Uzmanības centrā aizdevumu izsniedzējs: intervija ar Capitalia vadītāju

Baltijas biznesa finansēšanas nebanku aizdevējs Capitalia ar Mintos sadarbojas jau vairāk nekā divus gadus. Lai arī Capitalia nav lielākais aizdevums izsniedzējs Mintos tirgū, tas investoriem piedāvā vienas no konkurētspējīgākajām procentu likmēm – līdz pat 15%. Capitalia ir viens no pirmajiem aizdevumu izsniedzējiem Mintos tirgū, kas piedāvā iespēju izvēlēties aizdevumus atbilstoši riska kategorijām, tāpēc, mūsuprāt, šis ir piemērots brīdis intervijai ar Capitalia vadītāju Juri Grišinu, kurš pastāstīs vairāk par uzņēmuma darbību un plāniem tuvākajai nākotnei.

Cik lielā mērā jūsu bizness ir audzis, kopš pievienojāties Mintos tirgum 2015. gadā?

Ar Mintos palīdzību ir izdevies dubultot mūsu biznesa apmēru. Mintos ļauj mums atbrīvot kapitālu un koncentrēties uz to, ko darām vislabāk, proti, nodrošināt finansējumu uzņēmumiem, kā arī novērtēt un uzraudzīt to biznesa darbību.

Kāda ir bijusi jūsu līdzšinējā pieredze ar Mintos? Kāda daļa no jūsu aizdevumu portfeļa ir tikusi finansēta, izmantojot Mintos?

Mēs esam ļoti apmierināti ar Mintos sniegtajām refinansēšanas iespējām. Pašlaik, izmantojot Mintos, tiek finansēti aptuveni 50% mūsu aizdevumu. Taču jau tuvākajā nākotnē mēs plānojam šo rādītāju paaugstināt. Šobrīd mēs izvērtējam veidu, kā Mintos investoriem piedāvāt mūsu inovatīvo finansēšanas produktu tirgotājiem – pārdošanas punktu (POS) aizdevumus. Šis produkts paredz, ka tiklīdz aizdevums ir ticis piešķirts, mēs saņemam naudu no katra pārdošanas darījuma, ko klients veic, samaksu saņemot no kredītkartes vai debetkartes.

Kas ir Capitalia klienti un kāpēc viņi aizņemas naudu?

Capitalia nodrošina kapitālu maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) situācijās, kad bankas finansējums nav pieejams vai nav piemērots. Rezultātā mēs nevis aizstājam, bet drīzāk papildinām banku aizdevumus. Uzņēmumi mūsu finansējumu izmanto sezonālām apgrozāmā kapitāla vajadzībām, neparedzētu izmaksu segšanai, aprīkojuma iegādei, ieguldījumiem programmatūrā vai darbiniekos un citām vajadzībām. Mūsu vidusmēra klients ir uzņēmums ar aptuveni pusmiljonu eiro lielu apgrozījumu un desmit darbiniekiem.

Ar ko Capitalia aizdevumi atšķiras no citu Mintos tirgū esošo aizdevumu izsniedzēju piedāvātajiem? Kāpēc lai investori gribētu investēt Capitalia aizdevumos?

Capitalia koncentrējas uz aizdevumu bez atpirkšanas garantijas piedāvāšanu investoriem. Tādējādi, iegādājoties daļu no mūsu izsniegtajiem aizdevumiem, investori kopā ar mums līdzfinansē aizdevumus maziem un vidējiem uzņēmumiem. Līdz ar to mēs uzskatām, ka spējam piedāvāt patiesāku kopfinansēšanas veidu nekā lielākā daļā citu aizdevumu izsniedzēju. Mūsu mērķis ir arī sniegt investoriem detalizētu informāciju par katru investīciju, lai viņi var patiešām saprast, ka viņu kapitāls nav vienkāršs patēriņa kredīts, bet gan ļoti nepieciešams resurss, kas Baltijas valstu MVU palīdz attīstīties.

Vai jūs nākotnē plānojat palielināt Mintos tirgū piedāvāto aizdevumu skaitu?

Jā, mēs ceram līdz 2018. gada beigām dubultot Mintos tirgū izvietoto aizdevumu skaitu.

Capitalia ir pirmais un vienīgais nebanku biznesa aizdevējs Baltijas biržā. Kā jūs to panācāt?

Jā, tā ir. Baltijas valstīs ir daudz vietējo un starptautisko patērētāju kreditēšanas uzņēmumu. Šie biznesa modeļi lielā mērā balstās uz mārketingu un novērtēšanas tehnoloģijām. Savukārt mums ir pieredze riska kapitāla industrijā, un mūsu lēmumu pieņemšanas procesus vada cilvēki, nevis tehnoloģijas. Tāpēc mēs uzskatām, ka biznesa finansēšanas nišā paplašināt uzņēmuma darbību ir grūtāk nekā tradicionālajā patēriņa kreditēšanas sfērā. Kopš darbības uzsākšanas 2010. gadā mēs esam guvuši daudz dārgu mācību par to, ko darīt un ko nedarīt, izsniedzot aizdevumus MVU. Mēs lēnām, bet nepārtraukti esam paplašinājuši savu darbību visās Baltijas valstīs un esam kļuvuši par vadošo nebanku finansējuma sniedzēju MVU šajās valstīs. Ir tikai likumsakarīgi, ka nākamais solis mūsu attīstībā bija mūsu obligāciju iekļaušana NASDAQ Baltijas fondu biržā, lai mūsu investoriem nodrošinātu likviditāti un pārredzamību.

Jūs esat minējis, ka Capitalia plāno koncentrēt un nostiprināt savu darbību esošajos tirgos. Kā jūs to panāksiet?

Mēs īstenojam ilgtermiņa plānu. Šajā plānā ietilpst mūsu produktu klāsta vienkāršošana, ko mēs jau esam īstenojuši Latvijā un Lietuvā. Nākamais solis ir mūsu finansēšanas piedāvājuma paplašināšana, tajā iekļaujot visus alternatīvās finansēšanas veidus. Tas ietver biznesa eņģeļu un riska kapitāla finansējuma nodrošināšanu mūsu klientiem. Esam arī vienkāršojuši un automatizējuši finansējuma izsniegšanas procesu mazajiem uzņēmumiem, vienlaikus vairāk uzmanības pievēršot darbam ar lielākiem uzņēmumiem, kuriem nepieciešams ilgāka termiņa paplašināšanās kapitāls.

Vai domājat, ka Capitalia kādā brīdī paplašinās savu darbību, ieejot citu valstu tirgos?

Neparedzam, ka būsim tam gatavi nākamo trīs līdz piecu gadu laikā. Baltijas valstīs vēl ir daudz ko sasniegt un mēs tikai uzņemam apgriezienus.

2017. gada otrajā ceturksnī Capitalia uzrādīja EUR 648 000 lielus ieņēmumus no gada sākuma līdz konkrētajam datumam, kas ir 52% pieaugums, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2016. gadā. Šajā ceturksnī Capitalia guva arī peļņu EUR 41 000 apmērā. Vai uzskatāt, ka varat turpināt šāda veida izaugsmi?

Lai gan mums ir bijusi laba izaugsme, tas nav galvenais dzinējspēks. Sasniegt izaugsmi ir vienkārši. Sasniegt labu izaugsmi ir grūti. Mēs cenšamies panākt līdzsvarotu izaugsmi, kas mums ļautu gan sniegt atdevi akcionāriem, gan arī vienmērīgi attīstīt uzņēmumu. Esam redzējuši daudzus gadījumus, kad pārāk strauja izaugsme var “šokēt” uzņēmumu, jo tas nespēj tikt galā ar organizatoriskajiem, procesuālajiem un risku kontroles izaicinājumiem. Tanī pat laikā laikā tādos tirgos kā, piemēram, Igaunija, kur mēs tikko uzsākām savu darbību, ir lielas paplašināšanās iespējas, kuras mēs centīsimies izmantot tuvāko gadu laikā.

Kā vērtējas Capitalia pozīciju kreditēšanas tirgū? Vai Jums šķiet, ka tajā ir sīva konkurence?

Konkurence ir vienkārša tikai monopoluzņēmumiem. Mums ir pastāvīgi jānosaka savs tirgus stāvoklis, reaģējot uz to, ko dara komercbankas, valsts aģentūras un citas nebanku finansēšanas institūcijas. Tomēr gadu gaitā esam skaidri sapratuši savu tirgus nišu un konkurences priekšrocības. Piemēram, viens no faktoriem, kas padara mūs atšķirīgus, ir tas, ka mēs sevi uztveram ne tikai kā finansējuma nodrošinātāju uzņēmumiem. Ar saviem instrumentiem, resursiem un mentoringu mēs uzņēmumiem palīdzam, arī sniedzot vērtīgus padomus, kā attīstīt to biznesu.

Kāda, jūsuprāt, būs Capitalia pēc pieciem gadiem?

Mūsu mērķis ir būt primārajam avotam, ar ko uzņēmumi Baltijas valstīs sazinās gadījumos, kad ir nepieciešams nebanku finansējums.

 

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner