Ročenka Mintos 2019

Rok 2019 byl na Mintosu vzrušující a dynamická jízda. Kromě toho, že jsme představili nový produkt, zdvojnásobili objem investic na tržišti a téměř ztrojnásobili náš tým, jsme se také přestěhovali do nové centrální budovy a předělali image naší značky. Ze všeho nejdůležitější však je, že jsme ve všech týmech, které Mintos tvoří, odvedli pořádný kus tvrdé práce a pro celé odvětví investic do úvěrů jsme tak zavedli nové globální standardy.

Do roku 2020 tedy vstupujeme s mnoha významnými úspěchy, kterých se nám podařilo dosáhnout, a i s mnoha novými poznatky cennými pro všechny ty, kteří se investováním do úvěrů v celosvětovém měřítku zabývají.

Jaké události definovaly rok 2019 na Mintosu?

Pojďme se za nimi ohlédnout.

Čísla

Poté, co jsme první miliardy eur v objemu financovaných úvěrů na Mintosu dosáhli v srpnu 2018, nás následující tři milníky zastihly právě v roce 2019: 2 miliardy EUR ve financovaných úvěrech v dubnu, 3 miliardy v srpnu a 4 miliardy v listopadu. Tato úctyhodná míra růstu je důkazem nejen rostoucí poptávky po službách Mintosu, ale i obecně stále většího zájmu o investování do úvěrů mezi individuálními investory po celém světě.

V roce 2019 se na Mintos přidalo 136 310 investorů a rok jsme tak zakončili s celkovým počtem234 857 investorů na tržišti. Počet nově příchozích investorů na Mintos byl v roce 2019 o 150 % vyšší oproti roku předchozímu. Celkem si investoři loni na Mintosu vydělali 45 milionů EUR na úrocích. V průměru má každý jednotlivý investor Mintos nesplacený zůstatek ve výši 4725 EUR investovaný do 241 různých úvěrů.

 

   

   

Na Sekundárním trhu se v roce 2019 prodaly úvěry v celkové hodnotě 185,4 milionu EUR. To dokazuje, že na ty, kdo chtějí svou investici ukončit před uplynutím doby splácení úvěru, čeká velká likvidita – jeden ze znaků. kterého si investoři na Mintosu váží.

Růst a expanze

Pokud jde o celkový objem financovaných úvěrů, je Mintos vedoucím tržištěm pro investice do úvěrů, jak dokládají data o trhu společnosti Brismo. Celková výše úvěrů financovaných na evropských platformách za posledních 12 měsíců dosáhla 6,36 miliardy EUR. K této hodnotě přispěl Mintos hodnotou 2,57 miliardy EUR, tedy 40 % z celkového sledovaného trhu (bez Spojeného království).

V roce 2019 jsme sféru našeho vlivu rozšířili o nové trhy. Investoři na Mintosu nyní pocházejí ze 67 zemí – 13 z nich se přidalo během loňského roku a noví investoři z těchto zemí přibývají každým dnem. Na seznam poskytovatelů úvěrů přibylo 5 nových zemí (Bělorusko, Indonésie, Namibie, Turecko, Vietnam). Za minulý rok se k Mintosu připojilo 29 nových poskytovatelů úvěrů a dále tak obohatilo nevídanou nabídku úvěrů na našem tržišti.

   

Minulý rok s sebou přinesl i nová poučení. Zatímco 70 poskytovatelů úvěrů nádale pokračuje v poskytování svých služeb zákazníkům, pět z nich se potýkalo s problémy, které se dotkly i investorů na Mintosu. Našim investorům děkujeme, že mají trpělivost, zatímco se snažíme na každou situaci reagovat s ohledem na nejlepší zájmy našich investorů. Jsme i nadále připraveni pracovat na těchto a podobných situacích se stejným odhodláním.

Úspěšně jsme rozšířili náš tým a pomohli tak podpořit další růst tržiště Mintos. Celkem se během roku 2019 k Mintosu přidalo přes 120 talentovaných lidí a náš tým se tak oproti roku 2018 třikrát rozrostl. Kromě naší centrály v lotyšské Rize jsme otevřeli nové kanceláře i v německém Berlíně a litevském Vilniusu. Dnes pochází 180 lidí tvořících tým Mintos celkem z 20 zemí světa, náš tým je proto stále více kulturně rozmanitý a vybavený globálními zkušenostmi.

Kromě toho, že jsme do stávajících týmů přivedli nové síly, jsme i vytvořili týmy zcela nové čítající desítky profesionálů: Právní tým, Tým AML, Tým mezinárodní expanze a Komunikační tým. Nové týmy přibyly i k Produktovému a Inženýrskému týmu: Tým mobilní aplikace a Tým plateb. Náš Tým služeb investorům se také podstatně rozrostl – dnes náš 20členný tým hovoří 11 jazyky a první odpověd na dotaz investorů přichází po jedné až dvou hodinách od obdržení tiketu.

Produktový deník Mintos

Dvěma nejvýznamnějšími projekty roku 2019, co se produktů týče, byly nástroj Invest & Access spuštěný v červnu 2019 a mobilní aplikace Mintos, jejíž beta verze pro iOS byla spuštěna v prosinci.

Šest měsíců po spuštění používá 8,5 % investorů Mintos nástroj Invest & Access jako výhradní způsob investování do úvěrů na tržišti.

V současnosti je beta verze mobilní aplikace Mintos pro iOS, distribuovaná 500 Mintos beta testerům, ve fázi testování. Beta verze mobilní aplikace Mintos pro Android má být distribuována k testování v lednu 2020. Pro veřejnost bude mobilní aplikace Mintos spuštěna v prvním čtvrtletí roku 2020.

V loňském roce jsme dosáhli značného pokroku v získávání licence EU na elektronické peníze (e-money), přestože stále zbývá mnoho práce.

A tak jako každý, kdo zažívá vysoké míry růstu, jsme se i my během roku na tržšiti potýkali s bugy a problémy. V každém takovém případě se náš Inženýrský tým a další zapojené týmy daly do práce, aby co nejrychleji vyřešily všechny problémy. Chceme poděkovat všem těm, kteří nám dávají vědět pokaždé, když se jim na tržišti něco nezdá, a kteří nám poskytují zpětnou vazbu o nápravách chyb. Víme, že se vždy máme jak zlepšovat a nabízet tak našim investorům ještě lepší služby s vyšší hodnotou.

Ocenění a uznání

V roce 2019 se nám dostalo uznání naší práce, když se Mintos stal jediným dvojnásobným vítězem cen AltFi Awards 2019. Jsme hrdí, že jsme si zasloužili titul „Alternativní finanční platforma roku 2019“ a již čtvrtým rokem v řadě díky hlasům našich investorů vyhráli ocenění „People’s Choice Award“. Patřičně hrdí jsme i na to, že jsme byli zařazeni do prestižního žebříčku firem společnosti Deloitte Technology Fast 50 v kategorii Rising Stars jako jedna z nejrychleji rostoucích fintech společností ve střední Evropě.

Všem našim investorům a poskytovatelům úvěrů po celém světě jsme nesmírně vděční za další úspěšný rok.

Těšíme se s Vámi na úspěšný a bohatý rok 2020!

Váš tým Mintos

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner