Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru z ID Finance

24 kwietnia 2018 r. firma ID Finance przeprowadziła wraz z Mintos webinar na żywo, aby zaprezentować swoje najnowsze wyniki finansowe i przedstawić możliwości inwestycyjne w Kazachstanie. Po zakończeniu prezentacji inwestorzy mieli możliwość zadawania pytań prelegentom – CEO ID Finance, Borisowi Batine i CFO ID Finance Kazakhstan, Alexandrowi Pak. Z powodu ograniczeń czasowych niektóre pytania pozostały bez odpowiedzi, natomiast teraz przedstawiamy odpowiedzi udzielone przez ID Finance na pozostałe pytania, które znajdują się poniżej:

Czy pożyczki na Mintos są zabezpieczone (rzeczywistym majątkiem), czy nie mają zabezpieczenia? 

Wszystkie pożyczki ID Finance znajdujące się na rynku Mintos są zabezpieczone gwarancją wykupu. Oznacza to, że ID Finance odkupi pożyczkę, jeżeli nie będzie ona spłacana przez 60 dni. ID Finance jest poręczycielem tego zobowiązania.

Ile obecnie wynosi łączny „dobry, ściągalny” portfel pożyczkowy grupy? Przez dobry portfel mam na myśli pożyczki przeterminowane o mniej niż 90 dni. 

Obecnie wartość naszego portfela brutto tych pożyczek wynosi 83 mln USD.

Jak przebiega Wasza ekspansja geograficzna?

Obecnie prowadzimy działalność w 8 krajach: Hiszpanii, Gruzji, Rosji, Kazachstanie, Białorusi, Polsce, Brazylii i Meksyku. W 2018 r. planujemy zacząć świadczyć usługi w Kolumbii, a 2019 r. wejść na rynek indyjski. Natomiast w 2020 r. chcemy zaproponować naszą ofertę klientom w USA.

Jak przewidujecie swój wzrost i jakie macie cele na kolejne lata?

Szacujemy, że w 2018 r. wolumen pożyczek wzrośnie o 113%, a przychód o 90%. Wartość udzielanych pożyczek w 2018 r. – 421 mln USD; dochód – 232 mln USD.

Jaki wpływ na rozwój grupy będą miały operacje w Kazachstanie?

Wartość udzielonych pożyczek wzrośnie z 197 mln do 421 mln USD (czyli o 224 mln USD). 41,5 mln USD będzie pochodzić z Kazachstanu, co stanowi 19% łącznej kwoty.

ID Finance umożliwia inwestowanie w tenge kazachskim – na ile obecnie oceniacie ryzyko kursowe?

Uważamy, że ryzyko kursowe jest na standardowym poziomie. Głównym czynnikiem wpływającym na kurs wymiany tenge to cena ropy. W zeszłym roku widzieliśmy silny trend wzrostowy ceny za ropę Brent.

Dlaczego inwestorzy powinni inwestować w pożyczki z Kazachstanu, a w szczególności w pożyczki ID Finance z tego kraju?

Podstawowe korzyści to:

– wysokie oprocentowanie – do 17% w skali roku;

– gwarancja wykupu;

– dywersyfikacja (inwestycja w lokalnej walucie Kazachstanu – tenge).

Jeżeli nie mogłeś wziąć udziału w webinarze, możesz obejrzeć go tutaj.

Najnowsze aktualności

Udostępnij:

Masz coś, czym chciałbyś się podzielić?

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami i dyskutuj z innymi inwestorami na forum Społeczności Mintos.

community-banner