Skupina IuteCredit Group hlásí silný rok 2019

Estonská mezinárodní fintech společnost IuteCredit Group navýšila objem poskytnutých úvěrů o 86 % a rok 2019 zakončila s celkem 152 miliony EUR. Navýšení objemu je výsledkem inovativních technologických řešení, která společnosti umožnila urychlit proces posuzování rizik úvěrů.

Růst poháněný technologiemi

Dle slov generálního ředitele IuteCredit Europe Tarma Silda došlo během roku 2019 k podstatnému posílení téměř všech finančních ukazatelů skupiny. Objem úvěrů poskytnutých v celkem pěti zemích se zvýšil z 82 milionů EUR na 152 milionů EUR, příjem z úroků narostl téměř o 108 % z 22,6 milionu EUR na 47,0 milionu EUR. Došlo i k nárůstu EBITDA společnosti o 56,2 % na 20,2 milionu EUR. Čistý zisk společnosti IuteCredit v daném období vzrostl na 8,4 milionu EUR.

„Náš růst je poháněn chytrými technologiemi a vysokou úrovní služeb zákazníkům. High-tech společnosti již dnes nejsou žádným zázrakem. Klíčem k úspěchu je schopnost zachovat lidský rozměr služeb zákazníkům i v době, kdy značnou část naší práce dělají stroje,“ vysvětluje Sild a dodává, že pro estonské společnosti je dost podstatný i úspěch projektu e-Estonska, na který se spoléhá i společnost IuteCredit.

Situace ohledně licence v Kosovu
Tarmo Sild věří, že rozhodnutí regulačního orgánu ze 6. prosince 2019 o odebrání mikrofinanční licence společnosti v Kosovu a okamžité likvidaci místní dceřiné společnosti IuteCredit Kosovo bylo nezákonné a časem dojde k adekvátní nápravě. „Situaci v Kosovu nadále zpochybňujeme, ale zároveň se snažíme o to, aby nijak neovlivnila řízení celé skupiny. Zaměříme se na ziskový růst našeho podnikání,“ uvádí.

V tuto chvíli podala skupina IuteCredit Group případ z Kosova k mezinárodnímu rozhodčímu soudu a záležitost se snaží vyřešit v mezinárodním prostředí. Dopad kosovského případu na skupinu IuteCredit Group byl v posledním čtvrtletí roku 2019 vyčíslen na 5,2 milionu EUR.

Výhled na rok 2020

Pro rok 2020 plánuje společnost IuteCredit navýšit objem poskytnutých úvěrů o více než 210 milionů EUR a počet zákazníků na celkových 300 000, což odpovídá celkovým příjmům ve výši 70 milionů EUR a více. „Abychom těchto výsledků dosáhli, budeme napomáhat k rozvoji kompetencí našich týmů pro lepší analýzu dat a využití plného potenciálu naší technologické platformy. Zároveň věříme ve skvělé vztahy s klienty – zákazníci s námi zůstávají a rádi se k nám vracejí, neboť výhody a zkušenosti, které se společností IuteCredit získávají, vyhovují jejich potřebám a očekáváním,“ vysvětluje Sild.

„Další důležitou novinkou je pro nás to, že skupina IuteCredit uvedla do provozu podniky ve dvou nových zemích. Od obou z nich, tedy Bulharska a Bosny a Hercegoviny, si slibujeme rychlý růst na nových trzích v následujících obdobích. Naše produktové inovace přispívají nejen k rychlým a snadným žádostem o úvěr, ale také našim klientům přinášejí úplně nové benefity. Jsme obzvlášť hrdí na to, že jsme se stali vůbec první finanční společností, která v Makedonii nabízí debetní karty od MasterCard,“ říká Sild. Kompletní finanční zpráva za 12M/2019 a výhled na rok 2020 je dostupný zde.

O současné situaci na trhu

Generální ředitel společnosti IuteCredit popisuje situaci takto: „Jsme svědky globální pandemie, která nemá obdoby. To znamená, že se situaci přizpůsobujeme a stejně tak naši zákazníci a partneři. V tuto chvíli se zaměřujeme primárně na platby splátek a na stávající zákazníky. Práce z domova se stává novou normou. Celková ekonomická aktivita se smršťuje. Všímáme si změn, ke kterým dochází na trzích v Albánii, Moldavsku, Makedonii, Bosně a Bulharsku, tak jak se místní úřady snaží mít tuto velice dynamickou situaci pod kontrolou a dosáhnout toho nejlešpího výsledku za daných okolností. Dá se tvrdit, že všechny obory i země na to nějakým způsobem reagují a čekají, co přijde. Jsme připraveni se s tím popasovat díky našim zkušeným týmům, stálým procesům, které jsme ve společnosti nastavili, a vyhlídkou, že naši zákazníci časem své úvěry splatí.“

O společnosti IuteCredit

IuteCredit je mezinárodní mikroúvěrová a fintech společnost se sídlem v Estonsku, která se primárně zaměřuje na úvěry na splátky včetně autopůjček. Průměrna doba splácení úvěru je 18 měsíců. Společnost IuteCredit se stala přední mikroúvěrovou společností v Evropě s účetní závěrkou v hodnotě 100 milionů € a více než 200 000 aktivními klienty. Společnost svou činnost financuje z veřejně obchodovaných dluhopisů kótovaných na Frankfurtské burze.

IuteCredit také působí v Moldavsku, Severní Makedonii, Albánii, Bulharsku a Bosně a Hercegovině.

Pro přístup k ůvěrům skupiny IuteCredit v různých zemích mají investoři možnost investovat do úvěrů poskytnutých společnostmi IuteCredit Albania, Moldova či Macedonia, kde jsou splátky dlužné investorům Mintos závislé na platbách dlužníků.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner