Uzmanības centrā aizdevumu izsniedzējs: intervija ar ID Finance

ID Finance ir strauji augošs datu zinātnes, kredītspējas vērtēšanas un digitālo finanšu pakalpojumu sniedzējs, kas ievieš finanšu tehnoloģiju inovācijas jaunietekmes tirgos. Tas ir lielākais tiešsaistes aizdevējs Krievijā un darbojas arī Kazahstānā, Gruzijā, Polijā, Spānijā un Brazīlijā. Uzņēmums plāno palielināt savu klātbūtni Latīņamerikā, šogad ieejot Kolumbijas tirgū.

Mintos tikās ar ID Finance vadītāju Borisu Batini un ID Finance Kazakhstan finanšu direktoru Aleksandru Paku, lai pārrunātu uzņēmuma nākotnes plānus un pašreizējo piedāvājumu Mintos aizdevumu tirgū.

Kādus kredītu produktus jūs piedāvājat saviem klientiem?

Boriss Batine: ID Finance ir finanšu tehnoloģiju grupa, kas specializējas datu zinātnē, kredītspējas vērtēšanā un digitālajos finanšu pakalpojumos. Aizvadītajos piecos gados uzņēmums ir kļuvis par starptautisku grupu, kuras ieņēmumi 2017. gadā pārsniedza 100 milj. ASV dolāru.

ID Finance piedāvā finanšu pakalpojumus visā pasaulē: Spānijā, Polijā, Krievijā, Brazīlijā, Gruzijā, Kazahstānā un Meksikā, izmantojot MoneyMan, AmmoPay, Solva un Plazo zīmolus. Uzņēmums spēlē nozīmīgu lomu arī finanšu tirgus attīstībā – tas piedāvā aizdevumus cilvēkiem, kuriem nav pieeja banku produktiem, palīdzot viņiem izveidot kredītvēsturi.

Kādi ir ID Finance plāni 2018. gadā?

Boriss Batine: 2018. gada pirmajā ceturksnī uzņēmums aizdevumos ir izsniedzis 73,6 milj. ASV dolāru. Līdz gada beigām mēs plānojam izsniegt kopumā 453 milj. ASV dolāru, kas ir 2,5 reizes vairāk nekā 2017. gadā.

Uzņēmums turpinās aktīvi darboties arī jaunietekmes tirgos. 2018. gadā mēs ieiesim Kolumbijas tirgū. Savukārt valstīs, kurās mēs jau patlaban strādājam, tiks ieviesti jauni finanšu produkti.

Mūsu mērķis ir piedāvāt plašu produktu spektru jaunajos un esošajos tirgos.

Kā jūs veicat kredītspējas novērtēšanu? Kādus faktorus jūs ņemat vērā?

Boriss Batine: ID Finance ir pašiem savs tehniskais nodrošinājums. Viena no uzņēmuma priekšrocībām ir pilnībā automatizēts aizdevumu apstiprināšanas un izsniegšanas process. Potenciālo aizņēmēju novērtēšanā mēs izmantojam varbūtības metodes, balstoties uz statistiku un datiem, kurus varam apkopot no dažādiem avotiem.

Mūsu inovatīvās kredītspējas novērtēšanas sistēmas algoritms izmanto tūkstošiem agregātu, tostarp multimeklēšanas tehnoloģijas, mašīnmācīšanos, mākslīgo intelektu un datizraci, iekšējās kredītvēstures, “National hunter” krāpšanas apkarošanas pakalpojumus, datu bāzes, kas apkopo informāciju par aizņēmējiem, un citus ārējos avotus, piemēram, vai potenciālais aizņēmējs laikus samaksā savu mobilā telefona rēķinu.

Viens no neierastākajiem parametriem, kuru mēs izmantojam aizņēmēja maksātspējas novērtēšanā, ir lietotāja uzvedība mūsu mājaslapā. 2017. gadā uzņēmums ieviesa uzvedības biometrijas sistēmu, kas mums ļauj identificēt personu pēc tās taustiņspiedienu modeļa.

Kāpēc Mintos investoriem vajadzētu investēt ID Finance aizdevumos?

Aleksandrs Paks: ID Finance piedāvā vienus no tirgū labākajiem investīciju noteikumiem, un mūsu aizdevumiem Mintos aizdevumu tirgū tiek nodrošināta atpirkšanas garantija. Mums ir spēcīgs un starp septiņām valstīm diverisificēts portfelis, turklāt mēs piedāvājam plašu investīciju produktu klāstu.

Mūsu mērķis ir izveidot pilnīgu finanšu ekosistēmu ap klientu, apmierinot viņa vajadzības brīdī, kad tās ir aktuālas. Mēs uzskatām, ka tuvākajā nākotnē panākumus dos tikai uz klientiem orientēta un tehnoloģijās balstīta pieeja.

ID Finance ir atzīts uzņēmums. Tas tika nominēts kā otrais straujāk augošais finanšu tehnoloģiju uzņēmums FT 1000 Eiropas sarakstā. Savukārt Inc 5000 Eiropas reitingā ID Finance tika ierindots 50. vietā.

Papildus augstāk minētajam, mēs investoriem piedāvājam pievilcīgu peļņu. No Kazahstānā izsniegtajiem aizdevumiem investori var nopelnīt līdz pat 17% gadā.

ID Finance pašreiz koncentrējas uz globālu paplašināšanos. Kā tas mainīs jūsu biznesa modeli?

Boriss Batine: ID Finance strauji paplašinās visā pasaulē – piecu gadu laikā mēs esam konsolidējuši savu pozīciju septiņos tirgos, un tagad plānojam turpmāku paplašināšanos Amerikā.

Saskaņā ar mūsu prognozēm, jau līdz 2019. gadam 80% no uzņēmuma kopējiem ieņēmumiem tiks gūti ārpus Krievijas. Uzņēmuma stratēģija koncentrējas uz spēcīgu un nepārtrauktu izaugsmi, kuras pamatā ir finanšu produktu un aizdevumu portfeļa diversifikācija.

Lūdzu, pastāstiet vairāk par jūsu darbību Kazahstānā.

Aleksandrs Paks: Finanšu tehnoloģiju industrijai Kazahstānā ir ievērojams izaugsmes potenciāls. Apmēram 80% iedzīvotāju ir piekļuve internetam (70% pieaugums notika pēdējo 10 gadu laikā). Vairāk nekā pieciem miljoniem Kazahstānas iedzīvotāju ir digitālie paraksti, kas atvieglo finanšu tehnoloģiju produktu izmantošanu. Paredzams, ka šis rādītājs tuvākajā nākotnē vairāk nekā divkāršosies.

ID Finance ir labi zināms līderis Kazahstānas tirgū, un mēs veicinām nozares attīstību šajā valstī. Kazahstānā mēs aizdevumus piedāvājam, izmantojot MoneyMan un Solva finanšu pakalpojumus, kas palīdz apmierināt dažādu sabiedrības grupu finansiālās vajadzības. Gandrīz ceturtā daļa aizdevumu ID Finance grupas portfelī ir no Kazahstānas, tādējādi tā mums ir svarīgs stratēģiskais tirgus.

Kādi īpaši aspekti ir investīciju veikšanai Kazahstānā izsniegtos aizdevumos, kas izvietoti Mintos?

Aleksandrs Paks: Investori var izmantot Kazahstānas nacionālo valūtu tengi (KZT). Patlaban tai ir vērtības pieauguma tendence, kas var dot papildu atdevi no investīcijām.

Investori paši par to var pārliecināties. ID Finance sadarbojas ar Mintos kopš aprīļa vidus. Pirmajā pusotrā mēnesī KZT valūtas maiņas kurss pret EUR ir palielinājies par 7,2%. Tas nozīmē, ka šajā laika periodā Mintos investori guva peļņu 10% apmērā. Lai gan šķiet, ka šī būs ilgtermiņa tendence, valūtas maiņas kursi ir mainīgi, tāpēc to nav iespējams precīzi prognozēt, un vēl jo vairāk – garantēt.

Tenges vērtības palielināšanās pamatā ir naftas cenas, kuras 2018. gadā ir tikai pieaugušas. Izmantojot Mintos aizdevumu tirgu, ID Finance līdz gada beigām plāno finansēt Kazahstānā izsniegtus aizdevumus sešu milj. EUR apmērā. Mēs prognozējam, ka 40% no šīs summas būs Kazahstānas tengēs.

Pašlaik Mintos sastāda 7% no ID Finance finansējuma struktūras, un mēs tuvākajā nākotnē plānojam palielināt šo daļu.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner