Tirgus apskats: Meksika

Laipni lūdzam mūsu tirgus apskatu sērijā, kurā sniedzam kodolīgu globālās ekonomikas tirgu analīzi, īpašu uzmanību pievēršot alternatīvās kreditēšanas jomai. Ar šo pārskatu palīdzību mēs gribam atklāt investīciju iespējas, kā arī izcelt izaicinājumus, kas veido katru unikālo ekonomisko ainavu.

Šajā tirgus apskatā mēs pievēršamies daudzpusīgajam Meksikas tirgum, atklājot nozares iespējas un izaugsmes potenciālu.

Plaukstoša ekonomika un ievērojama izaugsme

Starp ASV un Centrālameriku izvietotā Meksika ir dinamiska valsts, kurā dzīvo vairāk nekā 130 miljoni cilvēku. Meksika ir 11. lielākā ekonomika pasaulē, un tās IKP pārsniedz viena triljona ASV dolāru robežu.1 Meksika ir guvusi ievērojamus panākumus ienākumu nevienlīdzības mazināšanā, par ko liecina tās Džini koeficienta stabila samazināšanās, 2020. gadā tam sasniedzot 45,4.2

Kopš Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līguma (NAFTA) ieviešanas 1994. gadā, Meksikā ir notikušas ievērojamas pārmaiņas. NAFTA ir ļāvusi Meksikai diversificēt ekonomiku, mazinot naftas ieguves nozīmīgumu, palielinot eksportu uz ASV un veicinot izaugsmi tādās nozarēs kā automobiļu ražošana un lauksaimniecība, rezultātā panākot līdzsvarotāku un noturīgāku ekonomisko situāciju.3

Lielākie Meksikas tirdzniecības partneri ir Ziemeļamerika – eksporta apjoms uz ASV sasniedz 386 miljardus ASV dolāru, bet uz Kanādu – 12,9 miljardus ASV dolāru. Šīm valstīm seko Vācija un Ķīna.4 5

Neraugoties uz COVID-19 pandēmijas un globālo ekonomikas tendenču radītajām problēmām, 2022. gadā Meksikas ekonomika pieauga par 3,1%. Tas liecina par valsts tālredzīgās pieejas panākumiem ekonomikas attīstībā, kas tai palīdzēja mazināt pandēmijas ietekmi.6

Meksika ir desmitā apdzīvotākā valsts pasaulē, tomēr tā saskaras ar būtisku finanšu atstumtības problēmu, jo tajā ir plaši izplatīta skaidras naudas lietošana. Daļai iedzīvotāju tradicionālo banku sniegtie pakalpojumi ir pieejami ierobežotā apmērā vai nav pieejami nemaz.8

Tikai 37% meksikāņu, kas vecāki par 15 gadiem, ir bankas konts, un aptuveni 39% no visiem darījumiem Meksikā tiek veikti skaidrā naudā. Meksikas lielā ēnu ekonomika, kā arī augstais nabadzības līmenis un ienākumu nevienlīdzība ir daži no faktoriem, kas veicina to, ka Meksikā iedzīvotājiem nav pietiekama pieeja banku pakalpojumiem. Lai risinātu šo problēmu, finanšu tehnoloģiju un alternatīvās kreditēšanas risinājumiem var būt izšķiroša nozīme finanšu pakalpojumu pieejamības paplašināšanā privātpersonām un mazajiem uzņēmumiem, kuri vēsturiski ir bijuši atstumti no tradicionālās banku sistēmas.9 10

SOFOM veicina Meksikas finanšu tehnoloģiju un alternatīvās kreditēšanas tirgu

SOFOM (Sociedades Financieras de Objeto Múltiple jeb vairāku mērķu finanšu sabiedrības) ir nebanku finanšu iestādes, kurām ir nozīmīga loma Meksikas finanšu jomā. To skaits valstī pārsniedz 2000 uzņēmumu.

Tie izsniedz aizdevumus, finansē līzingu, darbojas kā pilnvarnieks noteiktos darījumos un sniedz faktoringa pakalpojumus, bieži vien kalpojot kā pirmais oficiālais kredīta avots MVU – 65% no MVU kredītu pieprasījumiem izpilda tieši SOFOM.11

Pieprasījums pēc alternatīviem finanšu risinājumiem ir veicinājis strauju finanšu tehnoloģiju nozares izaugsmi, kas pēdējos četros gados ir bijusi 18% gadā. Pateicoties tam ir tikušas piesaistītas ievērojamas ārvalstu investīcijas, tostarp vairāk nekā viens miljards ASV dolāru no tādām respektablām iestādēm kā Goldman Sachs.12 13

Ģenerāltrastu loma alternatīvajā kreditēšanā

Meksikas alternatīvās kreditēšanas vidē tiek izmantoti inovatīvi finanšu instrumenti, piemēram, ģenerāltrasti, lai vienkāršotu pārvēršanas vērtspapīros procesu un būtiski uzlabotu kreditoru aizsardzību, kuri tādējādi var izvairīties no riskiem, kas saistīti ar finansētajiem prasījumiem.

Pēc finansējuma piešķiršanas aizdevējs nodod prasījuma vai piedziņas tiesības ģenerāltrastam, paziņojot par to kreditoram kā saņēmējam. Šis paziņojums ir neatsaucams un ir spēcīgāks par ķīlu pār portfeli, jo ģenerāltrasts iekasē visus aizņēmēja maksājumus un jau ir pārņēmis īpašumtiesības. Gadījumā, ja kreditēšanas uzņēmums nespēj pildīt savas saistības, īpašumtiesības tiek izsniegtas kreditoram, turpretim ķīla tiek izskatīta tiesā.

Izmantojot šo inovatīvo finanšu instrumentu, Meksikas kreditēšanas uzņēmumi ir spējuši paplašināt savu darbības jomu un veicināt iespaidīgu izaugsmi valsts alternatīvās kreditēšanas tirgū.

Strauji augošs kredītportfelis

Pēdējos gados Meksikā ievērojami pieaugot kreditēšanas aktivitātei, 2022. gadā un 2023. gada 1. ceturksnī Mintos platformā parādzīmēs un kredītprasībās tika investēti 40,7 miljoni eiro. Tā kā arvien vairāk privātpersonu un uzņēmumu meklē alternatīvus finansējuma avotus, alternatīvās kreditēšanas tirgus Meksikā ir ceļā uz to, lai kļūtu par neatņemamu valsts ekonomiskās attīstības sastāvdaļu.

Lai gan kredītkartes joprojām ir populāras, vispopulārākais alternatīvās kreditēšanas produkts Meksikā ir īstermiņa aizdevumi, savukārt valsts pārvaldē strādājošajiem aizvien pieejamāki kļūst algas aizdevumi.

Meksikā cilvēki parasti tiecas strādāt federālajā aģentūrā vai valdībā, jo šīs darbavietas nodrošina stabilitāti un uzticamu ienākumu avotu. Šādas darbavietas dod iespēju pretendēt uz algas aizdevumiem, kurus parasti izmanto ikdienas izdevumu un ģimenes aprūpes izmaksu segšanai.

Meksikas valsts sektorā strādājošajiem parasti tiek piešķirtas pensijas, ko nodrošina federālā vai štata valdība, un aizdevējiem bieži vien ir līgumi ar tādiem darba devējiem kā slimnīcas un skolas.

Šāda kārtība ir izdevīga gan aizdevējiem, gan privātajiem investoriem, jo aizdevumu atmaksa ir prognozējama, un tā tiek ieturēta tieši no aizņēmēja algas vai pensijas. Līdz ar to, ja vien aizņēmējs saņem algu vai pensiju, aizdevējs vienmēr saņem maksājumu pirmais.

Papildus investīciju iespējām algas aizdevumos valsts iestādēs strādājošajiem un tiešā debeta patēriņa kredītiem Mintos piedāvā arī citus aizdevumu veidus, piemēram, biznesa aizdevumus, grupu aizdevumus, veselības aprūpes aizdevumus un auto aizdevumus.

Kredītu izsniedzējs

Vidējā procentu likme pieejamajām parādzīmēm, %

Investīcijām pieejamās parādzīmes

Trasta sistēma

Komentāri

CAPEM

11.00%

€ 337 293

Credifiel

11.30%

€ 537 568

Dinerito

9.80%

€ 736 782

Financiera Contigo

12.60%

€ 941 938

GoCredit

10.50%

€ 817 655

Swell

9.10%

Publicēšanas brīdī investīcijām nav pieejams neviens aizdevums.

Nē (tiek gatavots)

Alivio

Publicēšanas brīdī investīcijām nav pieejams neviens aizdevums.

Meksikas alternatīvās kreditēšanas nozares spožās perspektīvas

Meksika ļoti atšķiras no Eiropas tirgiem. Ņemot vērā tādas problēmas kā finansiālo atstumtību, ārvalstu kreditēšanas uzņēmumiem ieiešana Meksikas kreditēšanas telpā bieži vien rada izaicinājumus.

Ņemot to vērā, gaidāms, ka Meksikas alternatīvās kreditēšanas tirgum būs izšķiroša nozīme finanšu iekļaušanas veicināšanā un ekonomiskās izaugsmes sekmēšanā, tam turpinot pārvarēt globālās ekonomikas sarežģījumus un risināt iekšzemes problēmas.

Tā kā daudzi ārvalstu uzņēmumi ir spējuši labi pielāgoties esošajai situācijai, un pieprasījums pēc finansējuma arī no vietējiem aizdevējiem turpina palielināties, mēs sagaidām, ka nākotnē Mintos platformai pievienosies vēl vairāk kreditēšanas uzņēmumu no Meksikas.

Ja gribi izpētīt investīciju iespējas šajā strauji augošajā tirgū, apskati Mintos platformā esošos Meksikā vadošos kredītu izsniedzējus.

1  Mexico Indicators, Trading Economics (skatīts 2023. gada aprīlī)

2 ibid.

3 NAFTA and the USMCA: Weighing the Impact of North American Trade, Council on Foreign Relations (skatīts 2023. gada aprīlī)

4 Mexico Exports to United States, Trading Economics (skatīts 2023. gada aprīlī)

5 Mexico Exports to Canada, Trading Economics (skatīts 2023. gada aprīlī)

6 The World Bank in Mexico, The World Bank (skatīts 2023. gada aprīlī)

8 ibid.

9 Financial Inclusion Data/Global Findex, The World Bank (skatīts 2023. gada aprīlī)

10 The Global Payments Report 2023, FIS (skatīts 2023. gada aprīlī)

11 Las Sociedades Financieras de Objeto Múltiple o SOFOMES en México, Metricas (skatīts 2023. gada aprīlī)

12 Fintech Xepelin Gets $140 from Goldman Sachs to Finance a Mexico Expansion, Bloomberg Línea (skatīts 2023. gada aprīlī)

13 Finnovista Fintech Radar Mexico 2023, Finnovista (skatīts 2023. gada aprīlī)

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner