Mintos reitinga izmaiņas 2020. gada jūnijā

Jaunākajā Mintos reitinga atjauninājumā mēs iepazīstinām ar reitinga izmaiņām septiņiem aizdevējiem, kā arī sniedzam statusa pārskatus vairākiem konkrētiem gadījumiem Mintos aizdevumu tirgū. Papildus tam mēs no aizdevumu izsniedzēju saraksta esam noņēmuši statusu”Reitinga uzraudzība”, kas turpmāk vairs netiks izmantots. Atbilstošajos gadījumos šis statusa paziņojums tiks aizstāts ar statusu “Apturēts”.

Mintos riska komanda izvērtē aizdevējus, pamatojoties uz to darbību, vadību, finansēm, riska apetīti, portfeļa darbību un normatīvo vidi, kā arī to rīcību darbības valstī vai valstīs un Mintos aizdevumu tirgū. Mintos riska reitingu ziņojums ir informatīvs materiāls, kuru mēs piedāvājam Mintos investoriem, lai palīdzētu orientēties daudzveidīgajā investīciju iespēju klāstā Mintos aizdevumu tirgū, vienlaikus izvērtējot riskus.

Ja gribi uzzināt vairāk par Mintos reitingiem, plašāka informācija ir pieejama šeit.

COVID-19 pandēmija, ko Pasaules Veselības organizācija pasludināja 2020. gada 11. martā, ir ietekmējusi globālos tirgus un finanšu pakalpojumu dinamiku. Daudzās valstīs, kurās darbojas Mintos platformā esošie aizdevēji, ir ieviesti moratoriji, kas aizņēmējiem dod likumīgu iespēju apturēt, atlikt vai samazināt savus maksājumus (pamatsummu, procentus vai abus) uz ierobežotu laika periodu. Šāda rīcība ietekmē visu atmaksas grafiku, un var izraisīt maksājumu summas pieaugumu pēc moratorija vai aizdevuma pagarinājuma perioda beigām. Šobrīd alternatīvos aizdevējus ietekmē kavēšanās ar aizdevumu atmaksu, ko izraisa gan ieviestie moratoriji, gan aizņēmēmju ekonomiskās situācijas pasliktināšanās. Šie notikumi ir spēcīgi ietekmējuši jaunākās Mintos reitinga izmaiņas.

2020. gada jūnija Mintos reitingu atjauninājums ietekmē šādus uzņēmumus: Cream Finance, Dziesiątka Finanse, ESTO, ID Finance Mexico un Finko grupas uzņēmumus Dinero, Kiva, un UkrPozyka. Visiem augstāk minētajiem uzņēmumiem, izņemot ESTO, esošais reitings tiks samazināts. Lēmums par Dziesiątka Finanse reitinga izmaiņām tika pieņemts pirms uzņēmuma darbības apturēšanas tirgū.

Mēs sniegsim pašreizējo reitinga statusu pārskatu arī pārējiem Finko grupas uzņēmumiem:  Lendo, Metrokredit, un Sebo, kā arī aplūkosim esošo ID Finance Spain stāvokli.

Mintos reitinga izmaiņas netiks piemērotas pašlaik apturētajiem aizdevējiem: Akulaku, ExpressCredit, Zambia, Capital Service, Cashwagon Philippines, Cashwagon Indonesia un Cashwagon Vietnam. Tā vietā šiem uzņēmumiem tiks piešķirts statuss “Apturēts” līdz brīdim, kad mainīsies katra no tiem statuss Mintos aizdevumu tirgū. Dziesiątka Finanse tiks pievienota arī to uzņēmumu sarakstam, kuru statuss ir “Apturēta darbība”.

Šajā atjauninājumā minēto aizdevumu izsniedzēju riska reitingi tiks mainīti ceturtdien, 2020. gada 25. jūnijā.

Ja šīs Mintos reitingu izmaiņas ietekmē Tavas investēšanas preferences, lūdzu, pirms izmaiņu ieviešanas atbilstoši pielāgo savas Auto Invest stratēģijas.

Cream Finance

Patērētāju finanšu pakalpojumu sniedzējs Cream Finance tika nodibināts 2012. gadā Latvijā, bet Mintos aizdevumu tirgum tas pievienojās 2015. gadā. Cream Finance Holding LTD, kas Mintos aizdevumu tirgū piedāvā īstermiņa aizdevumus no sešām valstīm (Latvijas, Polijas, Čehijas, Gruzijas, Dānijas un Spānijas) sniedz grupas garantiju, kas nodrošina atpirkšanas saistību izpildi pret investoriem.

Plašāka informācija par Cream Finance ir pieejama mūsu blogā

Kas ir mainījies?

Cream Finance reitings ir pazemināts no “B” uz “B-“.

Kāpēc?

Cream Finance grupas reitinga pazemināšana galvenokārt atspoguļo COVID-19 pandēmijas radīto spiedienu uz uzņēmuma darbību un finanšu profilu. Valdību ieviesto klientu atvieglojumu pasākumu (piemēram, maksājumu brīvdienas un procentu likmju griesti) rezultātā ir samazinājusies Cream Finance bruto marža. Uzņēmuma bilance uzrāda lielāku parāda un pašu kapitāla attiecību nekā citiem šīs nozares uzņēmumiem. Ņemot vērā tā koncentrēšanos uz augsta riska vai gandrīz augsta riska nenodrošinātu kredītu aizņēmējiem, mēs arī sagaidām grūtības aizņēmēju kredītprofilos, kas varētu paaugstināt aizdevumu vērtības samazinājumu izmaksas, negatīvi ietekmējot darbības rentabilitāti. Tomēr Cream Finance ir pieņēmusi vairākus koriģējošus pasākumus, lai ierobežotu koronavīrusa ietekmi uz uzņēmējdarbību, tostarp stingrākus riska parakstīšanas standartus (kuru mērķis ir ierobežot aizdevumu vērtības samazinājumu). Neskatoties uz to, Cream Finance pieredzējusī vadība un augstākā līmeņa iekšējā novērtēšanas sistēma joprojām ir spēcīgs atbalsta faktors, kas var dot ieguldījumu biznesa rezultātu stabilizācijā nākamajā periodā.

Dziesiątka Finanse

Dziesiątka Finanse ir viens no vecākajiem uzņēmumiem Polijā, kas darbojas personīgo aizdevumu nozarē. Dibināts 2001. gadā, uzņēmums Mintos pievienojās 2019. gada jūnijā.

Lasi vairāk par Dziesiątka Finanse mūsu blogā

Kas ir mainījies?

Dziesiątka Finanse reitings ir pazemināts no “B-” uz “C+”.

Kāpēc?

Dziesiątka Finanse ieņēmumus ietekmē pašreizējie ekonomiskie apstākļi. Ir ietekmēta aizņēmēju līdzekļu iekasēšana, kas ir samazinājusi uzņēmuma likviditātes pozīciju un spēju pārskaitīt maksājumus Mintos investoriem. Turklāt, lai gan ierobežotās rentabilitātes dēļ ir palielinājies Dziesiątka Finanse sviras efekts, uzņēmums ir uzturējis pienācīgu kapitalizāciju tirgus līmenī.

ESTO

Dibināts 2017. gadā Igaunijā, ESTO nodrošina pilnībā automatizētu un uz tehnoloģijām balstītu pirkumu finansēšanas un maksājumu risinājumus savam tirgotāju partnerattiecību tīklam Igaunijā. ESTO ir izveidojis otro lielāko e-komercijas finansēšanas tīklu Igaunijā un gatavojas paplašināties uz jauniem tirgiem. Ar Apple zīmola preču tālākpārdevējiem, elektronikas un mēbeļu sektora pārklājumu, ESTO ir kļuvis par top finansētāju pirkumiem.

Lasi vairāk informācijas par ESTO mūsu blogā

Kas ir mainījies?

ESTO reitings ir paaugstināts no “B-” uz “B”.

Kāpēc?

ESTO reitings tiek paaugstināts, pamatojoties uz uzņēmuma ilgtspējīgiem finanšu rādītājiem un stabilu aizdevumu portfeļa kvalitāti. ESTO ir sasniedzis rentabilitāti 2019. gada otrajā ceturksnī un kopš tā laika uzņēmums darbojas ar pozitīviem neto rezultātiem. ESTO neto kredītportfelis 2020. gada pirmajā ceturksnī sasniedza 13,5 miljonus eiro, savukārt portfeļa kvalitāte visu savu darbības laiku ir saglabājusies stabila, neskatoties uz uzņēmuma straujo izaugsmi un mainīgo ekonomisko vidi.

ID Finance Mexico 

ID Finance Mexico tika dibināts 2017. gadā, un Mintos tirgū tas darbojas kopš 2019. gada aprīļa. Aizdevējs darbojas ar zīmolu “Moneyman”, kas ir ID Finance vadošais produkts. Meksikā Moneyman nodrošina cilvēkiem piekļuvi īstermiņa aizdevumiem ikdienas vai neparedzētu izdevumu segšanai.

Lasi vairāk informācijas par ID Finance Mexico mūsu blogā

Kas ir mainījies?

ID Finance Mexico reitings ir pazemināts no “B-” uz “C+”.

Kāpēc?

ID Finance Mexico Mintos reitings tiek pazemināts sakarā ar zemo kapitalizāciju un lielo paļaušanos uz savas grupas finansējuma. Tā kā uzņēmums joprojām atrodas izaugsmes stadijā, tas vēl nav sasniedzis stabilu rentabilitāti.

Papildus: par ID Finance Spain

Tā kā valstij bija netiešs kredītņēmēju moratorijs, ņemot vērā COVID-19 pandēmiju, ID Finance Spain aizņēmējiem tika piešķirtas kredītbrīvdienas ar noteiktiem kritērijiem. Moratorija dēļ vadība nolēma iesaldēt iepriekš izsniegto aizdevumu statusu, ietekmējot iekasēto aizņēmēju atmaksājumu apjomus. Iesaldēšanas rezultātā pastāv neskaidrība par ID Finance Spain nākotnes portfeļa performanci. Taču uzņēmums ir samazinājis savu ikmēneša aizdevumu izsniegšanas līmeni, vienlaikus koriģējot vērtējuma skalu, lai piesaistītu kvalitatīvākus klientus. Potenciāli šādas darbības var novērst pie portfeļa snieguma samazināšanos ilgtermiņā. Pateicoties šiem pasākumiem, kā arī ID Finance Spain labajam rentabilitātes un kapitalizācijas līmenim, uzņēmuma reitings Mintos tirgū nemainīsies.

Finko grupas uzņēmumi

No jūnija sākuma Finko grupa ir nokārtojusi visus procesā esošos maksājumus, izņemot Varks, grupas aizdevēju, kas darbojās Armēnijā un bija grupas galvenā naudu ienesošā vienība. Tā kā mēs jau rakstījām, Finko Group vienā maksājumā nevarēs segt esošo Varks portfeli. Grupas garantija netiek izmantota šā iemesla dēļ, jo iespējamās juridiskās darbības uzņēmuma grupas garantijas izpildei varētu apdraudēt paredzamās atgūstamās summas gan Varks, gan citiem Finko grupas uzņēmumiem. Līdz ar to, lai gan pastāv spēcīgas mātesuzņēmumu un meitasuzņēmumu attiecības, mēs pārskatām Finko grupas uzņēmumus atsevišķi, lai nodrošinātu lielāku skaidrību par katras grupas struktūras izturību un lomu.

Dinero

Ukrainas finanšu kompānija Dinero ietilpst Finko grupā. Dinero tika izveidots 2017. gada oktobrī kā mikrofinansēšanas organizācija, kas specializējas nenodrošinātos īstermiņa aizdevumos. Savukārt 2019. gadā, pēc finance.ua teiktā, uzņēmums bija Ukrainas MFI tirgus līderis tiešsaistes pārdošanas rezultātos. Dinero ir Ukrainas Finanšu kompāniju asociācijas (VAFK) biedrs.

Lasi vairāk informācijas par Dinero mūsu blogā

Kas ir mainījies?

Dinero reitings ir pazemināts no “B-” uz “C+”.

Kāpēc?

Dinero reitings tiek pazemināts, ņemot vērā negatīvos finansiālos rezultātus un kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanos, ko izraisīja COVID–19 pandēmijas krīze valstī. Uzņēmuma finanšu rezultātus ietekmē papildu uzkrājumi un valūtas maiņas zaudējumi. Tā kā Ukrainai ir noteikts kredītņēmēju moratorijs, Dinero piedzīvo aizņēmēju atmaksas aizkavēšanos, kas atspoguļojās arī viņu piesardzīgajos uzkrājumu aprēķinos. Reitingu joprojām pamato uzņēmuma spēcīgā kapitāla pozīcija akcionāru subordinēto aizdevumu dēļ.

Kiva

Kiva ir jauns aizdevējs, kas darbojas Krievijā un kura mērķis ir ar saviem tiešsaistes pakalpojumiem sniegt labāku pakalpojumu Krievijas iedzīvotāju daļai bez pieejas bankas pakalpojumiem. Uzņēmums ietilpst Finko grupā, un to regulē Krievijas Federācijas Centrālā banka. Kiva piedalās Mintos kopš 2020. gada februāra.

Lasi vairāk informācijas par Kiva mūsu blogā

Kas ir mainījies?

Kiva reitings ir pazemināts no “C+” uz “C”.

Kāpēc?

Kiva ir viena no jaunākajiem Mintos pieejamiem aizdevējiem. Tā reitings tagad tiek pazemināts negatīvu sakarā ar finanšu rezultātu un portfeļa kvalitātes pasliktināšanos. Negatīvā attīstība ir saistīta ar COVID-19 pandēmiju, finanšu rezultātus ietekmē zaudējumi ārvalstu valūtas maiņā, kā arī papildu uzkrājumi, kas atspoguļo uzņēmuma piesardzīgo nodrošināšanās politiku. Krievijas kredītņēmēju moratorija dēļ Kiva piedzīvo aizņēmēju atmaksas aizkavēšanos. 

UkrPozyka

Ukrpozyka ir inovatīvs tiešsaistes aizdevējs, kas saviem klientiem dod iespēju kredītu saņemt uzreiz pēc tiešsaistes pieteikuma aizpildīšanas. 2019. gadā dibinātais Ukrpozyka LLC ir saņēmis vietējā Nebanku finanšu iestāžu regulatora licenci.

Lasi vairāk informācijas par UkrPozyka mūsu blogā

Kas ir mainījies?

UkrPozyka reitings ir pazemināts no “B-” uz “C”.

Kāpēc?

Kompānija piedzīvo tādu pašu scenāriju kā Dinero. Ukrpozyka reitings tiek pazemināts sakarā ar negatīvajiem finanšu rezultātiem un kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanos, ko izraisīja COVID–19 pandēmijas krīze valstī. Uzņēmuma finanšu rezultātus ietekmē papildu uzkrājumi un ārvalstu valūtas maiņu zaudējumi. Tā kā Ukraina ir noteikusi kredītņēmējiem moratoriju, UkrPozyka piedzīvo aizņēmēju atmaksas aizkavēšanos, kas ietekmē arī uzņēmuma likviditātes pozīciju.

Finko grupas aizdevēji Sebo, Lendo un Metrokredit paliek bez izmaiņām

Lendo, Finko Grupas aizdevējs no Gruzijas tiek likvidēts un tās reitings 2019. gada martā ir ticis samazināts līdz C+. Pēdējās lejupslīdes laikā uzņēmumu negatīvi ietekmēja pārmaiņas Gruzijas aizdevēju nozares regulējumā, tāpat kā citus šīs valsts kreditēšanas nozares dalībniekus. Uzņēmums vairs neizsniedz jaunus aizdevumus, bet aktīvi apkalpo esošos.

Līdz ar to Lendo likvidācijas fāzes reitings paliek nemainīgs, jeb “C+”.

Metrokredit, kas ir Krievijā 2017. gadā dibināts aizdevējs, no 2018. gada līdz 2019. gada novembrim darbojās Mintos. Tajā laikā Krievijas Federācijas Centrālā banka sniedza paziņojumu par Metrokredit izslēgšanu no Krievijas Federācijas Mikrofinansēšanas organizāciju valsts reģistra. Kopš tā laika uzņēmums ir apturēts no jaunu aizdevumu izsniegšanas, vienlaikus apkalpojot esošos aizdevumus.

Aizdevēja reitings saglabājas kā “C”.

Sebo, alternatīva kreditēšanas kompānija no Moldovas, ir specializējusies nenodrošinātos ilgtermiņa aizdevumos, galvenokārt koncentrējoties uz ātras finansiālas palīdzības sniegšanu saviem klientiem. Sebo tika izveidots 2017. gada janvārī, un Mintos pievienojās 2018. gada janvārī.

Tā kā nav nozīmīgu izmaiņu, kas varētu ietekmēt Sebo Mintos reitingu, šis Finko grupas uzņēmums saglabā pašreizējo reitingu B-.

Sebo, kā arī citi uzņēmumi valstī, ir saskārušies ar papildu spiedienu uz sava portfeļa kvalitāti, COVID-19 pandēmijas dēļ. Tomēr vadības darbības ir bijušas veiksmīgas, ierobežojot negatīvo ietekmi uz uzņēmumu. Turklāt uzņēmums ir spējis saglabāt peļņu un saglabāt nozares vidējo kapitalizācijas profilu.

Aizdevēji ar oficiālo statusu “Apturēta darbība”

 Kā minēts ievadā, mēs esam noņēmuši statusa paziņojumu “Reitinga novērošana” no aizdevumu izsniedzēju saraksta un mainām to uz “Apturēta darbība” atbilstošajiem uzņēmumiem.

Ar pašreizējām Mintos reitinga atjaunināšanas izmaiņām zemāk esošie apturētie aizdevēji Mintos tirgū tiks arī atzīmēti ar atzīmi “Apturēta darbība“:

Akulaku

Dziesiątka Finanse

ExpressCredit Zambia

Capital Service

Cashwagon Philippines

Cashwagon Indonesia

Cashwagon Vietnam

Kamēr šie aizdevēji būs apturēti no pirmreizējā un otrreizējā tirgus, to Mintos reitingi netiks mainīti. Uzņēmumi veic parāda pārstrukturēšanu, un to aizdevumi nav pieejami investīciju veikšanai vai pārdošanai, tāpēc reitings nesniedz praktisku vērtību.

Gadījumā, ja apturēts aizdevējs atkal kļūs aktīvs pirmreizējā un otrreizējā tirgū, tā reitings tiks atkārtoti izvērtēts un atjaunots.


Svarīgi!

Lūdzu, ņem vērā, ka pašreizējās Auto Invest stratēģijas automātiski nepielāgojas riska reitingu izmaiņām. Ja gribi sākt vai pārtraukt investēt šajos Mintos reitinga ziņojumā iekļauto aizdevēju aizdevumos, lūdzu, manuāli pielāgo savus Auto Invest iestatījumus

Dalies:

Vēlies ko teikt?

Uzdod jautājumus, dalies ar viedokli un diskutē ar citiem investoriem mūsu Kopienā.

community-banner