zespół jest zadowolony z postępów poczynionych w roku 2021 – zwłaszcza w przypadku środków inwestorów i Mintos, które z różnych powodów są należne od firm pożyczkowych, które nie realizowały terminowych spłat.

„Fakt, że odzyskaliśmy około 50% wartości ekspozycji, to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryją się tysiące godzin pracy poświęconych na spotkania, negocjacje, propozycje i ich realizacje. Jeśli chodzi o nasze podejście do pracy nad tymi kwestiami, pierwszym kluczowych krokiem jest ocena podstawowych problemów, abyśmy mogli wybrać najlepsze kolejne działania. W tych trudnych czasach zazwyczaj ponownie dokonujemy oceny siły zarządzania w tych firmach pożyczkowych, ponieważ, co naturalne, jest ona niż normalnych czasach”.

Dmitry wspomina, że łącznie całkowity odzysk udało się osiągnąć w przypadku 5 firm: Aforti, Iute Kosovo, Peachy, Akulaku i Kredit 24. „Wszystkie pomyślnie zakończone sprawy dotyczyły przede wszystkim zdolności firm do spłaty i, co równie ważne, woli uczciwej i przejrzystej komunikacji z zespołami zarządzającymi firm pożyczkowych. Jednym z naszych wyróżniających się przypadków była sprawa Kredit 24. Firma miała trudną sytuację, ale udało nam się pomyślnie rozwiązań dzięki znakomitej komunikacji i chęci wspólnego wypracowania rozwiązań z Mintos” – powiedział Dmitry.

Dmitry przestawił przykład takiej sytuacji. „Jakkolwiek wielokrotnie dochodziliśmy do rozwiązania restrukturyzacyjnego z Aforti, to brak chęci kontynuacji porozumienia skłonił nas zastosowania postępowania prawnego, co zaowocowało pomyślnym zamknięciem sprawy Aforti”.

Według Dmitry’ego, obecnie najtrudniejsze przypadki to prawdopodobnie AlexCredit i Getbucks Botswana oraz Zambia. „Postępowanie likwidacyjne firmy Cashwagon jest nadal w toku, więc czekamy na nowe wydarzenia w tej sprawie. Tymczasem wystąpiliśmy również na drogę sądową w stosunku do firmy Dziesiatka Finanse, spodziewając się nowych wydarzeń w najbliższym czasie”.

Dmitry dodał, że Mintos widzi regularnie dokonywane spłaty przez Capital Service, Monego i Finko Ukraina oraz Armenia, podobnie jak ExpressCredit Zambia.

„Postępowanie sądowe jest zawsze naszym ostatnim wyborem, niemniej jednak nie unikamy postępowań prawnych, gdy uznamy, że są one niezbędne, aby zabezpieczyć interesy naszych inwestorów i naszej firmy” – podsumował Dmitry.

Jaka jest Twoja historia na Mintos?

Jesteśmy podekscytowani, ponieważ uruchomiliśmy ekskluzywny dodatek do naszej aplikacji: Mintos Recap 2021.  Stworzyliśmy unikalne historie dla każdego inwestora działającego na Mintos, podsumowując podróże inwestycyjne realizowane w roku 2021, podkreślając pasjonujące fakty i osiągnięcia. Jest to nie tylko doskonałe narzędzie dla inwestorów, aby mogli zobaczyć swoje postępy osiągnięte na Mintos. Dodatek ten może też pomóc im w wyznaczeniu celów inwestycyjnych na rok 2022.

Aby sprawdzić swoją historię, przejdź do aplikacji Mintos! Jeśli jeszcze jej nie masz, możesz ją pobrać ze sklepu App Store lub ściągnąć z Google Play.

Rozdamy w sumie 22 swetry dla inwestorów, którzy podzielą się swoim podsumowaniem 2021 roku na Facebooku, Instagramie lub Twitterze. Wszystko, co musisz zrobić, to śledzić Mintos na portalu społecznościowym, na którym udostępniasz swoje treści, oznaczyć swój profil Mintos i dodać hashtag #MintosRecap2021. Jeśli udostępniasz swoje treści niepublicznie, możesz również wysłać nam zrzut ekranu swojego postu na Instagramie lub Facebooku w prywatnej wiadomości. Możesz wziąć udział w losowaniu do 5 stycznia 2022 r. do godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. Zwycięzcy zostaną wybrani losowo.

Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy odbyli z nami tę niesamowitą podróż i życzymy wszystkim pomyślnego Nowego Roku!

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner