Tirgus apskats: Kazahstāna

Esam publicējuši jaunu rakstu mūsu tirgus apskatu sērijā. Šoreiz mēs dodamies uz Vidusāziju – daudzveidīgām ainavām bagāto zemi, kurā atradīsiet visu, sākot ar plašām stepēm un beidzot ar augstiem kalniem. Āzijas un Eiropas krustcelēs esošā Kazahstāna izmanto savas ģeopolitiskās priekšrocības, lai kļūtu par reģionālo finanšu tehnoloģiju centru.

Kazahstānas ekonomika

Kazahstāna, pasaulē devītā lielākā valsts pēc platības, ir ne tikai ar naftu bagāta valsts. Tā ir augoša ekonomiska lielvara ar ambiciozu nākotnes redzējumu. Lai gan ieņēmumi no naftas un gāzes joprojām ir nozīmīgs valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) avots, kas 2021. gadā veidoja aptuveni 35% no IKP, Kazahstāna aktīvi strādā pie sava ekonomikas portfeļa dažādošanas. 1

Bagātīgas derīgo izrakteņu rezerves

Kazahstāna ir bagāta ne tikai ar naftu, bet arī ar plašiem derīgo izrakteņu resursiem, tostarp urānu, cinku un varu.

Tiek lēsts, ka kalnrūpniecības nozare vien veido aptuveni 17% no valsts IKP. 2021. gadā cietie minerāli un metāli veidoja aptuveni 16% no Kazahstānas eksporta vērtības. Šāds eksporta diversifikācijas līmenis ir spēcīgs pamats ekonomikas noturībai.

2021. gadā Kazahstāna bija pasaulē vadošā urāna ražotāja, veidojot 33% no iegūtā apjoma. Šis dominējošais stāvoklis urāna tirgū paver Kazahstānai nozīmīgu iespēju kļūt par galveno spēlētāju bezemisiju enerģētikas nozarē. 2

Kazahstāna 2050: Ekonomiskā vīzija globālai konkurētspējai

Kazahstāna liek pamatus nākotnei, ko raksturo dinamiska ekonomika un globāla konkurētspēja. Prezidenta Nursultana Nazarbajeva ieviestā stratēģija “Kazahstāna 2050” paredz, ka līdz gadsimta vidum valsts kļūs par vienu no 30 pasaules attīstītākajām valstīm.

Šīs vīzijas pamatā ir:

  • Inovatīva politika un mazāka valsts loma: Pāreja uz inovatīvu ekonomikas politiku, tostarp stratēģiska valsts daļas ekonomikā samazināšana no pašreizējiem 30-40% līdz 15%. Par to liecina 400 valstij piederošu uzņēmumu privatizācija kopš 2016. gada, un plāni par turpmāku privatizāciju.
  • Uzņēmējdarbība un MVU: Padarīt uzņēmējdarbību par galveno spēku valsts ekonomikā ar mērķi palielināt MVU īpatsvaru IKP no 27% līdz 35%, ejot kopsolī ar globālajām tendencēm, kas akcentē tehnoloģijas un inovācijas.
  • Diversifikācija un iekļaušana: Strādājot pie ar primārajām precēm nesaistīta eksporta daļas palielināšanas no 45% līdz 50%, valsts arī cenšas mazināt nevienlīdzību, cenšoties palielināt mazāk turīgo 40% iedzīvotāju ienākumu daļu no 22,8% līdz 27% no IKP.

 

Šajos salīdzinošajos rādītājos tiek izmantoti ESAO valstu noteiktie standarti. Lai gan IKP pieaugums joprojām ir svarīgs rādītājs, uzsvars tiek likts uz daudzveidīgu un noturīgu ekonomiku. Vīzija ietver arī tādas nozares kā finanšu tehnoloģijas, kas liecina par valsts gatavību pieņemt globālās ekonomikas tendences.

Stratēģijas mērķis ir līdz 2050. gadam Kazahstānu nostādīt līdzās tādām valstīm kā Dienvidkoreja un Singapūra, kas ir slavenas ar savu tehnoloģisko meistarību un uz inovācijām balstītu ekonomiku. Ņemot vērā to, ka Kazahstāna jau tagad ir starp piecām visdinamiskāk augošajām pasaules valstīm, izredzes sasniegt šo ambiciozo mērķi ir ļoti labas.

Apvienojot mūsdienīgu izpratni ar tālredzību, Kazahstānas ekonomika ir ceļā uz ilgtspējīgu izaugsmi, tehnoloģiju integrāciju un plašāku globāla mēroga ietekmi. 3,  4

Digitālais vilnis Kazahstānā

Kazahstāna, kas kļūst par Vidusāzijas finanšu tehnoloģiju centru, ir uz digitālo finanšu risinājumu pārmaiņu viļņa, pakāpeniski pārejot no skaidras naudas sabiedrības uz tādu, kas paļaujas uz digitālajiem maksājumiem. Par valsts virzību uz digitalizāciju liecina ievērojamais bezskaidras naudas maksājumu pieaugums, kas 2021. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadu palielinājās 2,5 reizes. Šis paātrinājums lielā mērā skaidrojams gan ar patērētāju uzvedības izmaiņām, gan ar COVID-19 pandēmiju. 5

Tā kā globālais digitālo maksājumu tirgus piedzīvo strauju izaugsmi tādu faktoru dēļ kā pieaugošā e-komercijas ieviešana, mobilo maksājumu preferences, bezkontakta darījumi COVID-19 pandēmijas dēļ un finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu inovācijas, Kazahstānas virzība uz digitālo finanšu ekosistēmu kļūst vēl izteiktāka.

Tiek prognozēts, ka 2023. gadā kopējā darījumu vērtība digitālo maksājumu tirgū sasniegs 5,5 miljardus eiro. Turklāt paredzams, ka šī vērtība pieaugs par 15,49% gadā, kā rezultātā līdz 2027. gadam kopējā summa varētu sasniegt 9,8 miljardus eiro. 6

Tomēr Kazahstānas finanšu tehnoloģiju nozari ir veidojušas ne tikai patērētāju prasības un globālie notikumi. Izšķiroša nozīme šo pārmaiņu veicināšanā ir bijusi tādiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem kā IDF Eurasia. Piedāvājot virkni pakalpojumu, sākot no digitālajiem maksājumiem un e-komercijas līdz mikrokredītiem, šie fintech uzņēmumi maina to, kā Kazahstānas iedzīvotāji uztver naudu un mijiedarbojas ar to.

Finansēšanas jomas pārveide Kazahstānā

Kazahstānas finanšu vide strauji attīstās, un to ietekmē gan tehnoloģijas, gan MVU nozīmīgā loma. Šie MVU veido ievērojamus 96,4% no visiem uzņēmumiem un ir kļuvuši par būtisku valsts ekonomikas pīlāru, kas 2020. gadā veidoja 31,6% no IKP un nodarbināja 38,6% darbaspēka. 7

Turklāt IDF Eurasia pāreja, lai kļūtu par pirmo uz MVU orientēto banku Kazahstānā, atspoguļo valsts stratēģiskās pārmaiņas MVU finansēšanas jomā. 8

Šo stratēģisko pārmaiņu laikā  aizvien straujāk attīstās arī tehnoloģijas. Valstī ir vērojama pieaugoša tendence izmantot digitālos finanšu pakalpojumus, kuru lielā mērā diktē jaunāka, uz tehnoloģijām orientēta paaudze. Lai gan arī Kazahstāna saskaras ar grūtībām, tostarp inflāciju, valsts spēcīgais, ar resursiem bagātais pamats nodrošina stabilitāti arī sarežģītākos apstākļos.

Alternatīvā kreditēšana: finanšu jomas jaunpienācēji

Tādi kreditēšanas uzņēmumi kā IDF Eurasia ir šo pārmaiņu iniciatori, piedāvājot tirgū virkni netradicionālu kreditēšanas iespēju.

Kreditēšanas uzņēmums

 

Vidējā procentu likme pieejamajām parādzīmēm, %

Investīcijām pieejamās parādzīmes

Komentāri

IDF Eurasia

13.5%

15,3 miljoni eiro

Mintos aizdevumu tirgū ir arī iespēja investēt īstermiņa aizdevumos KZT valūtā ar augstām procentu likmēm. Skatīt

Sun Finance

8,9% Forward Flow

12% īstermiņa aizdevumiem

9 miljoni eiro

Jet Finance

13.1%

760 tūkstoši eiro

Ja gribi izpētīt investīciju iespējas šajā strauji augošajā tirgū, apskati Mintos platformā esošos Kazahstānā vadošos kreditēšanas uzņēmumus.

Vai arī apskati visus kreditēšanas uzņēmumus, lai atrastu tos, kas vislabāk atbilst taviem investīciju mērķiem.

1 Kazakhstan oil and gas tax guide 2021. (2021). EY.
2 Kazakhstan – Mining Equipment and Services. (n.d.). International Trade Administration | Trade.gov. 
3 Overview: Realising Kazakhstan’s development vision | READ online. (n.d.). oecd-ilibrary.org. 
4 Kazakhstan – Country Partnership Framework for the Period FY20-25. (n.d.). World Bank. 
5 Analysis of the payment market in the Republic of Kazakhstan. (n.d.). PwC. 
6 Digital Payments – Kazakhstan | Statista Market Forecast. (n.d.). Statista. 
7 24. Kazakhstan. (n.d.). Consulté le 7 septembre 2023 
8  IDF Eurasia Kazakhstan entity under Solva brand reports a total revenue increase of 43% in 2022. (n.d.) Mintos 

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner