Společnost Sun Finance dosáhla v roce 2019 rekordních příjmů a čistého zisku ve výši 5,9 milionu €

Sun Finance Group, jedna z nejrychleji rostoucích společností poskytujících online spotřebitelské úvěry a jedna z největších a nejvýdělečnějších skupin poskytovatelů úvěrů na platformě Mintos, poprvé překonala pomyslnou hranici 100 milionů € v příjmech, které v roce 2019 dosáhly 100,6 milionu € – 175% nárůst oproti roku 2018. Skupina navíc vykázala čistý zisk1 5,9 milionu €.

Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se v roce 2019 zvýšil o 472 % na hodnotu 25,9 milionu € oproti 4,5 milionu € v roce předchozím. Marže EBITDA proto činí 25,8 %.

Během roku 2019 poskytla skupina svým zákazníkům úvěry v celkové výši 302 milionů €, což představuje značný nárůst oproti 138 milionům € v roce 2018 (+118 %). Celkový objem úvěrů poskytnutých skupinou tedy dosáhl necelých 500 milionů €. Tento silný růst napomohl skupině k dosažení velmi diverzifikovaného čistého portfolia ve výši 58 milionů € a také dobrého poměru kapitalizace ve výši 32,8 %2.

Vzhledem k tomu, že svou činnost skupina zahájila na jaře 2017, byl rok 2019 pro Sun Finance Group teprve druhým úplným finančním rokem. Tato skutečnost ještě více poukazuje na to, jak působivého růstu a expanze skupina dosáhla. V současnosti se hlavní trhy skupiny nacházejí v Evropě, Asii a Latinské Americe, do budoucna pak bude kladen strategický důraz na expanzi do jihovýchodní Asie.

Portfolio Sun Finance Group se skládá ze společností sídlících v Lotyšsku, Polsku, Dánsku, Kazachstánu a Mexiku. Provozy ve Švédsku a Vietnamu byly spuštěny v roce 2019 a k širší skupině Sun Finance Group se připojí během Q1 2020.

„V roce 2019, našem prvním plně ziskovém roce od založení, se nám podařilo dosáhnout EBITDA ve výši 26 milionů € (téměř pětinásobný nárůst ve srovnání s rokem 2018) a silné kapitalizace v hodnotě 32,8 %. Tato čísla nás ujišťují v tom, že jsme zvolili správnou strategii, co se týče operací i geografického zaměření. I v roce 2020 se budeme nadále zaměřovat na růst našeho podnikání po celém světě, aniž bychom zapomínali na efektivitu a ziskovost,“ říká generální ředitel a zakladatel Sun Finance Group, Toms Jurjevs.

Centrála společnosti Sun Finance se nachází v lotyšské Rize a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 se společnost přestěhovala do nového kancelářského komplexu s názvem „Riga Skanstes City“. V Sun Finance Group v tuto chvíli pracuje více než 770 zaměstnanců. V srpnu 2019 společnost úspěšně dokončila svou první emisi dluhopisů kótovaných na NASDAQ CSD, díky které vybrala 10 milionů € sloužících k financování růstu a expanze. To vše poukazuje na důvěru investorů ve strategii podniku a jeho vedení. Dochází také k částečnému přesahu mezi kapitálovými investory Sun Finance a Mintosu.

V roce 2020 plánuje Sun Finance Group pokračovat ve své strategii expanze vstupem na nové trhy a zároveň vývojem nových produktů.

Poznámka 1: Sun Finance Group vznikla jako sjednocená zastřešující organizace v roce 2019. Pro forma výsledky zahrnují Lotyšsko, Polsko, Kazachstán, Dánsko a Mexiko. Očekává se, že Švédsko a Vietnam budou do širší struktury skupiny zapojeny v 1. čtvrtletí 2020.

Poznámka 2: Poměr kapitalizace je vypočítán jako poměr upraveného vlastního kapitálu (vlastní kapitál plus podřízený dluh) k čistému úvěrovému portfoliu.

Sdílet:

Chcete se podělit o svůj názor?

Pište své nápady, pokládejte dotazy a diskutujte s jinými investory na našem diskuzním fóru Mintos Community.

community-banner