Uzzini vairāk par biznesa kredītiem Mintos platformā

Lai platformas investori varētu labāk iepazīt kredītdevējus, kuri pievienojušies Mintos platformai, turpmāk veidosim intervijas ar uzņēmumu atslēgas cilvēkiem. Lūk pirmā –  par AS Capitalia pieredzi biznesu kreditēšanā stāsta uzņēmuma vadītājs Juris Grišins. Jau pāris nedēļas investoriem Mintos platformā pieejami AS Capitalia izsniegtie kredīti mazajiem uzņēmumiem. AS Capitalia nosauc vairākus ieguvumus, investējot biznesam izsniegtajos kredītos.

Juris Grišins

Pirmkārt, biznesu ieņēmumu struktūra ir daudz sabalansētāka nekā tā ir privātpersonām, kurām ienākumiem parasti ir tikai viens avots – alga. Otrkārt, investējot AS Capitalia izsniegtajos kredītos, sagaidāmā neto gada atdeve ir divciparu skaitlis. Turklāt svarīgi, ka ieguldītie līdzekļi palīdz attīstīties un augt biznesam Baltijas valstīs.

Kā radās ideja par mazo uzņēmumu kreditēšanas biznesa uzsākšanu?

Latvijas ekonomika jau 2010. gadā sāka atkopties no finanšu krīzes. Tas bija brīdis, kad uzņēmumi atguva pozitīvu skatu uz nākotni un vēlmi ieguldīt biznesa attīstībā. Tajā pašā laikā, salīdzinot ar pirmskrīzes periodu, bankas strauji samazināja savu apetīti atbalstīt uzņēmumus, baidoties no jaunu risku uzņemšanās. It īpaši banku piesardzība bija vērojama mazo uzņēmumu finansēšanā. Šādos apstākļos AS Capitalia nolēma uzsākt piedāvāt savus aizdevumus biznesiem. Mēs sākām ar nelieliem aizdevumiem līdz 5 000 eiro un pakāpeniski esam kāpinājuši piedāvāto aizdevumu summu, šodien piedāvājot līdz pat 50 000 eiro.

Kāda bijusi Jūsu līdzšinējā pieredze?

Mana iepriekšējā karjera bija riska kapitāla jomā, pārvaldot vienu no veiksmīgākajiem riska kapitāla fondiem Latvijā. Esmu vadījis Latvijas Riska Kapitāla asociāciju, kā arī esmu viens no līdzdibinātājiem Latvijas Biznesa Eņģeļu tīklam. Šī pieredze ir ievērojami palīdzējusi izstrādāt Capitalia uzņēmumu kreditēšanas pamatprincipus. Mēs domājam par biznesa finansēšanu efektīvāk nekā to dara bankas un tas prasa svaigu un alternatīvu redzējumu.

Ar kādu mērķi veidojāt Capitalia?

Mūsu mērķis ir piedāvāt uzņēmumiem modernu, vienkāršu un ātru finansējumu biznesam. Mēs ticam, ka kompāniju spēja atmaksāt aizdevumu ir jāvērtē pēc to asinsrites – naudas plūsmas, nevis spējas piedāvāt ķīlu, kā to pieprasa komercbankas. Tāpat banku kredītu izvērtēšanas procesi ir lēni un birokrātiski. Mēs, savukārt, esam pilnveidojuši savu darbības procesu, lai aizdevumu varētu izskatīt un piešķirt pāris darba dienās, bieži vien arī ātrāk.

Cik un kādus uzņēmumus jūs esat finansējuši?

Kopš darbības sākuma mēs esam finansējuši vairāk nekā 500 uzņēmumu Latvijā un Lietuvā, ieguldot aptuveni 11 milj. eiro biznesu attīstībā. Mūsu tipiskam klientam ir aptuveni 10 darbinieki un ap 500 tūkstošu eiro liels apgrozījums. Mūsu klienti ir dažādi, piemēram, metālapstrādes darbnīca, pārtikas tirdzniecības uzņēmums, autoserviss. Pašreiz mēs izsniedzam aizdevumus Latvijā un Lietuvā un izskatām iespējas paplašināt savu darbību arī citās valstīs.

Kā Jūs izvērtējat uzņēmumu spēju atdot aizdevumu? Kādus faktorus vērtējat?

Mūsu primārais vērtēšanas kritērijs ir biznesa naudas plūsma. Attiecīgi, mēs rūpīgi pārbaudām vai uzņēmums spēs nodrošināt kredīta atmaksu, balstoties uz vēsturisko un plānoto ienākumu un izdevumu analīzi. Rezultātā, mēs nefinansējam jaundibinātus uzņēmumus vai uzņēmumus, kuriem ir pieejams nodrošinājums, bet nav stabils ienākumu apmērs. Papildus mēs rūpīgi izvērtējam uzņēmuma un īpašnieka reputāciju, tirgus situāciju, darbības ilgumu, reģionu un citus, kopā vairāk nekā 100 faktorus. Visiem izsniegtajiem aizdevumiem mēs prasām īpašnieku vai vadītāju galvojumu, savukārt, lielākiem aizdevumiem – arī aktīvu ķīlu. Aizdevumu izsniegšanas un pārraudzīšanas metodiku esam izstrādājuši vadoties pēc Eiropas Investīciju fonda vadlīnijām.

Kāda ir līdzšinējā pieredze ar uzņēmumiem izsniegto aizdevumu atmaksas disciplīnu?

Mūsu vērtēšanas metodoloģija ir izgājusi nozīmīgu evolūcijas ciklu, lai iegūtu metodiku, kas nodrošina, ka aizdevumu neatmaksas gadījumi ir reti. Šajā jautājumā esam izēduši pudu sāls. Tagad vidēji tikai viens no 20 mūsu klientiem saskaras ar grūtībām atmaksāt aizdevumu, kavējot aizdevuma atmaksu vairāk nekā 30 dienas. Ja vienošanos par atmaksu ar klientu neizdodas panākt mums pašiem, parādu piedziņu mēs uzticam specializētam ārpakalpojumu sniedzējam. Kopš esam izvietojuši savas obligācijas Nasdaq Baltijas parāda vērtspapīru tirgū, mēs ik ceturksni biržas mājas lapā publicējam savus finanšu rezultātus, tajā skaitā zaudējumus no aizdevumu neatmaksas. Mūsu finanšu dati tiek regulāri auditēti, savukārt parādzīmju laidienu rūpīgi pārrauga Nasdaq Baltijas birža un Finanšu un Kapitāla Tirgus komisija.

Kāpēc Mintos investoriem būtu vērts investēt Capitalia kredītos?

Pirmkārt, manuprāt, aizdevumi biznesam ir drošāki nekā aizdevumi privātpersonām. Privātpersonu ienākumiem parasti ir tikai viens avots – alga. Biznesu ieņēmumu struktūra ir daudz sabalansētāka. Otrkārt, mēs esam pārliecināti, ka investoriem sagaidāmā neto gada atdeve būs virs 10%. Treškārt, ir arī sociāli atbildīgais aspekts – investoru ieguldītie līdzekļi palīdz attīstīties mazajam biznesam Baltijas valstīs.

Kāpēc Capitalia sadarbojas ar Mintos?

Mūsuprāt, savstarpējie aizdevumi ir virziens, kurā attīstās mūsdienu finanšu nozare. Pievienojoties Mintos platformai, arī Capitalia pievienojas šai attīstības tendencei. Mēs uzskatām, ka pavisam drīz savstarpējo aizdevumu modelis, ko piedāvā Mintos, kļūs par nozīmīgu avotu, kā Capitalia var piesaistīt papildu kapitālu, lai koncentrētos uz savu pamata prasmi – izsniegt aizdevumus mazajam biznesam.

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner