Tirgus pārskats: Dienvidāfrikas augošais alternatīvo finanšu sektors

Dienvidāfrika ir ceļā uz kļūšanu par inovatīvu finanšu tehnoloģiju centru, un tā rezultātā aug arī alternatīvās kreditēšanas tirgus1. Izmantojot datus un tehnoloģijas, alternatīvie aizdevumi kļūst ne tikai pieejamāki, bet arī tiek uzskatīti par risinājumu, kas veicina labāku finansiālo iekļaušanu. Tā kā Mintos aizdevumu tirgum drīzumā pievienosies jauni kreditēšanas uzņēmumi no šīs valsts, esam sagatavojuši ieskatu par Dienvidāfrikas ekonomiku un tās alternatīvās kreditēšanas tirgu.

Laipni lūdzam Dienvidāfrikā!

Dienvidāfrikā (oficiāli Dienvidāfrikas Republika) dzīvo vairāk nekā 61 miljons iedzīvotāju, un tā ir viena no lielākajām un daudzveidīgākajām Āfrikas valstīm, kurā ir 11 oficiālās valodas, kā arī daudzas reliģijas un etniskās grupas. Valsts ir labi pazīstama ar savu skaisto ainavu, savvaļas dabu, rosīgo pilsētas dzīvi un unikālo piekrasti.

Dienvidāfrika tās pieaugošās ekonomikas dēļ tiek klasificēta kā jaunietekmes tirgus ar milzīgu izaugsmes potenciālu. Pateicoties bagātīgiem dabas resursiem, tā ir pasaulē lielākā platīna, zelta un hroma ražotājvalsts2.

Dienvidāfrikas ekonomikas fakti*

 • Iedzīvotāju skaits 61,5 miljoni3
 • Bezdarba līmenis 28,53%2
 • Vidējā mēneša alga uz rokas 12 958 ZAR4 (aptuveni 900 USD)
 • Fitch reitings BB-5
 • IKP 435,21 miljards USD3
 • IKP uz vienu iedzīvotāju 7080 USD (pašreizējais, 2021. gada aprīlis)3
 • Valsts pārvaldes veids Parlamentāra republika
 • Galvenās rūpniecības nozares Kalnrūpniecība, automobiļu montāža, metālapstrāde, mašīnbūve, tekstilrūpniecība, dzelzs un tērauda rūpniecība, ķimikālijas, mēslošanas līdzekļi, pārtikas produkti un tirdzniecības kuģu remonts2
 • Galvenās eksporta preces Zelts, platīns, automašīnas, dzelzs izstrādājumi, ogles, mangāns un dimanti2

*2022. gada janvāra statistika

Strauji augošā nepieciešamība pēc alternatīviem aizdevumiem

Vēsturiski finansiālā iekļaušana Dienvidāfrikā ir bijusi problemātiska, un šobrīd 31 % valsts iedzīvotāju joprojām nav pieejami finanšu pakalpojumi, piemēram, bankas konti un aizdevumi6.

Vēl nesen banku nozari kontrolēja četras lielākās bankas, kurām pieder un kuras kontrolē vairāk nekā 80 % no banku nozares kopējiem aktīviem7. Šīs bankas ir ļoti piesardzīgas un nevēlas uzņemties lielu risku vai nodarboties ar mazākiem noguldījumiem un aizdevumiem8. Tāpēc, ja runājam par tradicionālo banku kreditēšanu, daudziem maziem un vidējiem uzņēmumiem un privātiem klientiem stingro kritēriju dēļ aizdevumi nav pieejami. Tā rezultātā gandrīz trešdaļas Dienvidāfrikas iedzīvotāju kredītvajadzības nav apmierinātas9.

Alternatīvie aizdevēji izstrādā labākus un iekļaujošākus kredītnovērtējumus

Tradicionālo banku atstātā plaisa kreditēšanas tirgū ir radījusi ievērojamu iespēju alternatīvajiem aizdevējiem piedāvāt savus pakalpojumus nepietiekami apkalpotajiem iedzīvotājiem – neatkarīgi no tā, vai tie ir biznesa, hipotekārie, auto vai patēriņa kredīti. Šis tirgus segments lielākoties ir ar zemiem ienākumiem, taču 89% iedzīvotāju ir mobilie tālruņi (no kuriem 39% ir viedtālruņi)8, un tas nozīmē, ka lielai daļai šīs grupas iedzīvotāju ir iespēja piekļūt tiešsaistes finanšu pakalpojumiem.

Lai nodrošinātu, ka aizņēmēji ir tiesīgi saņemt aizdevumu, alternatīvie aizdevēji izmanto datus un tehnoloģijas, lai izveidotu detalizētākus klientu profilus (salīdzinājumā ar tradicionālajām bankām)10. Tādējādi tie spēj pieņemt labākus kredītlēmumus un efektīvi pārvaldīt risku10.

Šādi uz tehnoloģijām balstīti kredītu novērtējumi uzlabo finansiālo iekļaušanu Dienvidāfrikā, jo aizdevumus var saņemt tie cilvēki un uzņēmumi, kuri citādi būtu izslēgti no banku sistēmas10. Turklāt, turpinot parādīties aizvien jauniem alternatīviem aizdevējiem, samazinās tradicionālo banku ietekme kreditēšanas tirgū11.

Finanšu tehnoloģiju nozares izaugsme

Riska kapitāla (RK) investīcijas katru gadu pieaug, un finanšu tehnoloģiju uzņēmumi turpina samazināt tiešsaistes finanšu pakalpojumu izmaksas un padarīt tos pieejamākus. 2021. gadā Āfrikas finanšu tehnoloģiju uzņēmumi saņēma aptuveni 168 miljonus ASV dolāru riska kapitāla investīciju 44 sēklas un pirmssēklas finansēšanas kārtās (salīdzinājumā ar 44 miljoniem ASV dolāru gadu iepriekš)12.

Daži no šiem jaunuzņēmumiem tagad tiek uzskatīti par pasaules līmeņa uzņēmumiem, un ir iekļauti Fintech 1006 – pasaules mēroga sarakstā, kurā ietver inovāciju priekšplānā esošos finanšu tehnoloģiju uzņēmumus. Piemēram, Riby – Dienvidāfrikas platforma, kas iedzīvotājiem ar nepietiekamu pieeju banku pakalpojumiem palīdz piekļūt finanšu pakalpojumiem, piemēram, krājkontiem un aizdevumiem, sasniedza nozīmīgu pagrieziena punktu, iekļūstot Fintech 100.

Reaģējot uz to Dienvidāfrikas nonākšanu pasaules uzmanības centrā, Dienvidāfrikas Rezervju banka izveidoja finanšu tehnoloģiju inovāciju centru, lai atbalstītu nozares attīstību13.

Citi centieni aizsargāt iedzīvotājus, kuriem nav bankas konta

Dienvidāfrikā 2005. gadā tika pieņemts Valsts kredītu likums (National Credit Act (NCA). Pirms tam kreditēšanas tirgus lielā mērā bija neregulēts, un tas nozīmēja, ka kredītņēmēji nebija aizsargāti pret diskrimināciju no tradicionālo banku un citu aizdevēju puses14. Tāpēc šī likuma pieņemšana bija nozīmīgs solis, lai regulētu valsts kreditēšanas tirgu.

NCA veicina nediskriminējošu aizdevumu tirgu un cenšas palielināt kredītu pieejamību ikvienam14. Īpaši maznodrošinātajiem tas nodrošina, ka aizdevumu noteikumi ir taisnīgi un viegli saprotami15.

Dienvidāfrikas ekonomika pandēmijas laikā

Dienvidāfrikas ekonomika Covid-19 pandēmijas laikā saskārās ar daudzām problēmām, tostarp bezdarba pieaugumu, vietējās valūtas risku un ierobežotu piekļuvi finanšu pakalpojumiem16.Tomēr tās IKP pieauguma temps ir ievērojami uzlabojies no -7,0% 2020. gadā uz 5% 2021. gadā3.

Lai palīdzētu Dienvidāfrikai tikt atpakaļ uz kājām, tā no SVF ir saņēmusi finansējumu 4,3 miljardu ASV dolāru apmērā, lai radītu vairāk darbavietu un veicinātu ekonomikas izaugsmi. Turklāt Dienvidāfrika sāka samazināt šķēršļus ienākšanai tirgū, atvieglojot uzņēmumu dibināšanu, izaugsmi un savstarpējo konkurenci17.

Aizdevēju reakcija uz pandēmiju

Pat pirms Covid-19 pandēmijas tradicionālais banku sektors neuzņēmās daudz risku, tāpēc tas diezgan labi tika galā ar pandēmijas radītajiem izaicinājumiem18. Līdz ar to banku darbība netika īpaši ietekmēta. Savukārt alternatīvajiem aizdevējiem, kuri bija piedzīvojuši ilgu izaugsmes posmu, sākotnējā pandēmijas periodā izsniegto aizdevumu apjoms samazinājās. To izraisīja gan ārkārtējā stāvokļa ierobežojumi, kas neļāva klientiem iesniegt fiziskus pieteikumus veikalā, gan tas, ka aizdevēji kļuva piesardzīgāki attiecībā uz paaugstināta riska kredītņēmējiem4.

Patlaban patēriņa kredītu indekss Dienvidāfrikā turpina uzlaboties, un līdztekus tam samazinās arī pandēmijas izraisītā finansiālā spriedze – šos procesus veicina grūtībās nonākušo kredītņēmēju situācijas stabilizācija un mazāks jaunu saistību neizpildes gadījumu skaits19.

Noslēgumā

Lai gan Dienvidāfrika saskaras ar vairākiem ekonomiskiem izaicinājumiem, tās finanšu tehnoloģiju un alternatīvās kreditēšanas nozare ir gatava izaugsmei. Tradicionālajām bankām turpinot ieviest aizvien stingrākus kreditēšanas kritērijus, mēs sagaidām, ka pieaugs aizdevumu investīciju iespējas, jo alternatīvie aizdevēji turpinās izsniegt aizdevumus tiem, kas ir negodīgi izslēgti no tradicionālā kreditēšanas tirgus. Investoriem tā var būt lieliska iespēja atbalstīt finansiālo iekļaušanu Dienvidāfrikā.

Nākotnē mēs plānojam paplašināt Mintos aizdevumu tirgū pārstāvēto Dienvidāfrikas kreditēšanas uzņēmumu klāstu. Ceram, ka šis tirgus pārskats ir noderīgs tavai investēšanas pieredzei Mintos aizdevumu tirgū. Ja gribi dalīties atsauksmēs, droši dari to Mintos kopienā.

Atruna:

Šī ir mārketinga komunikācija, un tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par investīciju izpēti, padomu vai ieteikumu investēt. Nav garantijas, ka investētā summa tiks atmaksāta. Finanšu instrumentu iepriekšējie rezultāti negarantē peļņu nākotnē. Investēšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku; pirms investē, izvērtē savas zināšanas, pieredzi, finansiālo situāciju un investīciju mērķus.

Atsauces:

 1. Statista (2022) Alternative Lending – South Africa | Statista Market Forecast
 2. CIA (2022) The World Factbook: South Africa
 3. IMF (2022) Countries: South Africa
 4. Business Tech South Africa (2021) This is the average personal loan amount in South Africa right now as banks tighten up
 5. Fitch Ratings (2021) Fitch revises South Africa outlook to stable, affirms at BB-
 6. Intergovernmental Fintech Working Group (2019) Fintech Scoping in South Africa
 7. Louis, L. & Chartier, F. (2017) Financial inclusion in South Africa: An integrated framework for financial inclusion of vulnerable communities in South Africa’s regulatory system reform, Journal of Comparative Urban Law and Policy 1(1), 13.
 8. Oxford Business Group (Accessed 2022) South African banks making efforts to reach and integrate the unbanked population
 9. Lavagna-Slater, S. S. (2017) The University of Pretoria, Investigating peer-to-peer lending as a solution to unsecured lending in an unbalanced credit market
 10. Intergovernmental Fintech Working Group (2020) Non-traditional data research report
 11. PWC South Africa (2017) The future of banking: A South African perspective
 12. Baobab Insights (2021) Southern Africa venture capital seed-stage market map
 13. The Fintech Times (2020) Overview of fintech in Africa in 2020 and predictions for 2021
 14. (Accessed 2022) Introduction The National Credit Act (the Act) came into operation at a time where consumer laws were somewhat unheard of in
 15. org South Africa (Accessed 2022) National Credit Act
 16. Baobab Insights (2021) South Africa FinTech Market Map 2021
 17. International Monetary Fund (2020) South Africa Looks Toward Inclusive Recovery to Stabilize Debt, Boost Growth
 18. Fitch Ratings (2021) Fitch Affirms South Africa at ‘BB-‘; Outlook Negative
 19. Transunion South Africa (2021) Q3 2021 – SA Consumer Credit Index

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner